کمی تاریخ بخوانیم، جناب آقای علم الهدی!

سخنان اخیر امام جمعه مشهد در همایش وحدت حوزه و دانشگاه درباره چارچوب کنونی این وحدت و همچنین شخصیت امیرکبیر به عنوان معمار نخستین مرکز علمی غیر حوزوی ایران بازتاب وسیعی در جامعه خبری داشت و رسانه های گوناگون هر کدام به نحوی آن را پوشش دادند.

آن بخش از سخنان ایشان که مرتبط با حصول یا عدم حصول وحدت حوزه و دانشگاه در شرایط کنونی بوده و همچنین نقش دانشگاه در دین‌زدایی و سکولار کردن جامعه بی شک نه در توان این قلم است و نه جایگاه صاحب آن به گونه ای است که بتواند در یادداشتی کوتاه بدان بپردازد و لازم است که بزرگان حوزه ودانشگاه جلسات متعددی برای کنکاش درباره واقعیات این دو مسئله برگزار کنند و به صورت علمی و نه  مغالطه‌ای بدان ها بپردازند.

آنچه من در این مختصر بدان خواهم پرداخت تنها بخشی از سخنان جناب علم الهدی است که نسبتی نادرست به صدراعظم شهید عصر ناصری داده و عنوان کردند:" میرزا تقی خان امیر کبیر یکی از افرادی بود که باعث ایجاد تفکر سکولاریسم در کشور ما شد و با ایجاد و تاسیس مدرسه دارالفنون و به کار گماشتن آخوندزاده و میرزا ملکم خان بی دین و سکولار سعی کرد اجازه ندهند دین به دارالفنون نفوذ کند."و بدین‌گونه ظلمی عظیم درباره این مرد که در ذهن ما ایرانیان جایگاه بالایی را به خود اختصاص داده روا داشتند.

دلیل این مدعا برداشت اشتباه آن جناب از تاریخ است زیرا هرچند که امیرکبیر معمار ایجاد دارالفنون در ایران زمین بود اما این مجموعه درست سیزده روز پیش از کشته شدن بانی آن در پنجم ربیع الاول 1268هجری قمری افتتاح شد و به عبارت دیگر  او در دوران فعالیت این نخستین رقیب قوی حوزه های علمیه در ایران زنده نبود تا چه رسد به اینکه در عزل ونصب اساتید و تعیین خط‌مشی آن دخالتی داشته باشد.

البته این یگانه اشتباه تاریخی موجود در این سخن نیست. دیگر اشتباهی که از سوی امام جمعه مشهد به هنگام بیان این سخن رخ داده و البته با توجه به اشتباه نخست که از پایه  استدلال ارائه شده از سوی ایشان را زیر سوال می‌برد مربوط به حضور تقی زاده در دارالفنون تهران به عنوان استاد است.

اگر کمی در تاریخ مطالعه داشته باشیم و زندگی رجال عهد مشروطه را  دنبال کرده باشیم به راحتی درمی یابیم که این اشتباه ناشی از یکی دانستن دو دارالفنون تهران و تبریز است زیرا که تقی‌زاده در سال‌های جوانی حدود سال 1320قمری یعنی آن هنگام که هنوز در کسوت روحانیت بوده در دارالفنون مظفری تبریز به عنوان استاد فعالیت می‌کرده است و این بدان معنی است که او حدود 50 سال پس از امیرکبیر پا در دارالفنون آن هم شعبه ای که در تبریز ایجاد شده و نه دارالفنون امیرکبیر گذاشته است.

در مورد ملکم خان نیز همان عدم حیات امیرکبیر در هنگام آغاز فعالیت دارالفنون کافی است تا روشن کند استدلال ارائه شده از سوی امام جمعه مشهد درباره نقش امیرکبیر در ایجاد تفکرات سکولار در ایران زمین تاچه اندازه غیر واقعی است.  امری که حقیقتی سخت دردناک را در دل خود مخفی دارد .حقیقتی که باید از آن با عنوان  عدم اطلاع نخبگان سخنور جامعه و کسانی که بسیاری از مردم حرف آنان را حق دانسته و براساس آن برنامه زندگی خود را هماهنگ می کنند از جزئیات برجسته‌ترین تاریخ معاصر کشور یاد کرد.

