آیا سمنان پایتخت جدید ایران می شود؟

انتقال پایتخت از تهران بالاخره رای آورد. طرحی که از مدتی پیش و به دنیال تشدید مشکلات شهر تهران و به خصوص آلودگی هوا، جدی تر مطرح شد و امروز کلیات آن در مجلس به تصویب رسید. اما کدام شهر به جای تهران بار پایتخت ایران بودن را به دوش می کشد؟ سمنان ، هشتگرد یا ساوه؟

طرح انتقال پایتخت مهمترین دستور جلسه علنی امروز مجلس بود و پس از نطق مخالفان و موافقان طرح، با 110 رای موافق، 67 رأی مخالف و 10 رأی ممتنع از مجموع 214 نماینده حاضر در صحن، تصویب شد.

تهران با 15 میلیون جمعیت و مشکلات عدیده ای مثل آلودگی هوا و آلودگی های صوتی، همه را نگران کرده و در واقع اولین بار نیست که تعیین گزینه دیگری به عنوان پایتخت کشور، مورد توجه قرار می گیرد. طبق آمار سالانه سالانه  150 هزار نفر به جمعیت تهران اضافه می شود تا مشکلات این شهر بیشتر و بیشتر شود و دیگر از دست بزرگراه های دو طبقه ،تونل ها و زیرگذرها و طرح زوج و فرد و تعطیلی مدارس،  هم کاری برای درمان بیماری ترافیک و آلودگی هوای تهران برنمی آید. ضمن اینکه روی گسل قرار گرفتن تهران و احتمال وقوع آن زلزله بزرگ معروف، باعث شده تا مسئولان به فکر راهی برای کاهش جمعیت این شهر باشند.

اما حالا که تصویب شده در آینده تهران دیگر پایتخت نباشد، کدام شهر انتخاب می شود؟ در دوره های مختلف که این طرح مورد بررسی قرار رفته نام شهرهای مختلفی بر سر زبان ها آمده و البته بیشتر مردم گمان می کنند شهرهای بزرگی چون شیراز، اصفهان یا تبریز گزینه های احتمالی باشند. اما حرف های مسئولان کشور نشان از انتخاب شهرهای اطراف تهران به عنوان پایتخت دارد.
اواخر سال 91 سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس ،انتقال کامل وزارتخانه‌ها به شهر جدید پرند را مطرح کرد و محمد وکیلی استاندار سمنان هم در دیدار یک ماه پیش معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست از این استان، سمنان را یکی از گزینه های مناسب برای انتقال پایتخت سیاسی کشور دانست.نزدیک بودن سمنان به پایتخت فعلی، یکی از مهمترین دلایلی است که نام این استان را جدی تر مطرح کرده است.
مدتی پیش علیرضا خسروی نماینده سمنان،‌مهدی‌شهر و سرخه در مجلس هم نزدیکی به تهران و وجود زیرساخت‌های مناسب را مهمترین ویژگی‌های شهرستان سمنان برای پایتخت شدن دانسته و گفته بود که در گذشته هم سمنان به عنوان گزینه اصلی انتقال پایتخت سیاسی مطرح شده بود.
البته به نظر می رسد اجرای طرح هایی مثل انتقال آب دریای خزر به سمنان هم بی دلیل نبوده و در واقع زمینه سازی برای انتقال پایتخت بوده است!

سمنان یکی از مهمترین گزینه های مطرح شده به عنوان پایتخت جدید است
یکی از نمایندگان تهران در مجلس هم حدود یک سال قبل، تبریز را به عنوان اصلی ترین گزینه برای انتقال پایتخت اعلام کرده بود. ساوه هم یکی دیگر از شهرهایی است که نامش به عنوان پایتخت بعدی اعلام شده بود. اراک هم یکی از گزینه های احتمالی و مطرح شده بود که به نظر می رسد با وجود مشکلات زیست محیطی و به خصوص آلودگی هوای این شهرها ، بخت آنها برای پایتخت شدن کمتر باشد. البته نام هشتگرد هم چندباری به عنوان نامزد عنوان پایتختی اعلام شده بود.


مخالفان: این طرح منطقی نیست!

بر اساس ماده 1 طرح ساماندهی و انتقال پایتخت سیاسی و اداری که امروز تصویب شد، شورای ساماندهی پایتخت برای بررسی و جمع بندی مطالعات انجام شده درخصوص تراکم زدایی و ساماندهی شهر تهران، انتقال پایتخت سیاسی و اداری کشور، انجام پژوهش های ضروری و جانمایی مکان مناسب برای انتقال پایتخت سیاسی و اداری و ساماندهی پایتخت جدید، در قوه مجریه تشکیل می شود.

