تلاش دبیرکل سازمان ملل برای حضور ایران در کنفرانس ژنو ۲

دبیرکل سازمان ملل تاکید کرده که برای نهایی کردن فهرست دعوت شدگان به کنفرانس ژنو ۲ در تماس نزدیک با اخضر ابراهیمی نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه است

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که امیدوار است مشکلات موجود بر سر راه حضور ایران در کنفرانس ژنو ۲ به زودی مرتفع شود.

آقای بان افزود که برای برقراری صلح در سوریه، به همکاری ایران، علاوه بر سایر کشورهای منطقه، نیاز خواهد بود.

دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد که برای نهایی کردن فهرست دعوت شدگان این کنفرانس در تماس نزدیک با اخضر ابراهیمی نماینده ویژه این سازمان در امور سوریه است.

دور بعدی مذاکرات در مورد اوضاع سوریه، موسوم به ژنو ۲، روز ۲۲ ژانویه سال آینده میلادی (۲۰۱۴)، حدود یک ماه دیگر، در شهر ژنو سوئیس برگزار خواهد شد.

ماه‌هاست که آمریکا و روسیه برای برگزاری این نشست، که ادامه نشست قبلی در ژنو موسوم به ژنو ۱ است، تلاش می‌کنند.

ایران به کنفرانس قبلی ژنو در مورد بحران سوریه دعوت نشده بود. این نشست با حضور وزیران خارجه قدرت های بزرگ و همچنین ترکیه، عراق، قطر، کویت و نماینده اتحادیه عرب، حدود شش ماه پیش برگزار شده بود.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، پیشتر گفته بود که عدم حضور نمایندگان ایران در فرایند تصمیم گیری برای آینده سوریه، روند امور را پیچیده تر می‌کند.

کشورهای غربی حکومت ایران و نیروی قدس سپاه پاسداران را متهم می کنند که در سرکوب اعتراضات در سوریه دست دارند.

مقامات ایران دخالت مستقیم در سرکوب مخالفان سوریه را تکذیب کرده‌اند، اما به صراحت می‌گویند که با تمام توان از حکومت آقای اسد، که به گفته آنها در "خط مقاومت" در برابر اسرائیل است، حمایت می‌کنند.

مخالفان دولت سوریه درباره اینکه کدام گروه باید نمایندگی آنها را در کنفرانس ژنو ۲ برعهده داشته باشد اختلاف نظر دارند، اما متفقا می گویند بشار اسد باید از دولت کنار برود.

در مقابل، دولت دمشق نیز تاکید دارد که هیچ پیش شرطی را برای شرکت در مذاکرات نمی پذیرد.

بان کی مون در بخشی از اظهارات جدید خود گفته که امیدوار است دولت سوریه و مخالفان آن در روزهای آینده نهایت نهایت تلاش خود را به منظور انتخاب نمایندگانی قوی برای شرکت در اجلاس ژنو ۲ به کار بگیرند.

بر اساس تخمین سازمان ملل متحد، بیش از ۱۰۰ هزار نفر از آغاز اعتراضات در سوریه در سال ۲۰۱۱ تاکنون کشته شده اند.

+16
رأی دهید
-4

marg bar doshman - لندن - انگلستان
درود بر ایران مقتدر قدرت جدید
‌سه شنبه 3 دي 1392 - 11:40
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.