سنای آمریکا حکومت ایران را به خاطر ادامه بازداشت بهاییان محکوم کرد

سنای ایالات متحده آمریکا با انتشار قطعنامه‌ای از جمهوری اسلامی ایران خواسته است که زندانیان بهایی از جمله هفت رهبر و ۱۲ معلم بهایی را هر چه سریعتر از زندان آزاد کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در این قطعنامه آمده‌است که «سنای ایالات متحده دولت ایران را به خاطر اذیت و آزاری که با حمایت دولت بر اقلیت بهایی وارد می‌شود محکوم می‌کند و هم‌چنین ادامه نقض میثاق‌های بین‌المللی حقوق بشر توسط این دولت را نیز محکوم می‌کند.»

قطعنامه مذکور از سوی سناتور مارک کِرک، که از منتقدان شدید حکومت ایران و از سناتورهای فعال برای اعمال فشارهای اقتصادی بیشتر بر جمهوری اسلامی است تهیه شده و روز جمعه ۲۹ آذر در سنا به تصویب رسید.

در حالی که قانون‌گذاران آمریکا در هفته‌های اخیر در خصوص تصویب یا عدم تصویب تحریم‌های بیشتر علیه ایران در حال بحث و مناقشه بوده‌اند اما به نوشته خبرگزاری فرانسه قطعنامه محکوم کردن ایران به خاطر نقض حقوق بهاییان در سنا از حمایت هواداران رویکرد دیپلماسی با ایران نیز برخوردار بود و بدون هیچ مناقشه‌ای به تصویب رسید.

سنا و هم‌چنین مجلس نمایندگان آمریکا پیش از این نیز خواهان آزادی هفت رهبر بهایی و دیگر بهاییان در ایران شده و ادامه بازداشت آنها را محکوم کرده‌اند.

فریبا کمال‌آبادی، جمال‌الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضایی، مهوش ثابت، بهروز توکلی، و وحید تیزفهم، رهبران سابق جامعه بهایی‌های ایران، بیش از پنج سال پیش به اتهام «جاسوسی» و «تبلیغ علیه نظام» بازداشت شدند که این مسئله واکنش نهادهای حقوق بشر را در پی داشت.

این هفت رهبر بهایی به تازگی در نامه‌ای به حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، درباره منشور حقوق شهروندی مورد نظر او نظراتی ارائه کرده‌اند.

این هفت نفر در عین حال از ضرورت وجود «ضمانت اجرایی» برای چنین منشوری نیز سخن گفته‌اند و در نامه خود نوشته‌اند «احکام صادره برای هزاران نفر از بهاییان در اخراج از مشاغل دولتی، اعدام بیش از ۲۰۰ نفر از بهاییان، اخراج هزاران نفر از جوانان دانشجو از دانشگاه‌ها در گذشته و همچنین احکام صادره در هشت سال اخیر برای صدها شهروند بهایی و وقایع وارده بر ما هفت نفر و روند قضایی که منجر به محکومیت هریک از ما به بیست سال زندان گردید، دلایلی گویا بر اهمیت این نکته است و ضرورت وجود ضمانت برای اجرای این قوانین را صد چندان مورد تاکید قرار می‌دهد».

بهائیت حدود ۱۵۰ سال پیش به عنوان دینی تازه در ایران شکل گرفت، ولی جمهوری اسلامی این آئین را ارتداد خوانده و به دلیل وجود تشکیلات مرکزی بهاییان در شهر حیفا پیروان آن را به جاسوسی برای اسرائیل متهم می‌کند.

مرکز بهاییان در حیفا پیش از ایجاد کشور اسرائیل که در سال ۱۹۴۸ میلادی به‌وجود آمد تأسیس و برپا شده‌بود.

در حال حاضر حدود ۳۰۰ هزار بهایی در ایران زندگی می‌کنند و تخمین زده می‌شود که بیش از پنج میلیون نفر از پیروان این آیین در جهان پراکنده باشند.

