اظهارات تکان‌دهنده درباره زلزله قطعی تهران

دکتر پرویز پیران در نشست خبری کنفرانس ملی مدیریت بحران و HSE با بیان اینکه بحث آموزش و نهادینه کردن آموزش در حوزه امدادرسانی را باید به عنوان یک مساله استراتژیک بررسی کرد، گفت: باید آموزش‌ها به گونه‌ای باشد که هر فرد هنگام وقوع حوادثی نظیر زلزله، وظیفه خود را بداند و طوری نشود که مردم، دستگاه‌ها‌، سازمان‌ها و ... سبب بروز اخلال در کار یکدیگر شوند.

به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه رسانه‌ها باید به حضور مردم در این حوزه کمک کنند، گفت: در بحث زلزله تهران گسلی 90 کیلومتری از دماوند تا هشتگرد را داریم که بر اساس نتایج تحقیقات، در صورت فعال شدن این گسل، دست‌کم 750 هزار نفر جان خود را از دست خواهند داد.

پیران با اشاره به قرار گرفتن گسل فشافویه در سوی دیگر پایتخت، اظهار کرد: در صورت فعال شدن این گسل نیز دستکم 830 هزار نفر جان خود را از دست خواهند داد.

این مشاور ارشد سازمان ملل متحد با بیان اینکه نتایج اعلام شده، حاصل تحقیقات جایکاه در حدود چند سال پیش است، گفت: بر اساس همین تحقیقات در صورت بروز زلزله در تهران، 65 درصد از خانه‌های نوساز نیز فرو خواهند ریخت.

وی با انتقاد شدید از نحوه مکانیابی فضاهای مسکونی، اظهار کرد: بسیار عجیب است که ما بارهای جمعیتی خود را بر روی گسل‌ها، جایابی و فعال کرده‌ایم که متاسفانه این امر ناشی از فسادی است که در ساخت و سازها وجود دارد و همچنین کیفیت نامرغوب مصالح نیز می‌تواند خسارات این حوزه را افزایش دهد.

پیران با بیان اینکه احتمال تخریب قریب به 80 درصد بیمارستان‌ها در زلزله تهران وجود دارد، خاطر نشان کرد: برابر آمارها در سطح تهران، 70 میلیون موش و میلیون‌ها سوسک داریم که در صورت بروز حادثه، این حیوانات موذی به سطح شهر و کنار مردم خواهند آمد.

زنده ماندن در زلزله با هشت درصد هزینه بیشتر

این مشاور ارشد سازمان ملل متحد با اشاره به یکی از اصولی که در معماری و شهرسازی وجود دارد، خاطر نشان کرد: بر اساس این اصل گفته می‌شود که اگر فردی هنگام ساخت منزل مسکونی خود هشت درصد بیشتر از هزینه معمول خرج کند، حداقل در زمان وقوع زلزله، کشته نخواهد شد.

این استاد بازنشسته شده از دانشگاه علامه در دولت دهم با بیان اینکه چنین اقداماتی نیازمند ارائه آموزش به شهروندان است، گفت: امروزه برای زلزله‌های بالای هفت ریشتر باید به مردم آموزش دهیم و از بیان واقعیت به آنان تأسی نداشته باشیم.

از فرشته تا طالقانی روی گسل!

وی با بیان اینکه امروزه خیابان‌هایی مانند فرشته، کریمخان، طالقانی، محمودیه، داوودیه و ... هر کدام روی یک گسل قرار گرفته‌اند، خاطر نشان کرد: پیش از انقلاب، شبکه‌های برق‌رسانی از زیر زمین عبور داده می‌شد و این در حالی است که امروزه متاسفانه شاهد این موضوع هستیم که کابل‌های فشار قوی برق نیز از بالای اتوبان‌ها و خیابا‌ن‌ها عبور داده می‌شوند که این موارد خطر‌آفرین است.

پیران با بیان اینکه امکان اطفای حریق در ساختمان‌های بیشتر از شش طبقه را با امکانات فعلی نداریم، گفت: در صورت وقوع زلزله یا حادثه‌ای در تهران، فاجعه‌ تهران، فاجعه‌ای جهانی خواهد شد.

این مشاور ارشد سازمان ملل متحد درباره احتمال وقوع زلزله و امکان پیش‌بینی زمان قطعی وقوع آن نیز خاطر نشان کرد: امکان پیش‌بینی زمان وقوع زلزله وجود ندارد و به تازگی چینی‌ها و ژاپنی‌ها با تحقیقات خود تنها می‌توانند چند ثانیه زودتر از وقوع، زلزله را پیش‌بینی کنند.

