گفتگوهای سوریه؛ غیبت احتمالی ایران و حضور عربستان سعودی

ابراهیمی می‌گوید آمریکایی‌ها قانع نشده‌اند که ایران در گفتگوها حضور داشته باشد

اخضر ابراهیمی، نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در بحران سوریه، گفته است که بر سر حضور ایران در نشست ژنو درباره سوریه توافقی به دست نیامده است. این در حالی است که عربستان سعودی به این نشست دعوت شده است.

آقای ابراهیمی در ژنو و با معاونان وزرای خارجه آمریکا و روسیه مذاکره کرده است. به گفته او آمریکایی‌ها هنوز قانع نشده‌اند که حضور ایران در این نشست کار درستی باشد.

آقای ابراهیمی گفته است که با توجه به 'نقش مهم ایران'، او برای حضور این کشور در مذاکرات تلاش خواهد کرد و حتی اگر نمایندگان ایران به طور رسمی به گفتگوها دعوت نشوند او خود به تبادل نظر با آنها ادامه خواهد داد.

مذاکرات ژنو بنا است که ماه آینده و با هدف پایان دادن به جنگ در سوریه و طرح انتقال قدرت در آن کشور برگزار شود.

 


النصره: نشست ژنو نامشروع استفصل سرما به نگرانی‌ها درباره وضعیت پناهجویان سوری دامن زده استناظران بین‌المللی در باره حضور نمایندگانی از گروه‌های مخالف دولت در این نشست ابراز تردید کرده‌اند.

رهبر جبهه نصرت، از گروه‌های اسلام‌گرای مخالف دولت سوریه در اولین گفتگوی تلویزیونی‌اش اعلام کرد که این گروه به دلیل غیر مشروع دانستن نتایج این نشست قصد ندارد هیئتی را برای شرکت در این مذاکرات اعزام کند.

یکی از نگرانی‌ها درباره نمایندگان سوری حاضر در نشست این است که آنها واقعا نماینده گروه‌های مسلحی باشند که در سوریه در حال جنگند.


حفظ رژیم بشار اسد

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفته است دیپلمات‌های غربی حفظ رژیم بشار اسد را گزینه بهتری برای سوریه می‌دانند تا سپردن آن کشور به دست پیکارجویان اسلام گرا.

آقای لاوروف در گفتگویی با خبرگزاری ریانووستی گفت: "نه‌تنها در نشست‌های خصوصی بلکه در اظهار نظرهای عمومی، برخی از دیپلمات‌های غربی معتقدند باقی ماندن اسد در قدرت تهدید کمتری برای سوریه به شمار می‌رود تا این که کشور را در اختیار تروریست‌ها قرار داد."

روسیه مهم‌ترین حامی رژیم بشار اسد در جریان جنگ داخلی درآن کشور به شمار می‌رود.

+10
رأی دهید
-23

compatriot - تورنتو - کانادا
سوریه هم میشه مثل مصر, لیبی‌ و تونس میره پی کارش. غربی‌ها خوب بلدند برای دیگر کشور‌ها نسخه بپیچند. رفراندم بر پا کنید بجای اینکه حکومت را دو دستی‌ به این تروریستها تقدیم کنید و یا به بشار اجازه بدید به حکومت پلیدش ادامه دهد. همانطور که قبلا هم گفتم خاورمیانه برای سلطه دمکراسی آماده نیست! میشه چیزی شبیه رژیم اشغالگر ایران. یه حکومت هدیه بده و هدیه بگیر‌!
شنبه 30 آذر 1392 - 21:09
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.