اسناد تازه اسنودن: جاسوسی از یک نخست‌وزیر اسرائیل

مرکز ارتباطات عمومی بریتانیا (GCHQ) به جاسوسی از سران کشورها و نهادهای بین‌المللی متهم شده استاسناد تازه‌ای که ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در اختیار رسانه‌ها گذاشته، ابعاد جدیدی از عملیات تجسس سازمان‌های اطلاعاتی و جاسوسی آمریکا و بریتانیا را فاش کرده است.

بر اساس این اسناد مقام‌های اسرائیلی، ادارات دولتی آلمان و همین طور بعضی مسئولان نهادهای اتحاریه اروپا از اهداف جاسوسی بوده‌اند.

این سناد که توسط روزنامه‌های گاردین، نیویورک‌تایمز و مجله آلمانی اشپیگل منتشر شده، نشان می‌دهد که بیش از ۶۰ کشور به شیوه‌های مختلف، هدف تجسس آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) و مرکز ارتباطات عمومی بریتانیا (GCHQ) بوده‌اند.

نیویورک‌تایمز گزارش داده است که GCHQ ارتباط‌های رهبران خارجی از جمله سران کشورهای آفریقایی و گاهی اعضای خانواده‌های آنها و همین طور مدیران نهادهای سازمان ملل متحد را زیر نظر داشته است.

به گزارش این روزنامه ایمیل‌های مقام‌های اسرائیلی از جمله "یک نخست‌وزیر" این کشور تحت نظر بوده است. بر اساس تاریخ اسناد که به سال ۲۰۰۹ برمی‌گردد، این نخست‌وزیر اهود اولمرت بوده است.

روزنامه گاردین گزارش داده که برنامه توسعه سازمان ملل متحد، یونیسف، ساختمان‌های دولتی آلمان و همین‌طور 'آلمونیا خواکیم'، کمیسر رقابتی اروپا هدف جاسوسی GCHQ بوده‌اند.

کمیسیون اروپایی در بیانیه‌ای گفته است اگر این گزارش‌ها درست باشد، با "شدیدترین محکومیت" روبرو می‌شود.

در این بیانیه آمده است: "این رفتاری نیست که ما از شرکای استراتژیک خود انتظار داشته باشیم، چه رسد به کشورهای عضو اتحادیه."

GCHQ مستقیما به این اتهامات پاسخ نداده، اما گفته است این سازمان "با یکی از قوی‌ترین سیستم‌های توزیع قدرت و پاسخگویی دموکراتیک برای یک نهاد اطلاعاتی در کل دنیا" فعالیت می‌کند.

ادوارد اسنودن اواسط بهار امسال به همراه حجم زیادی از اسناد و اطلاعات فوق محرمانه از آمریکا خارج شد.

او در کشورش با اتهام جاسوسی روبرو است و در حال حاضر به عنوان پناهجوی موقت در روسیه زندگی می‌کند.

+21
رأی دهید
-0

compatriot - تورنتو - کانادا
فقط می‌تونم بگم بعنوان یک آزادیخواه اسنودن دوست دارم و به وجودت افتخار می‌کنم. درود بر پدر و مادرت که یک چنین مرد آزاده‌ای را در دامن خود پرورش دادند. راحت پر رهرو باد. مرگ آزادی یعنی‌ غلبه خفقان بر دمکراسی و چیرگی تاریکی‌ بر روشنایی!
جمعه 29 آذر 1392 - 21:20
رضا پهلوان - لندن - انگلیس
اسنودن شده توف سر بالا برای آمریکا و جالبه هر بار یک رژیم رو قهوه ای میکنه و هر بار چند تا کشور پاه همو میگیرن
شنبه 30 آذر 1392 - 06:07
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.