یونسی: پست‌های کلیدی در آینده نزدیک به اقلیت‌های قومی و مذهبی واگذار می‌شود

علی یونسی،نماینده رییس جمهوری ایران در امور اقوام، اقلیت‌های دینی و مذهبی.

نماینده رییس جمهوری ایران در امور اقوام، اقلیت‌های دینی و مذهبی روز یکشنبه، اول دی ماه، گفت که پست‌های کلیدی و ارشد مدیریتی کشور در آینده بسیار نزدیک به اقلیت‌های قومی و مذهبی واگذار خواهد شد.

علی یونسی که به استان سیستان و بلوچستان سفر کرده بود به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، گفته است که این امر با توجه به انتظار و درخواست بزرگان و معتمدان بلوچ و اهل سنت سیستان و بلوچستان از دولت صورت می‌گیرد.

به گفته وی، «در این راستا به زودی بخشی از مدیریت‎‌های ملی به اقلیت‌های قومی و مذهبی کشور و مشخصا بلوچ‌ها واگذار می‌شود».

نماینده رییس جمهوری ایران در امور اقوام، اقلیت‌های دینی و مذهبی به جزئیات بیشتری در این زمینه اشاره نکرده است، ولی از شناسایی «افراد نخبه اقلیت‌های قومی و مذهبی» برای واگذاری «مسوولیت‌های کلان» به آنها خبر داده و گفته است که «سطح و دایره واگذاری‌های مسوولیتی را به آنها بیشتر خواهیم کرد».

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، مهرماه امسال علی یونسی را به عنوان نماینده خود در امور اقوام، اقلیت‌های دینی و مذهبی منصوب کرد. آقای یونسی آذر ماه در اظهار نظری گفت که «موانعی بر سر نگاه عادلانه به تمام اقوام وجود دارد و دولت یازدهم نیز در صدد رفع این نگاه ناعادلانه با تشکیل و راه‌اندازی امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی است».

علی یونسی ۱۳ آذرماه با بیان این‌که برخی، اقلیت‌ها را «غیرخودی» به حساب می‌آورند و معتقدند که پست‌ها و ماموریت‌های حساس را نمی‌شود به عهده «غیرخودی‌ها» گذاشت گفته‌بود که دولت تا این لحظه موفق نشده‌است تا مسئولیت وزارتخانه یا استانداری‌ای را به اقلیت‌های قومی و مذهبی بدهد.

در حالی که مسئولان استان سیستان و بلوچستان ارتباط سوءقصد به دادستان زابل که ۱۵ آبان ماه رخ داد را با گروه‌های دارای اهداف سیاسی رد کرده‌اند، علی یونسی روز ۱۶ آبان با اشاره به این ترور و «در زمینه اقدامات لازم برای پیشگیری از انجام عملیات‌های تروریستی» اظهار داشت که «بیش از هر چیزی باید اقلیت‌های مذهبی به خصوص اهل سنت را در تصمیمات ملی دخالت بدهیم.»

او پس از آن هم‌چنین در گفت‌وگویی با روزنامه ایران چاپ ۱۸ آبان‌ماه، در واکنش به ترور دادستان زابل تأکید کرد که برای پیشگیری از وقوع این حوادث باید اقلیت‌های مذهبی را در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت دهیم.

موضوع حقوق اقلیت‌های دینی و قومی در ایران یکی از انتقادهای سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری و کشورهای اروپایی و آمریکا در قبال ایران است و جمهوری اسلامی بارها متهم شده که در زمینه استخدام و رعایت حقوق اقلیت‌های مختلف تبعیض قائل می‌شود.

وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود که فروردین امسال منتشر شد، با وخیم توصیف کردن وضعیت حقوق بشر در ایران از «سرکوب مستمر» ﺑﺴﯿﺎری از ﮔﺮوه‌ھﺎی اﻗﻠﯿﺖ، ﺷﺎﻣﻞ اﻗﻠﯿﺖ‌ھﺎی ﻗﻮﻣﯽ و ﻣﺬھﺒﯽ شدیدا انتقاد کرده بود.

کمیسیون آمریکایی «آزادی مذاهب در جهان» که وضعیت آزادی مذاهب را رصد می‌کند نیز اردیبهشت امسال، در گزارش سالانه خود، ایران را به همراه ۱۴ کشور دیگر جهان در شمار بزرگ‌ترین ناقضان مذهب معرفی کرد.

حسن روحانی در جریان مبارزات خود برای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، گفت که به رعایت حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی متعهد است و وعده داد که «در دولت تدبیر و امید منزلت اقوام و اهل سنت به جای اصلی خود بازگردد».

بر اساس گزارش های منتشره، آقای روحانی در دو استان کردستان و سیستان و بلوچستان بیشترین آراء را به دست آورده است و آن گونه که علی یونسی روز یکشنبه به خبرگزاری ایرنا گفته است، «افزون بر ۷۷ درصد مردم سیستان و بلوچستان که در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند به دکتر حسن روحانی رای دادند که از این حیث و درصد حمایت از رییس جمهور در کشور رتبه نخست را دارند».

پیش از این، محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت حسن روحانی، گفته بود که نگاه ویژه به سیستان و بلوچستان در اولویت کارهای دولت قرار دارد و برای تحول این استان، برنامه‌های راهبردی کوتاه‌مدت و بلندمدت در نظر گرفته شده است.

استان سیستان و بلوچستان در سال‌های اخیر شاهد ناآرامی‌هایی از سوی گروه‌های مسلح بوده است که اقدام به بمبگذاری و انجام حملات انتحاری می‌کنند. مقام‌های جمهوری اسلامی ایران از این حملات به عنوان اقدامی برای ایجاد اختلاف مذهبی و قومی در منطقه یاد می‌‎کنند.

+41
رأی دهید
-1

mountainman - استکهلم - سوئد
این یک حقیقته که تو جوامع نچندان پیشرفته مردم بومی چندین برابر بیشتر میتونن به اوضاع سرو سامان بدن .
یکشنبه 1 دي 1392 - 20:03
perser68 - فلوریدا - امریکا
ننگ به جمهوری فاسد اسلامی و سرنگون با د رژیم سراسر دروغ و فساد و تحجر،چه سبزش،چه بنفشش!
یکشنبه 1 دي 1392 - 19:55
chormas - لوس آنجلس - امریکا
مطمئن باشید حیله گری است بشنو باور مکن
دوشنبه 2 دي 1392 - 04:21
کبالت3 - کرج - ایران
حتما منظور از پستهای کلیدی و اون کلیدها کلید آبدارخونه و انبار بیل و کلنگ و در ورودی ادارات و موسساته آ شیخ زیاد رو این موضوع کلید نکن چون مرا به خیر تو امید نیست شر مرسان کبلائی.
دوشنبه 2 دي 1392 - 07:19
aram.01 - کردستان - ایران
کسی نیست بپرسه تاحالا چرا نمی دادید؟ چون دکتراهاشون واقعیه ازشون می ترسید و مثل دکتراهای شما افتخاری نیست.
دوشنبه 2 دي 1392 - 15:16
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.