شانس موفقیت لقاح مصنوعی 'می‌تواند دو برابر شود'

محققان می گویند نقشه برداری ژنتیکی تخمک های بارور می تواند شانس لقاح مصنوعی را افزایش دهد.

بر اساس یافته محققان دانشگاه های پکینگ چین و هاروارد آمریکا، روش تازه غربالگری برای تشخیص جنین سالم می تواند شانس آی‌وی‌اف یا لقاح مصنوعی را به اندازه شصت درصد یا بیشتر افزایش دهد.

این پژوهشگران می گویند آزمایش هایی که در چین انجام شده، زنان را در سنین بالاتر به باردار شدن امیدوار می کند.

در آی‌وی‌اف یا لقاح مصنوعی تخمک زن و اسپرم مرد را در فضای آزمایشگاه بارور می کنند و جنین را در مراحل ابتدایی در رحم مادر قرار می دهند تا روند رشد آن به صورت طبیعی ادامه پیدا کنند.

برای اینکه شانس لقاح مصنوعی افزایش پیدا کند، چندین بار غربالگری می تواند به تشخیص بارورترین تخمک کمک کند و این کار شانس لقاح مصنوعی را افزایش می دهد.

در روش‌های مرسوم، سلول هایی را از جنین در حال رشد جدا می کنند ولی ممکن است تمام مشکلات ژنتیکی آن قابل تشخیص نباشد.


تشخیص نواقص ژنتیکی

در روش جدید که با مطالعه بر روی هفتاد تخمک بارورشده از گروهی از دواطلبان انجام شده است، در طول آزمایش تکه های باقی مانده از سلول ها را در مراحل ابتدایی از جنین جدا می کنند تا بتوانند کد ژنتیکی آنها را به طور کامل تحلیل کنند.

جای کیاوئو محقق اصلی این تحقیق از دانشگاه پکینگ می گوید، اگر این تئوری موفقیت آمیز باشد شانس لقاح مصنوعی از سی درصد به شصت درصد افزایش خواهد یافت.

ژیائولیانگ سانی ژای، مدیر این گروه تحقیقاتی می گوید در این تکنیک، دی‌ان‌ای مادری که به تشکیل تخمک بارورشده کمک کرده برای تشخیص نواقص ژنتیکی به دقت بررسی می شود. این نواقص ممکن است به ناموفق بودن لقاح مصنوعی، سقط جنین یا بیماری های ژنتیکی در کودک منجر شود.

با وجود این یک محقق بریتانیایی می گوید باید با احتیاط نتایج این تحقیقات را دنبال کرد چون ممکن است این نوع از غربالگری در تئوری نتیجه بخش باشد ولی در واقعیت به نتیجه دلخواه نرسد.

دکتر یعقوب خلف می گوید اگر غربالگری تخمک ها یا جنین مثبت به صورت دقیق انجام نشود یا نتیجه آن قابل اعتماد نباشد، می تواند به بهای از دست دادن تخمک یا جنین تمام شود که هر دوی اینها فوق العاده گرانبها و مهم هستند.

پانزده درصد از زوج ها در جهان با مشکل ناباروری روبرو هستند و بسیاری از آنها سعی می کنند با لقاح مصنوعی شانس خود را برای فرزنددار شدن امتحان کنند.

+8
رأی دهید
-0

بت شکن - مونترال - کانادا
الحمدلله که این مشکل در اندرونی اهل حوزه وجود ندارد، اگر هم وجود داشته باشد اصلا اهل [ivf] و این حرف‌ها نیستند، یکی‌ دیگه، دو تای دیگه، 4 تای دیگه میگیرند!!
یکشنبه 1 دي 1392 - 20:00
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.