گذشته' فیلم اصغر فرهادی از رقابت در اسکار بازماند

برنیس بژو، بازیگر فرانسوی این فیلم جایزه بهترین بازیگر زن را از جشنواره کن دریافت کرده است

گذشته، تازه ترین ساخته اصغر فرهادی، به فهرست نامزدهای جایزه بهترین فیلم غیرزبان انگلیسی اسکار ۲۰۱۴ راه نیافت.

مهرماه امسال، کمیته انتخاب نماینده سینمای ایران فیلم "گذشته" را برای نمایندگی سینمای ایران در رقابت دریافت اسکار بهترین فیلم غیر زبان انگلیسی انتخاب و به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی معرفی کرده بود و این فیلم در فهرست اولیه نامزد بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان انتخاب شده بود.

از میان ۷۶ فیلمی که در ابتدا برای این بخش انتخاب شده بود، آکادمی علوم و هنرهای سینمایی ۹ فیلم را برای رقابت نهایی انتخاب کرده است که فیلم 'گذشته' در میان آنها نیست.

در این فهرست ۹ تایی، فیلم هایی از فلسطین، بلژیک، بوسنی و هرزگوین، کاموج، دانمارک، ایتالیا، آلمان، هنگ کنگ، مجارستان با هم رقابت خواهند کرد.

'ارباب بزرگ' ساخته ونگ کاروای از هنگ کنگ و 'زیبایی بزرگ' ساخته پائولو سورنتینو از ایتالیا از جمله این فیلم هاست.

زیبایی بزرگ چندی پیش جایزه بهترین فیلم در جشنواره فیلم های اروپایی را از آن خود کرد و اکنون نامزد جایزه گلدن گلوب و جوایز منتقدان نیویورک و لس آنجلس است،

فیلم های "فروپاشی دایره شکسته" ساخته فلیکس فان خرونینگن از بلژیک، "شکار" ساخته توماس وینتربرگ از دانمارک، "عمر" ساخته هانی ابواسد از فلسطین، "تصویر گمشده" از کامبوج ساخته ریتی پان، "یک اپیزود از زندگی یک آهن دزد" ساخته دنیس تانوویچ از بوسنی و هرزگوین، "دو زندگی" از آلمان از گئورگ ماس و "دفترچه" از مجارستان دیگر نامزدهای این بخش اند.

صدها عضو آکادمی ساکن لس آنجلس در فاصله اکتبر تا دسامبر به تماشای این فیلم ها نشستند و ۶ انتخاب اول آنها به علاوه سه انتخاب از سوی کمیته اجرایی جایزه فیلم های غیرانگلیسی زبان آکادمی، فهرست ۹ تایی را تشکیل می دهد.

در فاصله جمعه ۱۰ ژانویه تا یکشنبه ۱۲ ژانویه، این ۹ فیلم را چند عضو منتخب در نیویورک و لس آنجلس تماشا خواهند کرد و از میانشان ۵ فیلم را برخواهند گزید.


نامزدی جوایز گلدن گلوب و منتقدان فیلم آمریکا

فیلم گذشته به تازگی نامزد جایزه گلدن گلوب و جایزه منتخب منتقدان فیلم در آمریکا در بخش فیلم های غیرانگلیسی زبان شده است. این فیلم پیش از این نامزد دریافت جایزه نخل طلای کن هم بود که در رقابت با "آبی گرم ترین رنگ است" ساخته عبداللطیف کشیش، از این جایزه بازماند.

اصغر فرهادی دو سال پیش با فیلم "جدایی نادر از سیمین" در بیشتر جشنواره ها و مراسم اعطای جوایز در آمریکا، جایزه بهترین فیلم غیر زبان انگلیسی را گرفت که اسکار و گلدن گلوب مهمترین آنها بودند.

"گذشته" همانند "جدایی نادر از سیمین"، یک درام خانوادگی است. این فیلم تازه ترین ساخته اصغر فرهادی است که پس از موفقیت جهانی "جدایی نادر از سیمین"، در فرانسه ساخته شد.

هشتاد وششمین دوره مراسم جوایز اسکار روز دوم مارس در لس آنجلس برگزار می شود.
 


شوک حذف‌امیر حکاک، بی بی سی

حذف فیلم 'گذشته' که تاکنون نامزد سه جایزه کن، گلدن گلوب و منتقدان فیلم آمریکا شده است، برای بسیاری از منتقدان سینمایی و البته علاقمندان سینمای اصغر فرهادی باورنکردنی است. این فیلم جایزه هیئت ملی نقد آمریکا را در رشته بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان برده و برنیس بژو جایزه بهترین بازیگر زن را از جشنواره کن برای بازی در آن دریافت کرد.

نگاه به فهرست فیلم های حذف‌شده ممکن است خواننده را با شوک های دیگری هم روبه رو کند. "آبی گرم ترین رنگ است" ساخته عبداللطیف کشیش که نخل طلای امسال را برد، "وجده" برنده جایزه آزادی بیان و نامزد جایزه بهترین فیلم اول اسپریت، که ساخته نخستین زن فیلمساز عربستان سعودی است، و "گلوریا" ساخته سباستین للیو از شیلی درباره زن طلاق گرفته پنجاه و هشت ساله ای در جستجوی عشق، از دیگر فیلم هایی است که حذف آنها چندان قابل پیش بینی نبود.

حالا همه توجه ها روی این ۹ فیلم است که با در نظر گرفتن میزان استقبال منتقدان و تماشاچیان، شاید بتوان پیش بینی کرد که 'زیبایی بزرگ' از باقی فیلم های این فهرست اقبال بلندتری برای اسکار خواهد داشت.

دانستن این نکته خالی از لطف نیست که ایتالیا با ۱۳ جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان، نسبت به هر کشور دیگری در دنیا، بیشترین جایزه را در این رشته به دست آورده است.

+10
رأی دهید
-5

compatriot - تورنتو - کانادا
خوب از ۷۶ فیلم همش ۵ فیلم میخوان. لابد شمقدری به اندازه کافی‌ لابیگری نکرده؟! :)
یکشنبه 1 دي 1392 - 13:00
تیتو تیتو - تهران - ایران
جالبه اول با جدایی نادر از سیمین ایرانو مطرح کردن سال بعد به ی فیلم ضد ایرانی ارگو اسکار دادن حالام تو این سریال جدیده امریکایی فحش میدن به ایران
یکشنبه 1 دي 1392 - 13:26
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.