شورایی که با حضور رئیس جمهور یا معاون اول رئیس جمهور به عنوان رئیس شورا، وزیر کشور ،دو نفر از اعضای کمیسیون های شوراها و امور داخلی کشور و برنامه، بودجه و محاسبات با انتخاب مجلس شورای اسلامی، وزیران راه و شهرسازی، نیرو، جهاد کشاورزی، امور اقتصادی و دارایی و نفت، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، شهردار تهران، نماینده ستاد کل نیروهای مسلح و رئیس سازمان پدافند غیرعامل تشکیل می شود.

ضمن اینکه این شورا موظف است حداکثر ظرف دو سال از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون، طرح جامع ساماندهی و انتخاب مکان مناسب برای انتقال پایتخت سیاسی – اداری را تهیه و برای انجام سایر اقدامات قانونی به دولت ارائه کند.

البته تصویب این کلیات مخالفانی هم داشت.مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهور با بیان اینکه نمی توان کارکنان دولت و وزارتخانه ها را به اجبار منتقل کرد یا به آنها گفت در تهران بمانند،گفت: «تجربه سایر کشورها در زمینه انتقال پایتخت موفق نبوده و با توجه به اینکه تهران ظرف ده ها سال شکل گرفته هیچکدام از نقاط کشور ظرفیت استقرار این امکانات و جمعیت را ندارد.ما معتقدیم بدون اذن رهبری نمی‌شود درباره استقرار نهادهای مختلف از جمله نهاد رهبری در مکان‌های دیگری تصمیم‌گیری کرد بنابراین از نظر ما این طرح از نظر اجرایی و مالی قابلیت اجرا ندارد.»
جواد جهانگیرزاده عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم در جلسه امروز گفت: «طرح انتقال پایتخت اجرایی نخواهد شد چرا که تجربه کشورهای دیگر نشان می دهد این طرح آثار مثبتی در بر ندارد.ضمن اینکه اجرای این طرح به اعتبارات کلان نیاز دارد که در حال حاضر چنین اعتباراتی وجود ندارد.»

البته علی لاریجانی ، رییس مجلس هم این مسئله را تائید کرد و با وارد دانستن اخطار جهانگیرزاده، گفت: «اعتبارات انتقال پایتخت زیاد است از این رو با توجه به مشخص نبودن منابع این طرح با مخالفت شورای نگهبان مواجه خواهد شد.»

موسی غضنفر آبادی عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس هم معتقد است که مشکلات تهران را باید در خود این شهر حل کرد و طرح انتقال پایتخت فرار از مشکلات تهران است.

کمال علیپور خنکداری عضو کمیسیون عمران مجلس هم یکی دیگر از کسانی بود که امروز به عنوان مخالف این طرح صحبت کرد و گفت: «طرح انتقال پایتخت کاری غیرعقلانی و غیرمنطقی است، لذا باید به جای مطرح شدن چنین طرحی زیرساخت های این شهر را توسعه داد و ساماندهی کرد.

اگر منظور از انتقال پایتخت انتقال سیاسی و انتقال دولت و مجلس باشد، به هیچ عنوان قابل بحث نیست چرا که به نظر نمی رسد مردم نیز با آن موافق باشند.»

باید منتظر ماند و دید که این بار هم طرح انتقال پایتخت در حد همین کلیات باقی می ماند و بعد از مدتی فراموش می شود یا اینکه سمنان و شهرهای دیگر بخت بیشتری برای پایتخت شدن پیدا می کنند و نامشان به عنوان پایتخت جدید مطرح می شود.

