مخالفت ده سناتور دموکرات با طرح تحریم‌های تازه علیه ایران

رهبر جناح اکثریت سنای آمریکا، هری رید، در برابر ساختمان کنگره این کشور

در روزی که ۲۶ سناتور آمریکایی از آماده بودن طرحی برای افزایش تحریم ایران خبر دادند، ۱۰ سناتور بانفوذ دموکرات نیز در نامه‌ای ضمن ابراز مخالفت با این طرح، آن را ابزار دست مخالفان مذکرات اتمی در ایران توصیف کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این ده سناتور دموکرات همگی از روسای کمیته‌های سنای ایالات متحده از جمله کمیته‌های قضایی، انرژی و اطلاعات هستند.

روز پنج‌شنبه، ۲۸ آذرماه، ۲۶ سناتور آمریکایی، علی‌رغم درخواست‌های مکرر دولت باراک اوباما، اعلام کردند که طرح تازه‌ای را برای افزایش  تحریم‌های ایران آماده کرده‌اند.

مبتکران این طرح سناتور دموکرات رابرت منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنا، سناتور دموکرات، چاک شومر، و سناتور جمهوری‌خواه مارک کرک هستند.

در همین روز جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، در واکنش به این خبر اعلام کرد که «اگر این طرح از تصویب بگذرد، رئیس جمهور آن را وتو خواهد کرد».

به گفته سخنگوی کاخ سفید، تصویب تحریم‌های جدید در کنگره آمریکا، در هر قالبی، به دیپلماسی آمریکا ضربه می‌زند و این خطر وجود دارد که فرصت به دست آمده برای نیل به راه‌حل دیپلماتیک برای مسئله اتمی ایران از بین برود.

در توافق ژنو که هفته اول آذرماه منعقد شد قید شده است که هیچ‌یک از طرف‌ها در طول شش ماه تحریم‌های تازه‌ای مربوط به برنامه هسته‌ای ایران وضع نخواهند کرد.

در دفاع از همین رویکرد دولت اوباما، ده سناتور دموکرات آمریکایی روز پنج‌شنبه در نامه‌ای خطاب به هری رید، رهبر جناح اکثریت در سنا، از او خواستند که پیش از هر اقدامی در این نهاد تصمیم‌گیری در مورد تحریم‌های ایران «با آنها مشورت شود».

خبرگزاری رویترز به نقل از این نامه آورده است که وضع هر گونه تحریم در حال حاضر بهانه دادن «به دست کسانی در ایران است که بسیار مشتاقند شکست و ناکامی مذاکرات را ببینند».

۲۶ سناتور آمریکایی در روزی خبر از آماده بودن طرح تازه خود برای تحریم ایران دادند که در شهر ژنو، سوئیس، گفت‌وگوهای کارشناسی ایران و گروه ۱+۵ پس از چند روز وقفه از سرگرفته شد.

پنج‌شنبه هفته گذشته پس از اضافه شدن چندین فرد و شرکت به فهرست‌ تحریم‌های ایران که گفته شد برای راضی کردن کنگره آمریکا بوده گروه مذاکره‌کنندگان ایران میز مذاکرات را ترک کرد.

مذاکرات کارشناسی دو طرف روز جمعه، ۲۹ آذرماه، در ژنو ادامه می‌یابد.

+21
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.