مشاور روحانی: دوره احمدی‌نژاد 'مین‎گذاری در اداره کشور' بود

حسام الدین آشنا با مجله اندیشه پویا گفت‌و‌گو کرده است

حسام الدین آشنا، مشاور فرهنگی حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته است که در دوره هشت ساله ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، "قدم های بسیار بلندی در گذار معکوس دولت داری در ایران به سمت دولت قاجاری برداشته" شده است.

به گفته آقای آشنا "در این دوره تلاش زیادی شده بود تا تصمیمات متمرکز در حلقه بسیار کوچکی گرفته شود... گاهی سو تدبیر تصادفی اتفاق می افتد و گاهی به صورت ساختاری و حساب شده پیش می رود این اتفاق بسیار بیشتر از هشت سال می توانست کشور را عقب ببرد."

مشاور رئیس جمهور ایران و سرپرست مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری این موضوع را به مجله اندیشه پویا که در تهران منتشر می شود، گفته است.


'برخی از مین ها کشف شد برخی ها هم در آستان انفجار است'

آقای آشنا از برخی از اتفاقاتی که در دولت محمود احمدی نژاد رخ داده با عنوان "مین‌گذاری در اداره کشور" نام برده و گفته "برخی از مین‌ها کشف شد برخی هم در آستانه انفجار است و فقط کافی است که پایمان را از روی آن برداریم."

او در توضیح این توصیف گفته است که "در موضوع یارانه ها پای ما الان روی مین است نه می توانیم ادامه دهیم و نه می توانیم قطع کنیم آیا به مردم می توان گفت که اشتباه شده است؟ مسکن مهر هم همین طور است."

آقای آشنا گفته دولت قبل "در هفته آخر کاری خود نمایشگاه بین المللی را بدون طی مراحل قانونی به صداو سیما واگذار کرد. صداوسیما هشت سال نمایشگاه بین المللی را می‌خواست، به او ندادند و یک باره در هفته آخر کاری دولت آن را به صداو سیما دادند. این مشخص است که در دولت بعدی نمایشگاه را به صداو سیما نخواهند داد و این یعنی گذاشتن مین در رابطه صداوسیما و دولت جدید."


'واگذاری شرکت ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی به آستان قدس'


مشاور رئیس جمهور ایران گفته در یک مورد دیگر دولت آقای احمدی نژاد، "شرکتی را که ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان قیمت دارد به آستان قدس واگذار کرده که باز هم مشخص است دولت بعدی آن را ابطال می کند و این می شود مین گذاری در رابطه آستان قدس و دولت تازه. در آخرین هفته دولت، دفتری را که مهندس [میرحسین] موسوی در آن کار می کرده به صورت ۱۵ ساله به یک شخص بسیار محترم حقیقی ولی با عنوان حقوقی واگذار شده، دولت بعد آن دفتر را بگیرد یا نگیرد؟ و خیلی موارد دیگر."

حسام الدین آشنا به موضوع هلوکاست و انکار کشتار یهودیان توسط محمود احمدی نژاد هم اشاره کرده و گفته "قبل از هرکسی مرحوم دکتر مجید شریف که جزو مقتولین مظلوم قتل های مشکوک بود کتاب آقای روژه گارودی را ترجمه کرده بود یعنی افراد منتسب به نهضت آزادی موضوع افسانه پنداشتن هولوکاست را اولین بار در جامعه ما ترجمه کرد پس از مساله کشف آقای احمدی نژاد نبود. تبدیل کردن هلوکاست به یک گفتمان و تحمیل هزینه ای سنگین برای کشور نتیجه اش قفل کردن کل روابط خارجی ایران با غرب بود... و من اصلا نمی توانم بروز چنین اتفاقی در سیاست خارجی خودمان را تصادفی بدانم."


'مهدوی کنی، رفتنم به جلسات احمدی نژاد را منع کرد'


آقای آشنا داماد قربانعلی دری نجف آبادی اولین وزیر اطلاعات کابینه محمد خاتمی است که در جریان وقوع قتل های زنجیره ای از وزارت اطلاعات کنار رفت.

حسام الدین آشنا به گفته خودش مدت کوتاهی در دوره شهرداری آقای احمدی نژاد در جلسات مشورتی که او تشکیل داده بوده شرکت می کرده است اما می گوید که محمدرضا مهدوی کنی (رئیس فعلی مجلس خبرگان) او را از رفتن به جلسات منع کرد.

آقای آشنا می گوید "خودم هم در همان جلسات در سال ۸۲ فهمیده بودم که آقای احمدی نژاد با اصراری که در درگیری با دولت داشت قصد دارد به ریاست جمهوری انتخاب شود."

مشاور رئیس جمهور فعلی ایران می گوید وقتی آقای احمدی نژاد در سال ۱۳۸۴ به ریاست جمهوری انتخاب شد "یک برای دیدن ایشان رفتم. آقای حدادعادل [رئیس مجلس وقت] اتاقش در مجلس شورای اسلامی را به ایشان داده بود و خودش رفته بود بهارستان و رئیس جمهور منتخب در مجلس می نشست. از آقای احمدی نژاد شنیدم که می گفت من وامدار هیچ کس در ریاست جمهوری نیستم و فقط وامدار زیارت عاشورا و دعاهای ندبه هستم. راجع به وزارت اطلاعات و وزارت ارشاد با ایشان صحبت کردم... در حدود یک ربعی که من صحبت می کردم ایشان زیر شیشه میز را درست می‌کرد."

