نماینده مریوان به روحانی: از عدالت اجتماعی‌تان، کشته شدن شهروندان کرد نصیب ما شده است

نماینده مریوان در مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه سوم دی با انتقاد از رییس جمهوری ایران، خطاب به وی گفته است که «از عدالت اجتماعی‌تان تاکنون کشته شدن شهروندان کرد توسط نیروی انتظامی کردستان نصیب ما شده است».

بر اساس گزارشی که خبرگزاری ایسنا منتشر کرده است، امید کریمیان در نطق پیش از دستور خود، از حسن روحانی خواسته است که به وعده‌هایش در قبال مردم کردستان عمل کند چرا که به گفته وی، بار دیگر «گذر» رییس جمهوری به کردستان خواهد افتاد.

وی در همین زمینه به «بیانیه شماره سه اقوام و مذاهب» آقای روحانی اشاره کرده و گفته که انتظار داشتیم در راستای عمل به این بیانیه و همچنین به عنوان مجری قانون اساسی، «از نیروهای کرد و اهل سنت در کابینه و استانداری کردستان استفاده می‌شد ولی متاسفانه این مهم محقق نشد و پرونده کابینه شما بدون حضور این قوم نجیب و شریف بسته شد».

بر اساس بیانیه شماره سه اقوام و مذاهب حسن روحانی که وی اواسط خرداد ماه امسال و در زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری یازدهم منتشر کرد، بر «انتصاب نیروهای شایسته محلی در پست‌های مدیریتی مناطق مختلف کشور»، «تدریس زبان مادری ایرانیان (کردی، آذری، عربی و...) به طور رسمی در سطوح مدارس و دانشگاه‌ها»، «رعایت حقوق پیروان سایر ادیان و مذاهب و عدم دخالت در امور دینی و مذهبی آنان» و «مشارکت عمومی فارغ از زبان و مذهب در مدیریت‌های کلان کشور و اجرای اصل شایسته‌سالاری در همه سطوح سیاسی-اداری» تاکید شده است.

حسن روحانی روز بیستم خرداد و در جریان مبارزات انتخاباتی‌اش در جمع مردم سنندج گفت که «وعده می‌دهم در دولت تدبیر و امید منزلت اقوام و اهل سنت به جای اصلی خود بازگردد».

امید کریمیان در نطق پیش از دستور روز سه شنبه خود با اشاره به کشته شدن شهروندان کرد توسط نیروی انتظامی، خطاب به رییس جمهوری ایران گفته است: «آقای روحانی از عدالت اجتماعی‌تان تاکنون کشته شدن شهروندان کرد توسط نیروی انتظامی کردستان نصیب ما شده است».

وی در این زمینه خواستار اعزام هیاتی به منظقه جهت بررسی این موضوع شده است.

به نظر می‌رسد که اشاره نماینده مریوان به تیراندازی ماموران نیروی انتظامی به سوی کولبران کرد است که از مرز ایران و عراق، کالا جابجا می‌کنند. نیروی انتظامی از این افراد به عنوان قاچاقچی یاد می‌کند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر که مقر آن در نیویورک است، در اردیبهشت سال ۹۱ گزارشی منتشر کرد و گفت که در فاصله اسفند ۹۰ و فروردین ۹۱ پس از آغاز انسداد مرزها، حدود ۷۴ کولبر کشته شدند.

این گزارش افزوده بود که ۷۰ نفر از این افراد توسط نیروی انتظامی و چهار نیز به دلیل سرمای شدید و انفجار مین جان خود را از دست دادند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر گفته بود که ۷۴ مورد مرگ و ۷۶ مورد جراحات افرادی که به عنوان کولبر (افرادی که اجناس را روی پشت خود حمل می‌کنند)، و کاسبکاران مرزی (افرادی که اجناسی که به صورت غیرقانونی وارد شده اند، مانند سیگار، وسایل برقی، و لاستیک خودرو را به شهرهای بزرگتر حمل و نقل می‌کنند)، را مستند کرده است. این افراد در استان‌های کردنشین شمال غربی ایران در قسمت‌هایی از آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه زندگی و کار می‌کردند.

