ختم همسر بنیامین؛ عزاداری یا پارتی؟

ختم همسر بنیامین بهادری (نسیم حشمتی) که هفته گذشته در سانحه رانندگی در‌گذشت‌، در حالی با حضور مردم و اهالی سینما و موسیقی در تهران برگزار شد که همچون گذشته صحنه‌های نه‌چندان مناسبی در این مراسم ثبت شد؛ صحنه‌هایی که نشان می‌داد بخشی از مردمان ما هنوز بدیهیات فرهنگی را نیز درک نکرده و رعایت نمی‌کنند.

 تابناک با این مقدمه نوشت: حریم خصوصی و فرهنگ درک و حفظ حدود این حریم، همچنان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی است که ‌گاه و بی‌گاه به مسأله روز افکار عمومی مبدل می‌شود و آنچه آن ‌را پررنگ می‌سازد، اتفاقاتی است که در طول زمان رخ می‌دهد؛ اتفاقاتی شبیه به آنچه در مراسم تشییع جنازه پروفسور معتمدنژاد، پدر علم ارتباطات ایران رخ داد و برخی عکاسان حرفه‌ای تا عکاسی از چهره مرحوم حین سنگ لحد گذاشتن پیش رفتند.

با این حال چنین اتفاقی نه تازگی دارد و نه قرار است متوقف شود. پیش از این به مراسم تشییع جنازه هر هنرمند یا چهره‌ای که می‌رفتید و از این پس نیز به هر یک از مراسم‌ اینچنینی که بروید، ‌صحنه مشابهی می‌بینید. این موضوع البته تا حدودی به حریم خصوصی باز‌می‌گردد و تماماً متوجه این حوزه نیست. در واقع تنها بخشی از ماجرا این است که هنوز برخی عکاسان نیمه‌حرفه‌ای و آماتور نمی‌دانند کارکرد لنز «تله» چیست و نباید لنزشان را به صورت عزادار در سردر خانه‌اش بچسبانند.

بخش دیگر ماجرا به گروهی از مردم بازمی‌گردد که هنوز درک مشخصی از موقعیت شهروندان مشهور ندارند و به همین دلیل، امنیت و آسایش فردی برای یک چهره فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و ... ‌نمی‌گذارند. این گروه اساسا برایشان اهمیتی ندارد که در چه موقعیتی هستند، بلکه آنچه برایشان مهم ‌است، عکس و امضا‌ و در مطلوب‌ترین حالت، تلفن گرفتن از چهره‌هاست! این اتفاق می‌تواند در مراسم یک ورزشکار مثل عروسی علی دایی رخ دهد یا در تشییع جنازه یک هنرمند همچون همایون خرم.

مردمی که گمان می‌کنند حق دارند تلفن‌هایشان را در مراسم ختم این‌سو و آن‌سو ببرند و بدون توجه به شأن مراسم، از هر شخصی در هر موقعیتی خواستند عکس بگیرند، چهره‌ها را در آغوش بگیرند و تصاویر دونفره ثبت کنند و با ذوق‌زدگی و خنده‌های بلند، یک هنرمند یا بازیگر یا ورزشکار عزادار را بیش از پیش متأثر سازند، شاید در دیگر کشورها طبیعی باشند اما در ایران توهین به مجلس و درگذشته تلقی می‌شوند و متأسفانه فرهنگ‌سازی در این زمینه نیز بی‌حاصل بوده است.

نگاه‌های ناهی چنین رفتارهایی در عزاداری درگذشت همسر بنیامین بهادری، خواننده جوان کشورمان نیز قابل مشاهده بود؛ نگاه‌هایی که به مردم حاضر هشدار می‌داد عزاداری خصوصی، ‌پارتی عمومی نیست و باید جایگاهشان را بشناسند و حداقل حرمت‌ها را نگه دارند‌.

این خواننده البته به عنوان تازه‌ترین قربانی ساکت چنین رفتارهای عمومی در این زمینه کاری نمی‌توانست انجام دهد، جز آنکه از ورود عکاسان و موبایل‌به‌دستان به مجلس نیمه‌خصوصی ختم همسرش جلوگیری کند اما جامعه تکلیف دیگری دارد.