حسام الدین آشنا می گوید "آقای احمدی نژادی که من سال ۱۳۸۴ دیدم با آقای احمدی نژادی که انتهای سال ۸۲ ترک کردم یک تفاوت داشت و آن افزایش بی حد و حصر اعتماد به نفس او بود."

او می گوید اسفندیار رحیم مشایی، نزدیک ترین فرد در دولت آقای احمدی نژاد به رئیس جمهور پیشین، در دوره ای که آنها در شهرداری تهران بودند "یک تئوری بیشتر نداشت [آقای رحیم مشایی] می‌گفت کار اساسی نکنید چون خرج کار اساسی زیاد است و به جای آن کاری کنید که مردم خوششان بیاید. در واقع تخصص ایشان فیل هوا کردن بود... از خودش شنیدم که گفت درست کردن یک بزرگراه خیلی خرج دارد و یک ماه بعد هم کسی به یاد ندارد که چه کسی آن را ساخته است. این تفکر برای ذهن تبلیغاتی درجه یک است اما برای کشورداری مشکل ایجاد می کند، که کرد."

مشاور رئیس جمهور ایران گفته دولت روحانی دولت پاسداران آشتی و امید است، پاسداران یک تحمل موقت که می تواند به قهر دائم یا به آشتی پایدار تبدیل شود."

+63
رأی دهید
-6

Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
خود خامنه ای گور به گور شده مهر تأیید روی یارانه گذاشت، و اون رو به عنوان جراحی اقتصادی عنوان کرد. دو دلیل داشت اینکار: ١) پول بسیار زیادی رو که دولت بابت سوبسید میداد آزاد کرد، و با منحل شدن سازمان حسابرسی جا رو برای خیلی دزدی ها باز کرد، یعنی پول زیاد و بی حساب کتاب اومد تو سیستم دولت و بیت رهبری. ٢) حالا با پرداخت یارانه به اقشار کم در آمد، که شاید ٩٠٪ مردم هستن، یک اهرم فشار برای خودشون درست کردن. هر وقت بخوان سفت بگیرن، هروقت بخوان شل کنن، ملت ایران رو گدا زاده بار میارن که همش باید چشماشون به دست دولت باشه که یه چیزی بذاره کف دستشون. فدای آقا و exam و این جوجه هویجی ها کلاه شون رو بذارن بالاتر
شنبه 30 آذر 1392 - 19:55
تورج - لندن - انگلیس
پس رهبری بـــــــــــــــوق تشریف داشتند؟؟؟
شنبه 30 آذر 1392 - 20:30
toopetoop - سانتا کلارا - آمریکا
بی عرضگی خودتون رو با کلمات تزیین نکنید.
شنبه 30 آذر 1392 - 21:22
تیتو تیتو - تهران - ایران
خدا لعنت کند باند احمدی نژاد فاسد و کسانی که از او حمایت کردند و زبان به دهن گرفته بودند تا کشور به اینچنین ویرانی برسد .
شنبه 30 آذر 1392 - 20:08
toopetoop - سانتا کلارا - آمریکا
پس اینهمه بزرگراه نکنه زمان اون دو تا آخوند پت و مت ساخته شد؟
یکشنبه 1 دي 1392 - 05:05
babak.ae - تهران - ایران
ببینیم بعد از شما چی در موردتون میگن، همتون از یه قماشید. خوب ملت همیشه صحنه دار رو بازی میدین.
یکشنبه 1 دي 1392 - 09:19
sama128 - شیراز - ایران
در اینکه نظام جمهوری غیر اسلامی ایران فاسد ترین نظام روی کره زمین هست که شکی نیست چون داعیه دین و ایمان به سر میزنه و دزدی های کت و کلفت هم میکنه ولی در این بین باند مخوف دالتون ها یعنی احمدی نژاد - رحیمی - بقایی - اسفندیار رحم فشاری که دیگه نگو و نپرس رهبر هم که کاری به چیزی اساسا نداره کیسه که پر پوله بچه ها آقا مجتی و ... حال و هول به را فقط در تمامی سخنرانی ها با یه چفیه رو گردن دنبال دژمن میگرده حالا این دژمن تو شورت کیه فقط احمدی فشار میدونه و اسی رحم فشاری . همگی بگردید دژمن را پیدا کنید توی این همه سخنرانی یکبار محض رضای شیطان نگفته بزنید دخل هر چی دزد و اختلاس گر و اخلاگر اقتصادی هستش را بیارد چون میرسه خوب هم میرسه . اساسی حال و هول براست .
یکشنبه 1 دي 1392 - 10:54
Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
opetoop - سانتا کلارا - آمریکا. باز توپ شدی؟!!! بابا از لاریجانی تو رستوران نگین جنس بگیر که قاطی نداشته باشه. ٨ سال دوتا بزرگ راه نیم بند درست کردن خیلی تو چشمت میاد؟ بنده خدا شهرداری داره شهر رو میفروشه. کدوم بزرگراه رو میگی؟! مملکت داری بزرگراه درست کردنه؟!! به جان خودم خوب شناختن شما هارو. دزدی های بزرگ میشه، مملکت به فنا رفته اون وقت این مغز فندقی شماها فقط ٦ کیلومتر بزرگراه شده شکستن اونجای رستم
یکشنبه 1 دي 1392 - 17:11
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.