اعدام غیرمنتظره شماری از زندانیان کرد در ماه‌‎های گذشته نیز موجی از انتقادهای بین‌المللی را به همراه داشته است.

بر اساس گزارش منابع خبری ایران، حسن روحانی در استان‌های کردستان و سیستان و بلوچستان که اهل سنت در آنها اکثریت دارند بالاترین رای را در میان استان‌های ایران داشته است.

+81
رأی دهید
-10

mehre pars - لندن - انگليس
آقا این چرت و پرتا چیه، آموزش زبان فقط پارسی‌، اینجا ایران هست و زبان رسمی‌ کشور فارسی، مگه تو آمریکا به این بزرگی‌ با اون همه ایالت، زبانی جز امیریکأای تدریس می‌شه، خوبه همه مکزیکیها هم بگن ما باید با لباس مکزیکی بریم سر کار یا زبان مکزیکی باید تدریس بشه، شما مختارید در خانه و فامیل کردی یا عربی‌ و یا هر زبان دیگری که مادری هست صحبت کنید، ولی‌ زبان رسمی‌ و تحصیلی‌ کشور پارسی‌ و لباس هم باید متحدالشکل باشد، من نمید‌ونم اینها یا خودفرخته اجنبی هستند و یا کلا مشکل دارند
‌سه شنبه 3 دي 1392 - 14:50
mehre pars - لندن - انگليس
مگه تو یونایتد کینگدام(یوکی) زبان اسکاتلندی در مدارس تدریس می‌شه، و یا با لباس اسکاتلندی می‌رن سر کار یا مدرسه، و یا ولز یا ایرلند و هر جای دیگه دنیا، یه کشور یه زبان و یک لباس اینها همه افکار تجزیه طلبی هست
‌سه شنبه 3 دي 1392 - 14:54
mehre pars - لندن - انگليس
البته من منکر حقوق مساوی بین اقوام مختلف کشورم نیستم، و تمام اقوام عزیز کشور خودم رو دوست دارم، و بهشون افتخار می‌کنم.حقوق مساوی به این معنی‌ که آنها هم باید از بهترین امکانات رفاهی، آموزشی‌، .. همانند دیگر استانهای کشور داشته باشند، چه بلوچ چه کرد و ترک و عرب
‌سه شنبه 3 دي 1392 - 15:01
shirvan - اربیل - عراق
mehre pars - لندن - انگلیس ژست روشن فکری برای من نگیر،تو همون انگلستان کسیو بخاطر این که ولزی یا ایرلندی یا اسکاتلندی نمی‌گیرن بد بجرم‌های واهی و دروغ اعدام کنن، اینجا که تو درش زندگی‌ میکنی‌ فرقی‌ بین انسان‌ها نیست فرق از رنگ پوست نژاد و مذهب. همه به پست‌های عالی‌ میرسن، آیا حتا تو شهر‌های خودشون هم استان در نمی‌تونن بشن، چه برسه به وزیر یا معاون رئیس جمهوری. سنی که باشی‌ اصلا می‌شه خط قرمز. آدم به‌ای ستله روشن فکر ایکاش اونجا تورو کمی‌ تغییر میداد، اما یه مثل کردی هست که می‌گوید مرغ رو اگه به شام ببرید خروس نمی‌شه.
‌سه شنبه 3 دي 1392 - 15:23
alborzi - کرج - ایران
بازم خوبه تو این جمع مزدوران ولایت یه نماینده پیدا شد که از طرف مردمش صحبت واعتراض کنه درود به شرفت حقا که جای تو توی مجلس خفتگان نیست .
‌سه شنبه 3 دي 1392 - 15:35
khatoon khanom - اسلو - نروژ
تو نروژ سامیها با لباس خودشون می‌رن مجلس سامی و با زبان خودشون درس می‌خوانند،
‌سه شنبه 3 دي 1392 - 15:50
berahneh - پاریس - فرانسه
mehre pars - لندن - انگلیس : میگن دروغگو کم حافظه است الکی‌ نیست، تو وقتی‌ میگی‌ اینجا ایران هست یعنی ایران هستی‌ نه انگلیس، ماهی‌ چقدر از رهبر چلاقت میگیری که بیایی اینجا این چرتو پرتا رو بنویسی‌ ، بدبخت برو یه کم فرهنگ حرف زدن یاد بگیر بعد بیا اینجا نظر بده