* رضا سلیمان نوری*روزنامه نگار و کارشناس ارشد ایرانشناسی

+105
رأی دهید
-3

azadeh11 - آمستردام - هلند
یکی‌ لطفا این مردک را خفه کنه. علم الهدی کدوم علم.
یکشنبه 1 دي 1392 - 14:55
m4ssod - لندن - انگلستان
یک آخوند بوفالو بی‌ سود ز‌ر ز‌ر میکنا صد تا دانشمند باید توضیح بدن . عجب دنیای شده!
یکشنبه 1 دي 1392 - 15:11
khan.khan - تهران - ایران
چه انتظار محالی از این فرقه دارید ..!!!؟. این جماعت فقط متخصص ورود به مستراح با کدام پا و......امثال این گونه اطلاعات علمی هستند.!!!..اگر هم گریزی به سیاست و تاریخ و دیگر علوم غیر تخصصی شان می زنندمحض خنداندن ملت است نباید جدی گرفت.
یکشنبه 1 دي 1392 - 15:59
kimiaa - تهران - ایران
امیرکبیر نفوذ اخوندها رو کم کرد و با ترویج خرافات مذهبی مخالف بود مواجب اخوندهای درباری را نیز قطع کرد.وی برای بهبود ارتزاق مردم نفوذ بیشتری روی بازار و اقتصاد مملکت برای خود ایجاد کرد و رابطه اخوندهای شیعه و بازار رو هم که میدونید....بله دیگه هرکی با ملا درافتاد ور افتاد یک قصه واسش ساختن که مادر ناصرالدین شاه عاشق این بوده و بعد انتقام گرفته و کاسه کوزه شکست سر مهدعلیا و اخوندهای نوکر انگلیس به لفت و لیس ادامه دادن
یکشنبه 1 دي 1392 - 16:41
mlowes - واشنگتن - آمریکا
بزرگترین اهانت به یک انسان اینه که کسی‌ آخوند رو نخبه بنامه. اگر چه که نویسنده بسیار محترمانه سخنوری کرده ولی‌ بهتر بود که به مقام انسانیت هم احترام می‌گذاشت و یک آخوند رو جزو نخبگان نام نمی‌برد.
یکشنبه 1 دي 1392 - 17:14
دوستدار - استهکلم - سوئد
اخوندهای شیعه همین رویداد در تاریخ را اشتباه نکردن بلکه خیلی از رخ دادها را به غلط و نا درست تعریف میکنند. اخوندهای شیعه از امام علی {ع} و کشته شدن حسن و حیسن و به قدرت رسیدن تمام کسانی که به ایران و مذهب شیعه و سنی ربط دارد تا به قدرت رسیدن اخوند خمینی و درست کردن لقب امام برایش , را وارونه و بر عکس تعریف کرده اند. به نظر من اگر در مورد امیر کبیر هر گونه دروغ و تهمتی بزنند عجیب نیست و تعجب نخواهم کرد.
یکشنبه 1 دي 1392 - 17:26
nousheen - نانت - فرانسه
جناب سلیمان نوری ، مرد حسابی‌ اعصاب و وقتتو تلف میکنی‌ جواب این مردک رو بعدی ؟؟!! قدیما می‌گفتن آخه از خر می‌پرسی‌ شنبه کدوم روزه ؟؟؟!!! نترس برادر ، اونایی هم که پای حرفش میشینن نمی‌دونن امیر کبیر یک آدم بوده یا یک خوردنی یا پوشیدنی ....
یکشنبه 1 دي 1392 - 17:33
ehsanusa - تهران - ایران
این بابا اصلا خودش بدون مطالعه به دنیا اومده...!!!
یکشنبه 1 دي 1392 - 18:20
sayeh tars - لندن - بریتانیا
آره کلا اسلام شما رو علم و دانش و منطق و حقوق انسانی‌ رد میکنه و این یعنی‌ سکولار
یکشنبه 1 دي 1392 - 18:12
compatriot - تورنتو - کانادا
تف! آخه این آدمه که وقتتون را صرف تجزیه و تحلیل حرفهائی که بر خواسته از هوای نفس معده‌اش است و صرفا برای بزینس است می‌کنید! الان دور دور اینهاست که دارند یکّه تازی میکنند. لابد انتظار داشتید دارالفنون هم بشه حوزه علمیه قم!
یکشنبه 1 دي 1392 - 16:29
Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
علم الهدی!!! همون عَلَم تو أسمت رو باید هدایت کنن اونجایی که تو حوزه علمیه زیاد ازش استفاده میکردی . برای کسانی که نمیدونن مدرسه حقانی که بعد از فیضیه بزرگترین مرکز شیاد سازی هست رو با بالا کشیدن پول یک مرکز درمان معلولین درست کردن . آخوند جماعت رو فقط یا باید دار زد یا زنده زنده سوزوند، یه گالن بنزین و یه فندک اتمی!!!!
یکشنبه 1 دي 1392 - 17:32
paksan - آمریکا - آمریکا
یک آدم بی دین و بی خدا مثل علم الهدی که از دین فقط ریش و اسم عربی اش رو داره چه انتظاری دارید! چرا فک میکنید اگر یکی امام جمعه شد آدم دینداریه؟دیگه اون دوره ها گذشت و آدمی که دروغ میگه تهمت میزنه ریا میکنه و بخاطر قدرت همه نشانه ها و حقوق انسانی رو انکار میکنه چه نسبتی با دین خدا داره؟ خدا با اون عظمت و قدرتش به انسان قدرت انتخاب و آزادی عمل میده تا هر طور دلش خواست عمل کنه درست یا غلط و هیچ موقع در زندگیش دخالت نمیکنه و حالا این یابو میگه انسان آزادی نداره و ما به جای خدا میگیم این راه زندگی شماست و اولینش اینه که شما ما رو بپرستید چون ما نماینده خدا هستیم!و غیر از این یا بی دینی یا سکولاری یاوو...! آخه اگر خدا می خواست خودش انسان رو طوری می آفرید که فقط او را بپرسته و چرا باید خدا زحمت بده انسانی بوجود بیاره که انتخاب و آزادی داره؟اگر روابط زن و مرد بده چرا خدا آفرید؟اصلا نتیجه زن و مرد جز ازدیاد نسل دیگه چیه؟اگر خدا می دونست که فسادداره اصلا دوست داشتن و لذت بردن رو قرارنمی داد در انسان و همه چیز به فکر ناقص این آقایون حل بود.
یکشنبه 1 دي 1392 - 21:56
persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
حاچ اقا پشمک شما بهتره بری دنبال همون بحث تا چند بند حلاله وبااین حرفها که مثل اروغ اشکنه میمونه خودتو مضحکه مردم نکنی .
دوشنبه 2 دي 1392 - 08:44
shahramareia - تهران - ایران
paksan - آمریکا - آمریکا. الان رهبر مملکت دین نداره چه برسه به این یابو که انتخاب شده رهبره، در و تخته باید به هم بیان دیگه
‌سه شنبه 3 دي 1392 - 07:21
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.