باید پذیرفت این جماعت موبایل‌به‌دست، همان گروهی هستند که هنگامه وقوع یک تصادف رانندگی، به جای ‌کمک به آسیب‌دیدگان، تنها در مقام بیننده حاضر شده و ‌فیلمبرداری می‌کنند و یا در هنگام اعدام که انجام آن در ملاء عام با هدف عبرت‌بخشی است، تخمه می‌شکنند و از این صحنه‌ها فیلمبرداری می‌کنند و در واقع ‌موقعیت برایشان چندان تفاوتی نمی‌کند و تنها به آنچه می‌اندیشند، ثبت موبایلی و شخصی تصاویر و فیلم‌هایی از یک واقعه است، ولو آنکه با روح حاکم بر فضای مذکور در تعارض کامل باشد.

همان‌گونه که نوع برخورد مردم با چنین رفتارهایی، باعث شده‌ برخی از آنها در سطح جامعه به کمترین میزان ممکن برسد و چنان زشت نماید که حتی طبقه پایین‌دست فرهنگی نیز سراغش نرود ‌یا بسیار محدود باشند، در این زمینه نیز می‌توان چنین مواجهه‌هایی با این دست اشخاص داشت که ضمن رعایت حریم خصوصی قشرهای گوناگون، مسئولیت اجتماعی را درک کنند؛ مسأله‌ای که هنوز در کشورمان مفهوم خود را نیافته و نیاز به فرهنگ‌سازی از بدو کودکی دارد و شاید اگر امروز با شیوه‌ای درست شروع شود، 20 سال بعد بتوان نتایج مثبتش را درک کرد.

+96
رأی دهید
-8

mountainman - استکهلم - سوئد
کی گفته تلفن‌هایشان را در مراسم ختم این‌سو و آن‌سو ببرند و بدون توجه به شأن مراسم، از هر شخصی در هر موقعیتی خواستند عکس بگیرند، چهره‌ها را در آغوش بگیرند و تصاویر دونفره ثبت کنند و با ذوق‌زدگی و خنده‌های بلند، یک هنرمند یا بازیگر یا ورزشکار عزادار را بیش از پیش متأثر سازند، تو بقیه کشورها طبیعیه ؟ تو بقیه کشورها مراسم خصوصی و عمومی هستش . تو عمومی هم نمیزارن عکس بگیری اونم اینطور .
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 01:20
perser68 - فلوریدا - امریکا
برای همین قراره حوزه علمیه رو وارد مدارس کنن و به بچه‌های ما یاد بدن،ببخشید آموزش بدن((: از آموزش و پرورش یه مشت آخوند رمال کلاهبردار منحرف انتظار بیشتری دارید!؟وقتی‌ نقاشی‌های صحنه اعدام رو تو کتاب‌های درسی‌ دبستانی‌ها میگنجونند،می‌خواهید نارگیل بشکونند!؟وقتی‌ جمع شدن چند دختر و پسر تو یه مکان خصوصی برای جشن و شادی ممنوعه و حکم شلاق داره،چاره‌ای نیست که تو چنین مراسمی جبران حال کنند!!!البته آخوند ضّد انسان تقصیری نداره و مقصر به قول خیلی‌‌ها ما مردم هستیم!!!اما بالا برید پایین بیاید این رژیم متعفّن مالیخولیایی اسلامی تا حالا نقشش رو خوب اجرا کرد و حالا حالا‌ها باید دست رودست گذاشت و تماشا کرد((:
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 02:27
bazkia - تهران - ایران
به قول آقای اوباما در سال 88 گفتن تو ایران یه مثاله ای پیش میاد مردم فقط با موبایلهاشون فیلم و عکس میندازن
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 03:38
klopatra7 - دوسلدورف - آلمان
به دلیل اینکه اینجا معمولا خاکسپاریها در محیط های محدود خانوادگی برگزار میشه نه مثل ایران که در بازه و هر کس میخواد میره تو.
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 13:04
amonbede - تهران - ایران
bazkia مثاله نه مسئله
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 13:38
کبالت3 - کرج - ایران
راستی که بد عادتی شده .تو جاده ترافیک میشه می رسی مبینی تصادف تو لاین مخالف بوده اینوریا یا آروم میرن برا تماشا یا توقف کردن و موبایل بدست دارن از صحنه فیلم وعکس میگیرن حالا اونی که مجروح شده و احتیاج به کمک داره باید یا صبر کنه اورژانس برسه که البته جماعت تماشاچی راه رو بستن یا باید صبر کنه فیلم و عکس گرفتن ها تموم بشه و دستی همتی کنه و موبایل رو بزاره تو جیب و کمکی کنه .
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 19:28
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.