‌سه شنبه 3 دي 1392 - 15:51
تورج - لندن - انگلیس
mehre pars - لندن - انگلیس. به عنوان یک آذری موافقم.
‌سه شنبه 3 دي 1392 - 15:56
nimaaa - نیویورک - امریکا
فارسها اقوام و مذاهب رو در ایران استثمار کردند به نطر من فارسها نژاد پرست ترین قومیت دنیا هستند دوستانی هم که دم از فارس بودن و ایرانی بودند میزنند بهتر برگردند به کشور خودشون کشورهای جهان اول جایی برای امسال اونها نداره
‌سه شنبه 3 دي 1392 - 16:15
babak.tab - تبریز - ایران
mehre pars - لندن - انگلیس حتما اونا نمیخوان اسکاتلندی یاد بگیرن.کی گفته همه مردم جهان باید مثل هم رفتار کنند؟ ایران چه امثال شماها بخواین چه نه یک زبان و یک فرهنگ نداره.روحانی هم اگر به وعده هاش عمل نکنه 4 سال بعدی رو باید فراموش کنه
‌سه شنبه 3 دي 1392 - 15:19
berahneh - پاریس - فرانسه
mehre pars - لندن - انگلیس ،یانی اندازه یی که ایرانیها نژاد پرستند هیچ جا نیست ،تو کی‌ هست که ابراز نظر میکنی‌؟؟؟ تو عثل این که خوابی‌ !!! تو همون انگلیس هم اگه خبر نداری تا من بهت بگم که تو مدرسه هر زبنی که دوست داشته باشی‌ میتونی‌ یاد بگیری و بخونی، حتا در بازی مورد اجبار هم هست برای یادگیری زبان دیگه ، تو یا اصلا سود نداری یا از دنیا بی‌خبری...
‌سه شنبه 3 دي 1392 - 15:43
mehre pars - لندن - انگليس
البته من منکر حقوق مساوی بین اقوام مختلف کشورم نیستم، و تمام اقوام عزیز کشور خودم رو دوست دارم، و بهشون افتخار می‌کنم.حقوق مساوی به این معنی‌ که آنها هم باید از بهترین امکانات رفاهی، آموزشی‌، .. همانند دیگر استانهای کشور داشته باشند، چه بلوچ چه کرد و ترک و عرب
‌سه شنبه 3 دي 1392 - 16:00
taboo - دوسلدرف - آلمان
درود بر مردمانه کرد، مرگ بر فاشیست.
‌سه شنبه 3 دي 1392 - 17:35
aram.01 - کردستان - ایران
mehre pars-. این تو هستی که داری چرت و پرت میگی چون هنوز نمیدونی واسه یک بچهء کرد شروع تحصیل به زبان فارسی چقدر سخته. دوست داشتی بچهء خودت به زبان کردی یا آذری تحصیل بکنه؟ مسلما نه...و مطمئنم اصلا بهش فکر هم نکردی از بس فارسها سلطه طلب هستند.
‌سه شنبه 3 دي 1392 - 17:50
mehre pars - لندن - انگليس
شیروان- من ژست روشنفکری واسه شما نمیگیرم چون اصلا شما را نمیشناسم،و شما هم منو نمیشناسید و نمیتونید در مورد من قضاوت کنید،من با کار دولت و رژیم ایران هم موافق نیستم اما در عین حل با افکار تجزیه طلبی هم موافق نیستم، اما متاسفانه چه در دولت کنونی‌ ایران و چه افرادی در اقوام مختلف با رفتاری اشتباه آتش جدایی و تجزیه طلبی را شعله‌ور تر میکنند، شما دوباره متن من رو بخونید بدون غرض ورزی
‌سه شنبه 3 دي 1392 - 18:34
Barzani - کریستیانساند - نروژ
شما که به قوم پارس مى بالید پس چرا خودتون را به عربها تسلیم کردید مقدسات شما رضا و حسن و حسین قاتل اقوام ایرانیست برید به تاریخ یه نگاه بندازید ببینید کردها و دیگر اقوام ایرانى غیر پارس با چه رشادتى جلو عربها ایستادن ولى همیشه یک پادشاه نالایق پارسى به ایران و ایرانى خیانت کرده لعنت بر هر چیه عرب پرست ایرانیه.