قطعا در تهران زلزله رخ می‌دهد

پیران با بیان اینکه بحث روی زلزله تهران بر اساس داده‌های تاریخی و علمی است، گفت: از رفتار گسل‌های تهران می‌توان فهمید که قطعا در این شهر زلزله رخ خواهد داد، اما اینکه چه زمانی، چگونه و با چه قدرتی حادث خواهد شد، معلوم نیست.

وی با بیان اینکه متاسفانه هیچ نوع شعور اجتماعی بلاخیزی در میان اغلب ایرانیان نهادینه نشده است، تصریح کرد: به عنوان مثال زمانی که زلزله رخ می‌دهد، عده‌ای برای کمک‌رسانی به محل می‌روند، عده‌ای دیگر نیز با قصد سودجویی، اقدام به سرقت اشیاء می‌کنند و در این میان همهمه و هرج و مرج پدید می‌آید.

این مشاور ارشد سازمان ملل متحد با تاکید بر اینکه برای بحث زلزله نیازمند مدیریت واحد شهری هستیم، گفت: در آستانه دهمین سالگرد زلزله بم قرار داریم و متاسفیم از اینکه می‌گویند باز هم عده‌ای مشغول ساختن خانه‌های جدید برای قشر محروم این شهر روی گسلی دیگر هستند و باید پرسید این بار در صورت زلزله احتمالی، چند هزار تن کشته خواهند شد.

مکانیابی درستی برای مسکن مهر صورت نگرفته است

خانه‌سازی روی تپه‌های دفع زباله!

پیران درباره وضعیت ایمنی مسکن مهر و مقاومت این سازه‌ها در برابر حوادث احتمالی نیز به ایسنا گفت: متاسفانه بحث ایمنی مسکن مهر فراتر از نوع سازه و ساخت و ساز آن است و باید گفت که اصلا جایابی درستی برای ساخت مسکن مهر انجام نشده است.

وی با بیان اینکه در برخی از مناطق بر روی تپه‌های دفع زباله‌ اقدام به ساخت و ساز مسکن کرده‌اند، گفت: درباره مسکن مهر، وزارت مسکن و شهرسازی نیز چندی پیش آن را دارای مشکلات مختلف عنوان کرد.

این مشاور ارشد سازمان ملل متحد با بیان اینکه امروزه عمده افرادی که اقدام به خرید مسکن مهر کرده‌اند، به دنبال اجاره دادن منزل خود و بازگشت به شهر هستند، خاطر نشان کرد: طبیعی است که نمی‌توان کارگر یا کارمندی را روزانه 50 کیلومتر از محل کار به خانه‌اش جابجا کرد.

به گفته پیران، در بخش مسکن مهر مشکلات بسیاری وجود دارد که باید به آن پرداخته شود.

این استاد دانشکده شهرسازی و معماری دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به ضرورت آگاهی‌بخشی به افراد، خاطر نشان کرد: در صورتی که شهروندان نسبت به اصول ایمنی خود آگاهی داشته باشند، دستگاه‌های دولتی نیز خود را ملزم به اجرای آن خواهند دید.