+46
رأی دهید
-58

1مهندس - شیراز - ایران
شیراز میشه بابا......
‌سه شنبه 3 دي 1392 - 22:24
hamidla - هامبورگ - المان
همون مونده که ۴ تا ناحیه مرکزی ایران هم که طبیعتش دست نخرده باقی‌ مانده بزنند درب داغون کنند. امان از ملأ !
‌سه شنبه 3 دي 1392 - 22:33
Karkas - اصفهان - ایران
به نظر من دولت و مجلس را به منجلاب بفرستند بهتره تا بروند یک شهر دیگر را نابود بکنند
‌سه شنبه 3 دي 1392 - 22:33
shahab46 - هانوفر - المان
چه الاغ‌های نشستند و تصمیم برای کشور ایران میگیرند. اگر یک کاردان درست و حسابی‌ بود دل‌ آدم نمی‌‌سوخت مشکل اینه که یه مشت نفهم تصمیم میگیرند
‌سه شنبه 3 دي 1392 - 23:24
agha-javad - تهران - ایران
یه عده‌ بی‌ مغز در دولت دارند تصمیم میگیرند، وای به حال مردم بدبخت که چه حکومتی دارند
‌سه شنبه 3 دي 1392 - 23:19
pro Love - تهران - ایران
حالا بگیر که اومد تا پول نفت یه جای دیگه خرج بشه
‌چهارشنبه 4 دي 1392 - 00:36
آزاده هبوط - ملبورن - استرالیا
جهنم برای این ها بهتر نیست!!!!!!
‌چهارشنبه 4 دي 1392 - 01:28
دوستدار - استهکلم - سوئد
من مدت چند روزی در سمنان بودم شاهد باد و گرد و خاک بودم ان چند روز و گرمای هوایش هم زیاد است. علا کلی نوچ , یعنی به درد نمی خورد.
‌چهارشنبه 4 دي 1392 - 01:34
parvaz 1 - پلیموس - انگلیس
چاه جمکران بهترین گزینست...... چه شود ، مجلس اسلامی در محفل امام زمان
‌چهارشنبه 4 دي 1392 - 01:59
compatriot - تورنتو - کانادا
کلی‌ آدم از سمنان به تهران کوچ کردند بخاطر آب گچیش و هوای کویریش! خوب بابا مثل برزیل برید یه شهر جدید بر اساس اصول ایمنی و شهرسازی بسازید! چقدر دزدی و رشوه گیری. خودتون از اینهمه لقمه حرام خسته نشدید! حالا چرا باید نزدیک تهران باشه. خوب بازم تقی‌ به توقی میخوره کارکنان شهر برای تعطیلات میان تهران!
‌چهارشنبه 4 دي 1392 - 03:15
vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی
اصفهان و شیراز گزینه خوبی نیستندچون از کانونهای جمعیتی دیگر اقوام مخصوصا ترکها دور هستند. از طرف دیگر علی رغم وجود زیر ساختهای قوی در تبریز و اصفهان یک رقابت دیرینه ای از قدیم الایام بین این دو شهر بوده واین اقبال به هر کدام از این دو شهر را کمتر خواهد کرد.پایتخت باید جایی باشد که مورد توافق تمامی اقوام ایرانی باشد. از نظر جوانب استراتژیک تهران بهترین نکته ممکن است که به این حسن انتخاب به آقامحمد خان قاجار باید آفرین گفت...تهران اتصال گاه و نقطه پیوند دو قوم غالب جمعیتی ایران (فارس و ترک) می باشد که از این رهگذر مورد اقبال و تایید این دو قوم بوده و از طرف دیگر نیز کانونهای جمعیتی دیگر اقوام ایرانی نیز(کرد-گیلک-..) در شعاع تاثیر تهران واقع هستند. از انجاییکه بیشتر جمعیت افوام و در حالت کلی ایران بیشتر در شمال متمایل به غرب کشور سا کن هستند منطقا باید پایتخت جدبد هم جایی نزدیک تهران باشد.
‌چهارشنبه 4 دي 1392 - 02:52
HAMID 71 - ابهر-زنجان - ایران
بهترین گزینه برای پایتختی ایران سلطانیه زنجان می باشد چرا که هم آب وهوای خوبی داره هم دشت بسیار وسیعی داره که برای ساخت وساز بسیار مناسبه وهم اینکه زمانی پایتخت ایران بوده خدایی از سمنان خیلی بهتره!!
‌چهارشنبه 4 دي 1392 - 04:53
petrick - اشدود - اسراییل
به نظر من یا قزوین میشه یا همدان
‌چهارشنبه 4 دي 1392 - 04:59
هستیا - شیراز - ایران
بیاین شیراز کاکو
‌چهارشنبه 4 دي 1392 - 05:29
azadi-iran - وین - لااتریش
چه جالب است که هر چی‌ می‌شه باید رهبری دستور بده، مردم در ایران جنگ زده و مهاجر هستند ، و کمترین حقی‌ ندارند در تعیین سر نوشت خود سهمی داشته باشند. این مزدوران شورای اسلامی انتصابی رهبری یک عده خود فروش و نوکر بی‌ چون چرا! وجدان انسانی‌ ندارند و فقط و فقط منافع رهبری و سپاه و بسیج، مفتخوران دیگر باید حفظ بشود.
‌چهارشنبه 4 دي 1392 - 07:43
sadaf.tehran - تهران - ایران
من به خاطر کار همسرم الان 6ماهه سمنان زندگی میکنم.خیلی مردم خوب و ارومی داره و شهر خیلی امنیه.من کیف پولمو تو فروشگاه رفاه جا گذاشتم وقتی برگشتم سر جاش بود.یا پیش اومده در ماشین باز مونده شب تا صبح و هیچ اتفاقی نیفتاده.فکر کنین تهران بود با همه جور قفل صبح ماشینت سر جاش نیست!!!!!!!!!!!حالا نوبت اینجاست تا مثل تهران بشه؟واقعا حیفه!و جالبتر اینکه چقدر سپاهیا از تهران اومدن شهمیرزاد که منطقه ییلاقی سمنانه زمین خریدن.