‌سه شنبه 3 دي 1392 - 19:44
Knappenaal - زوریخ - سوئیس
جناب mehre pars می‌خواستم در جواب این خزولاتت یه چیزی بنویسم، بعدش فکر کردم همون بهتر که آدمهایی مثل تو همینجوری که هستند بمونند. امیدوارم بفهمی چی‌ میگم. تو سویس ما ۴ زبان رسمی‌ داریم. تو نروژ ۳ زبان رسمی‌ دارند (با سامی)، و ...، باور نمیکنی‌ یه تعطیلات بیا سویس. شاید یه کم یاد بگیری. تورج: تو هم آذری نیستی‌. اینو مطمئنم. چون اگه آذری بودی آنقدر میفهمیدی که از حقوق اولیت براحتی نگذاری. در ضمن، دقت کن که اینجا بحث حقوق مطرحه نه جدایی!
‌چهارشنبه 4 دي 1392 - 00:46
جنگنده - تهران - ایران
هر کسی از هر نژادی بخواهد از ایران جدا شود یا ادعای استقلال طلبی داشته باشد و یا مانند کردستانه عراق حکومت خودمختار تشکیل دهد، با شدیدترین برخورد سر جایش باید بنشیند تا دیگر هوس خودمختاری نکند، کردها هم دو دسته هستند یک عده خود را ایرانی میدانند یک عده هم کومله دموکرات و پ ک ک هستند که میخواهند کشور مستقل درست کنند و مزاحم ایران و ترکیه و عراق و سوریه هستند این گروه دوم باید به شدت سرکوب شود چون برای تمام کشورهای فوق مشکل امنیتی شدید ایجاد کرده، همانطور که خود امریکاییها شورش فرقه دیویدیان که خواهان جدایی از آمریکا بودند را به شدت سرکوب کرد و آنها را زنده زنده در آتش سوزاند.
‌چهارشنبه 4 دي 1392 - 10:21
shirvan - اربیل - عراق
جنگنده - تهران - ایران تو مثل این که فیلم هندی زیاد میبینی‌ تو توفهمات زندگی‌ میکنی‌.
‌چهارشنبه 4 دي 1392 - 11:59
mehre pars - لندن - انگليس
من دیگه هیچ وقت تو این سایت کامنت نمیگذارم، و از تمام کسانی‌ که کامنت من باعث ناراحتی‌ آنها شده معذرت می‌خواهم، متن کامنتهای من رو بخونید، من فارسم، ولی‌ افتخار می‌کنم به زبان شیرین ترکی‌، کردی، بزرگان ترک، دانشمندان کرد، و تمامی‌ اقوام ایرانی‌، ولی‌ شما که کامنت مخالف می‌گذارید مطمئنا ایرانی‌ نیستید، در ضمن من مسلمان نیستم، من ایرانیم، شما باید آزاد باشید در یادگیری و آموزش زبان مادری، لباس اقوام ایرانی‌ یکی‌ از زیباترینها است، چه کردی چه ترکی‌ و چه بلوچی ،من حرف از زبان رسمی‌ کشور زدم، در نیابد حل پخته هیچ خام پس سخن کوتاه باید واسلام، نرود میخ آهنین در سنگ، بدرود
‌چهارشنبه 4 دي 1392 - 14:47
دنياي بي ارزش - مریوان - ایران
شما که اینجا نیستید زبان فارسی مسئله نیست ما الان اکثر کلمه هامون شده فارسی مسئله اینه که تو ایران برای یک کرد که اسم کشورش هم کردیه(یعنی سرزمین اتش)ادم بودن معنی نداره شماها که از چیزی خبر ندارید دایی بزرگم دوبار تو گزینش ارشد رد شد تو تهران تصور کنیین تهران قبول شد ولی چون کرد بود رد شد پسر عموم ارشد مهندسی برق تهرانه چون کرد بود بهش کار نمیدادن الان رفته عراق کار کنه.....تو ایران یک کرد حق شهروندی نداره یا باید بسیج فعال باشه........
یکشنبه 8 دي 1392 - 08:31
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.