+39
رأی دهید
-3

تیتو تیتو - تهران - ایران
این بهایی هام خوب دکونی راه انداختن بلاشک اینها شاخه دوم جنبش های وهابی و ال سعود و تکفیری هستن که ابایی از ادمکشی و از هم پاشیدن خانواده ها ندارن جالبه نمیدونم چرا این ادیان ساختگی باید تو ایران زندگی کنند چرا تو امریکا و انگلیس نباید باشند اصلا امریکا چرا اینها را نمیپذیرد در خاک خود همین القاعده که امریکا درست کرد امروز اگر توی امریکا باشد طرف دستگیر میشود ولی اگر تو سوریه سرمردم را ببرد از نظر امریکا عدالتخواه است !
یکشنبه 1 دي 1392 - 13:39
dave07 - سیدنی - استرالیا
تیتو جان شما نونه بازوتو بخور، از ساندیس خوردن کسی‌ به جایی نرسیده عمو جان، حنا تونم برایه کسی‌ دیگه رنگی نداره. شما تو ایران مسلمونشم از دستتون جونه سالم به در نمی‌بره، همونو فعلا جمعش کن نمیخواد در مورد بهائی‌ها اظهار نظر کنی‌.
یکشنبه 1 دي 1392 - 15:28
فارسان - مرکزی - ایران
اشتباه نگیر عزیز ادیان ساختگی بیشتر در منطقه خر خیز !ببخشید زر خیز خاور میانه شکل گرفتن به خصوص مناطق عبری نشین و عرب نشین .
یکشنبه 1 دي 1392 - 15:57
علیرضا خان - لندن - انگلستان
آخه چرا زود به هم توهین میکنید؟مگه قراره همه مثل هم فکر کنن؟من به عنوان یه مسلمون و شناختی که از نزدیک از بهاییان دارم (چون دوستان بهایی دارم) رفتار حکومت رو محکوم میکنم.دینشون اشتباهه؟به ما چه؟مگه ما خداییم؟اما دوست عزیزی که زدی منطقه خر خیر!!! شما به پیروان حضرت موسی عیسی محمد زرتشت که بیش از نیمی از مردم دنیا رو تشکیل میده و پیامبرشون توهین میکنی خب چه فرقی هست بین شما و جمهوری اسلامی؟.
دوشنبه 2 دي 1392 - 00:26
reza the persian - لیدز - انگلستان
مسلموناشم به قول شما امن نیستند چه برسه به ادیان دیگه لول
دوشنبه 2 دي 1392 - 01:05
فارسان - مرکزی - ایران
دوست عزیز تاریخ رو یک بار باه نظر اجمال نگه کنید این ادیان به اصطلاح آسمانی به قول خودشان/ دماری از بشرییت در آورده اند که به نام اخلاق و فلاحت و رستگاری مرتکب جنایاتی شدند که خلاف کارن و جنایت کاران موردی در مقابل آنها سر تعظیم فرمو می آورند البته شما زرتشت را با آنها یکی نکنید
دوشنبه 2 دي 1392 - 05:25
علیرضا خان - لندن - انگلستان
چقدر جالب شما من رو نشناخته نظر که نه بلکه حکم کردید که تاریخ رو مطالعه نکردم.اتفاقا تاریخ 10 هزار ساله ایران نوشته آقای رضایی رو کامل مطالعه کردم.موبدان زرتشتی در زمان قدرت کمی از آخوندان جنایتکار نداشتن چون اصولا دین و سیاست قابل جمع زدن نیست.اما اگر یک موبد فاسد بود اشکال از حضرت زرتشته؟شما میفرمایید منطقه خرخیز خاورمیانه یعنی چندصد میلیون نفر رو خر خطاب میکنید بعد میگید حضرت زرتشت رو با اونها یکی نکنید!!! مگه حضرت زرتشت متعلق به خاور دور بودن؟
دوشنبه 2 دي 1392 - 12:58
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.