حسن روحانی: می‌خواهیم روابط خود را با آمریکا و اروپا بهبود دهیم

حسن روحانی، رییس‌جمهوری اسلامی ایران، در یادداشتی که روز دوشنبه، دوم دی ماه، از او در روزنامه آلمانی «زوددویچه زایتونگ» منتشر شده است گفته که ایران قصد دارد روابط خود را با آمریکا و کشورهای اروپایی بهبود ببخشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی در این یادداشت تاکید کرده که هر آنچه از دستش بر می‌آید برای حل و فصل مناقشه هسته‌ای با غرب انجام داده و انجام می‌دهد.

رییس‌جمهوری ایران در یادداشت خود گفته است: «قصد داریم روابط خود را با کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی بر اساس احترام متقابل بازسازی کرده و بهبود ببخشیم.»

وی افزوده است: «در تلاش هستیم تا از تحمیل مشکلات جدید بر روابط میان ایران و ایالات متحده جلوگیری شود و تنش‌های به‌جامانده از گذشته نیز برطرف شود.»

حسن روحانی در عین حال ضمن بیان این‌که «ایران نمی‌تواند تمامی آنچه که طی ۶۰ سال گذشته بر روابط ایران با ایالات متحده تاثیر گذاشته است را فراموش کند» افزود: «اکنون باید بر روی زمان حال تمرکز کرده و توجه خود را به سوی آینده معطوف کنیم.»

وی در یادداشت خود در ارتباط با نگرانی غرب از احتمال وجود ابعاد نظامی در برنامه هسته‌ای ایران نیز گفته که «ما هیچ‌گاه به گزینه دست‌یابی به جنگ‌افزار هسته‌ای حتی فکر هم نکرده‌ایم.»

حسن روحانی اضافه کرده است: «ما هیچ وقت از حق‌مان برای استفاده از انرژی هسته‌ای نمی‌گذریم اما در عین حال در مسیر برطرف کردن تمامی تردیدها حرکت کرده و به تمامی پرسش‌های معقولی که در مورد برنامه ما مطرح شود پاسخ می‌گوییم.»

مذاکرات ده ساله ایران و کشورهای عضو گروه پنج به علاوه یک درباره برنامه هسته‌ای تهران نتیجه مشخصی در بر نداشته است و به دلیل شکست این مذاکرات، غرب تحریم‌های شدیدی علیه ایران وضع کرده است.

دولت حسن روحانی در تلاش است که در چارچوب مذاکرات هسته‌ای با گروه ۱+۵، با غرب تنش‌زدایی کند و سایه تحریم‌ها را از کشور به کنار بزند اما در این راه با موانعی در داخل و خارج مواجه بوده‌است.

آخرین دور از مذاکرات کارشناسی ایران و ۱+۵ به گفته عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، با «پیشرفت اندکی» همراه بوده‌است؛ دور بعدی این مذاکرات قرار است هفته آینده، احتمالاً در سطح معاونان وزیر، برگزار شود.

در همین حال انریکو لتا، نخست وزیر ایتالیا، روز دوشنبه در پیامی با ستایش از گشایش دیپلماتیک حسن روحانی از آن به عنوان یک «فرصت» یاد کرد و گفت که جهان نباید این فرصت را نادیده بگیرد.