‌چهارشنبه 4 دي 1392 - 08:10
Behdin - آمستردام - هلند
شیراز و تبریز اصفهان رشت و بندر عباس آبادان همدان باید خوب فکر کرد، زندگی‌ در تهران ۱۰ یا ۲۰ سال بعد از انتقال پایتخت هم آرزوست
‌چهارشنبه 4 دي 1392 - 10:34
مهرداد2538 - تهران - ایران
vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی_ اتفاقاً چون اصفهان و شیراز از ترکها دور هستند از فساد در امان هستند.
‌چهارشنبه 4 دي 1392 - 06:46
هستیا - شیراز - ایران
vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی چی میگی؟تو شیرازو اطراف شیراز پر از ترک هست که البته اگه اشتباه نکنم ترک قشقایی
‌چهارشنبه 4 دي 1392 - 10:33
vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی
مهرداد2538 - تهران - ایران....من به عنوان یک ایرانی نظرم را بدون غرض شخصی و با استدلال خودم گفتم...حالا شما می خواهی بحث بی ارزش قومیتی و مبتنی بر حال و هواهای شخصی راه بیندازی این گوی و این میدان...من یکی وقت برای این جور خزعبلات عاری از فکر و خرد کاری ندارم.....در ضمن حالا اگر در جواب بی نزاکتی و توهین زشت شما اگر دوستان آذری سایت مقا بله به مثل کردند ناراحت نشی...
‌چهارشنبه 4 دي 1392 - 13:07
amonbede - تهران - ایران
به نظر بنده باید فقط یک شهر مخصوص اداره جات و ارگانهای دولتی در یک منطقه ی دور از گردو غبار و گرما و علاوه بر این پایتخت را از تهران به مکانی مثل هشتگرد جدید که کوهستانی و شاهراه بسیاری از شهر ها هست قرار دهند
‌چهارشنبه 4 دي 1392 - 13:22
vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی
مهرداد2538 - تهران - ایران....من به عنوان یک ایرانی نظرم را بدون غرض شخصی و با استدلال خودم گفتم...حالا شما می خواهی بحث بی ارزش قومیتی و مبتنی بر حال و هواهای شخصی راه بیندازی این گوی و این میدان...من یکی وقت برای این جور خزعبلات عاری از فکر و خرد کاری ندارم.....در ضمن حالا اگر در جواب بی نزاکتی و توهین زشت شما اگر دوستان آذری سایت مقا بله به مثل کردند ناراحت نشی...
‌چهارشنبه 4 دي 1392 - 13:07
vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی
هستیا - شیراز - ایران.. خواهشا با دقت بخوان بعد انتقاد کن...یکبار دیگر همcopy paste کردم. (تهران اتصال گاه و نقطه پیوند دو قوم غالب جمعیتی ایران (فارس و ترک) می باشد که از این رهگذر مورد اقبال و تایید این دو قوم بوده و از طرف دیگر نیز کانونهای جمعیتی دیگر اقوام ایرانی نیز(کرد-گیلک-..) در شعاع تاثیر تهران واقع هستند. از انجاییکه بیشتر جمعیت افوام و در حالت کلی ایران بیشتر در شمال متمایل به غرب کشور سا کن هستند منطقا باید پایتخت جدبد هم جایی نزدیک تهران باشد.)
‌چهارشنبه 4 دي 1392 - 13:16
هستیا - شیراز - ایران
ahidtaheri - کوالالامپور - مالزی/ولی من بازم میگم پایتخت باید بیاد شیراز کاکو
‌چهارشنبه 4 دي 1392 - 16:25
بت شکن - مونترال - کانادا
حالا که فهمیدند تهران روی ۲۱ گسل زلزله است دولتی‌ها میخواهند جائی بروند که بتوانند با ساخت و ساز‌های ضدّ زلزله هم به لحاظ زیرمیزی توسط پیمان کارن به نون و آبی‌ برسند و هم به لحاظ ایمنی‌ مثل جنتی شوند، حال چه ثروت هنگفتی را بخواهند صرف ساختن یک شهرک دولتی کنند خدا می‌داند و خانواده‌های کودکان آسیب دیده شین آباد!!!!!
‌چهارشنبه 4 دي 1392 - 16:28
kabootar - لاهور - پاکستان
اگر بادقت از سمت گردنه آهوان نگاه کنید میبینید که شهر سمنان از 3 سمت شرق و غرب و شمال احاطه شده و آلودگی شهرک صنعتی چهره شهر را خراب کرده است.
‌چهارشنبه 4 دي 1392 - 18:40
رزم جو - لوس انجلس - امریکا
قزوین اراک یا زنجان.
‌چهارشنبه 4 دي 1392 - 23:44
vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی
هستیا - شیراز - ایران...ما که بخیل نیستیم کاکو...
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 02:48
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.