+162
رأی دهید
-6

تورج - لندن - انگلیس
همین یکی رو فقط کم داشتیم. مثل اینکه اقا دیگه میخواد ظهور کنه
یکشنبه 1 دي 1392 - 21:02
بی غم - تهران - ایران
بهترین جمله این خبر به نظر من این بود که هیچ شعور اجتماعی بلاخیزی در بین ایرانیان نهادینه نشده است. در زمان وقوع زلزله یه عده برای کمک می رن و یه عده برای دزدی!!!فکر کنم ایرانی ها رو باید یه دور بفرستن ژاپن تا نوع رفتار در چنین مواقعی رو یاد بگیرن.
یکشنبه 1 دي 1392 - 21:43
agha-javad - تهران - ایران
تورج - لندن - انگلیس -خبر نداری ، نه تو و نه کسی‌ دیگه که آقا خیلی‌ وقت ظهور کرده و مشغول تمام کردن تعلیمات بشر آینده است، چون امیدی به این بشر نادان و گمراه نیست!!!
یکشنبه 1 دي 1392 - 22:08
دنیای وحشی - تهران - ایران
دعا می کنیم که انشالله چنین اتفاقی هرگزززززززززززز نیفته و اگر چنین هم شد آسیبی به جان و مال انسانهای خوب نرسد .آمین
یکشنبه 1 دي 1392 - 22:53
azadi-iran - وین - لااتریش
دکتر پرویز پیران هنوز نمی داند که این حرف ها را برای چه کسی بیان می کند. مردم ایران باید تا حال حدااقل فهمیده باشند که(به غیر از تحصیل کرده های آکادمی) آخوند جماعت و آخوند نمای ولایت فقیع در هنوز مغزش عامل زلزله و بقیه بلایای طبیعی گناهان انسان می دانند بخصوص بی حجابی !!!!. و از طرفی هر چقدر بیشتر مردم کشته شوند درامد مسجد و آخوند های روضه خون بیشتر می شود.
یکشنبه 1 دي 1392 - 22:44
فاطی قاطی - موگادیشو - سومالی
خدا کنه هیچی رخ نده...اگرقم وجمارن بیاد مشکلی نیست البته فقط حوزه کشکیه (علمیه) ملت هم سود میبرند
دوشنبه 2 دي 1392 - 01:21
قهوه تلخ - منجستر - انکلستان
این هم از براکات انقلاب ،،،خدا می بینه ،،این ملاها ول کن نیستند میخواد مردم و ببره نجات بده ،،،
دوشنبه 2 دي 1392 - 00:47
garmsari - یورک - بریتانیا
اغا خامنه اى یک دست معتاد ظهور کرده اند که نام دیگرش هم دجال بزرگ است،
یکشنبه 1 دي 1392 - 23:44
کبالت3 - کرج - ایران
تنها راه پیشگیری اضافه کردن گشت ارشاده خانمها هم بطور خودجوش رعایت کنن همین ساپورت و شلوار تو چکمه کردن خودش 5 ریشتر حسابه از مسئولین هم تقاضامند داریم که محلی رو برای برگزاری نماز آیات بعد زلزله تجهیز بفرمان .
دوشنبه 2 دي 1392 - 06:59
kamran-london-calgary - لندن-کلگاری - انگلستان-کانادا
کسی اطلاع نداره ولی در پارچین دارن بمب اتمشونو ازمایش میکنن.هی به مردم گوشزد میکنن.
دوشنبه 2 دي 1392 - 08:47
persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
اقایه پیران گسل کدومه مهم ترین دلایل زلزله اینها هستند :۱بی حجابی ۲نمازنخوندن ۳نرفتن به عزاداری درماه محرم ۴بی احترامی به قشرزحمت کش حجج السلام (اخوندهایه محترم) ۵ گوش کردن به موسیقی وحرکات ناموزون ۶تراشیدن ریش ۷ تماشایه ماهواره واخیرآ وی چت وفیسبوک هم به این لیست اضافه شده ٬ سواد الهیات شما خیلی پائینه اقایه پیران.
دوشنبه 2 دي 1392 - 10:53
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
رهبران مملکت کلاه بردار باشند، ۱۰۰% ملت هم کلاه بردار میشوند. به چه شکل؟ به این شکل که این بساز بفروش‌های بی‌ وجدان با ساختن ساختمان‌هایی‌ که فقط ظاهر قشنگی‌ داره و با کوچکترین لرزش سر مردم خراب می‌شه. من که هر بار ایران میام و اسکلت ساختمان‌های در حال ساخت رو میبینم، تن‌ و بدنم می‌لرزه. ملت سودجو و بی‌ قانون. رشوه بده به شهرداری همه چیز حله. مملکتی که با رشوه گیری و رشوه دادن و کلاه سر این بذار و کلاه سر اون بذار اموراتش بگذره، از این بهتر نمی‌شه. قانونگذاران بی‌ وجدان و ملت سرگردان. و خلاصه هر که به فکر خیشه.
دوشنبه 2 دي 1392 - 12:31
nimattl - تهران - ایران
شما برو خودتو داغون کن شب و صبح دعا کن، اگه با دعا مسئله ها درست میشدن که انقدر بدبختی نداشتیم. زلزله ی تهران بالای 3 میلیون کشته خواهد داد و فاجعه ای خواهد شد که توی 10 که هیچ توی 50 سال هم به حالت نرمال برنمیگرده.
دوشنبه 2 دي 1392 - 23:10
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.