+135
رأی دهید
-7

amooojoghdeshakhdar - ونیز - ایتالیا
نرمش قهرمانانه داره تبدیل می‌شه به التماس قهرمانانه ، اما به هر تقدیر بیشترین سودی که ممکن بود نصیب مردم عادی بشه در همین صورت اتفاق می‌افته
دوشنبه 2 دي 1392 - 15:18
babak.ae - تهران - ایران
آورین آورین، تو میتونی حسن
دوشنبه 2 دي 1392 - 15:33
tony_3344 - بوخارست - رومانیا
خبر خوش‌حال کننده یی امیدوارم صلح ودوستی برای تمام ملت‌ها بر قرار شود انشااله
دوشنبه 2 دي 1392 - 15:35
delmorde - یوتوبوری - سوئد
یک خربزرگ با ملیجکش ..رو خورده حالا همه جمع شدن منجمله خود ابلهش به غلط کردن افتادن حالا برای ماست مالی کردن ان به مشکل برخوردن. یکی نیست بگه بدبختها قبل از اینکه دهان کثیفتانرا باز می کنید و نابودی اسراییل را میطلبید کمی فکر کنید پشتتان خالیست قدرتی هم که ندارید البته برای مردم بیدفاع تان چرا سگهای هار هستند ولی ای سگها فقط قدرت دارند در مقابل مردم بی سلاح بیاستند وگرنه عددی نیستند.
دوشنبه 2 دي 1392 - 16:34
paksan - آمریکا - آمریکا
نتیجه این رفتار درست به مردم ایران میرسه برخلاف رفتار دولت امام زمان که نتیجه کارهاش به سپاه و بسیج و شبه نظامی های اقتصادی می رسید و از آنها مولتی میلیاردری ساخت که خون مردم رو دارن می خورن و حتی یک لحظه هم برای برهم زدن روابط ایران با کشورهای دیگه تعلل نمی کنند چون منافعشون تو این قضیه اس و هرچقدر روابط ایران با کشورهای دنیا بدتر باشه نون این مذهبیون امام زمانی بیشتر تو روغن هستش و فقط یک نمونه به همین فساد بابک زنجانی در ترکیه نگاه کنید می فهمید که تقریبا سی درصد پول نفت ایران رو اینا با حق الحساب و رشوه دادن هاپولی می کردن و آخرش هم می گفتند داریم به کشور خدمت میکنیم؟! و چنان ثروتی از این خدمت بهم زدند که همه انگشت به دهن ماندن؟نه تولیدی دارن نه کار مهمی انجام می دن فقط دلالی و واسطه گری و توجه داشته باشید ایشون فقط یک نمونه اس و شک نکنید خود عوامل سپاه و دامنه فساد خود خامنه ای چندین برابر این خرده پاها درآمد از این تحریمها می سازند .
دوشنبه 2 دي 1392 - 20:11
دوستدار - استهکلم - سوئد
ریس جمهور ایران میخواهد از نرمش حقه بازانه استفاده کند. اینکه خامنه ای کلمه نرمش قهرمانه را به زبان اورد, تا مسئولین ایران اعام از وزیران و دیگر افراد کار به دست رژیم یادشان نرود که باید برخوردار از تمرینات نرمش حقه بازانه باشن و امادگی برای ریا کاری و فریب دادن طرفشان را داشته باشن.
دوشنبه 2 دي 1392 - 20:51
*Fanoos* - ایران - ایران
babak.ae - تهران - ایران جالب گفتید
دوشنبه 2 دي 1392 - 21:03
biparva-jan - تهران - ایران
فقط امیدوارم که این تحرکات سیاسی دولت جدید باعث بشه که بار سنگین تحریم از روی دوش این ملت بدخت برداشته بشه.
دوشنبه 2 دي 1392 - 21:21
ذک گرجی - فررارا - ایتالیا
نگاه کنید ولایت فقه وگماشته اش چی می گویند کار دیگه از .. خوردن هم گذاشته است می خواهند رابطع بر قرار کنند کجا هستند ساندیسخورهای خر که رهبر چلاق با شعار مرگ بر تمریکا گوششان را پر می کرد وحالا به این ساندیسخورها می گوید بیائید بگوئید غلط کردیم دیگه مرگ بر امریکا نمی گوئیم وخداوند خواهیم جان اوباما وجان کری را حفظ کند که نظام مارا حفظ کرد و رهبر ذلیل شده ما را با نرمش قهرمانن نه چنان به گه خوردن انداخت که نگو نه پرس رهبری به این ذلت و ذلیلی ندیده بودم کجا رفت ان حارت وپود کجا رفت مرگ بر امریکا عجبا عجبا ساندیسخورها از فردا باید صلوات هم باید بگوئید الله همه صل اله الا امریکا وال امریکا تکبیر تکبیر امریکا اکبر امریکا اکبر
دوشنبه 2 دي 1392 - 17:14
تیتو تیتو - تهران - ایران
ایشالا
دوشنبه 2 دي 1392 - 21:44
richard - کلن - آلمان
اقای روحانی کارت درسته،اما این مافیای علی‌ خامنه‌ای این اجازه را بهت نمیده.
دوشنبه 2 دي 1392 - 22:55
XMAN2 - کارا کاس - ونزوئلا
ضمن تبریک کریسمس به تمام مسیحیان جهان و همه هموطنان عزیزم که به هر دلیلی‌ در خارج از کشور عزیزمون زندگی‌ می‌کنن علی‌ الخصوص *Fanoos* - ایران - ایران. که طرز تهیه حلوا رو بهم یاد داد ، . جون آقا جون هر کاری که نفع مردم در اون هست انجام بده و نگران هیچ چیز باش حاج حسن که هم مقام معظم رهبری ، هم آقا هاشمی‌ و هم ۱۸ میلیون نفری که بهت رای دادن با تو هستن . مردم عزیز هم غیر از این خبر باز هم منتظر خبر مهمتر و شادی آور تر باشن که چند وقت دیگه بگوششون میرسه . مخالفین دولت روحانی هم برن داییشونو دیوونه کنن .
دوشنبه 2 دي 1392 - 22:55
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.