سفیر ایران: عاملان قتل کارگران ایرانی خط لوله گاز عراق دستگیر شدند

کارگران کشته شده در استخدام شرکت های طرف قرارداد شرکت نفت عراق بودند

عاملان حمله و قتل گروهی از کارگران ایرانی در عراق دستگیر شده اند.

روز جمعه، ٢٩ آذر (٢٠ دسامبر)، حسن دانایی‌فر، سفیر جمهوری اسلامی در بغداد، گفت که ماموران امنیتی عراق توانسته‌اند "همه طراحان و عاملان" عملیات حمله به کارگران ایرانی طرح خط لوله انتقال گاز به عراق را دستگیر کنند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - آقای دانایی‌فر تعداد دستگیر شدگان را ٩ نفر گزارش کرده و گفته است که آنان به جرم خود اعتراف کرده‌اند.

عصر جمعه گذشته گروهی از کارگران ایرانی طرح خط لوله انتقال گاز ایران به عراق هدف حمله افراد مسلح به اسلحه سبک قرار گرفتند. پس از وقوع این حادثه، منابع خبری گزارش‌های متفاوتی را در مورد شمار کشته‌شدگان و زخمی‌های حادثه منتشر کردند.

به گزارش منابع خبری ایران، در این حمله پانزده شهروند ایرانی و یک شهروند عراقی کشته و دست کم ٩ نفر دیگر از جمله شش ایرانی زخمی شدند اما برخی منابع خبری، ارقام تلفات را بیشتر گزارش کردند.

از جمله خبرگزاری تسنیم شمار قربانیان را هجده نفر گزارش کرد که سه تن از آنان عراقی و بقیه ایرانی بودند.

این خبرگزاری محل حادثه را شهر مقدادیه در شمال شرق عراق گزارش کرد و به نقل از یک شاهد عینی نوشت که در حالیکه کارگران مشغول حفر کانال لوله گذاری بودند، یک خودرو به محل کار آنان نزدیک شد و سه فرد مسلح از آن پیاده شده و به سوی کارگران شلیک کردند.

شرکت ملی صادرات گاز ایران گفته است که در عملیات احداث خط لوله در خاک عراق دخالتی ندارد اما تعدادی شرکت ایرانی به عنوان مقاطعه کار طرف قرارداد شرکت نفت عراق هستند و کارگران کشته شدن نیز در استخدام این شرکت‌ها بودند.

طرح صادرات گاز ایران به عراق شامل احداث خط لوله ای برای انتقال گاز به دو نیروگاه برق عراق است اما مقامات دو کشور از توافق بر سر احداث خط لوله ای برای انتقال گاز ایران به سوریه و احتمالا اروپا از طریق خاک عراق نیز خبر داده بودند.

هیچ گروهی مسئولیت حمله به کارگران ایرانی در عراق را برعهده نگرفته اما پس از وقوع این حادثه، به نقل از مقامات عراقی گزارش شد که این عملیات نشانه‌های حملات گروه‌های وابسته به شبکه القاعده را دارد.

در سال جاری، نقاط مختلف عراق شاهد تشدید عملیات تروریستی بوده است و در بسیاری موارد، مشخصا شیعیان هدف قرار گرفته‌اند. گروه‌های تندرو سنی مسئول این عملیات معرفی شده‌اند.

این گروه‌ها دولت فعلی عراق را تحت تسلط شیعیان معرفی کرده و آن را متهم می‌کنند که حقوق جمعیت سنی این کشور را نادیده می‌گیرد.

+33
رأی دهید
-10

mi cielo - کاراکاس - ونزوئلا
چقدرم سریع دستگیر شدن .ما هم که خریم.
جمعه 29 آذر 1392 - 12:53
arash_eindhoven - آیندهوون - هلند
به گزارش مهر، از این رو همزمان با رشد مصرف گاز مشترکان خانگی و تجاری، به دلیل ناپایداری شدید در سطح شبکه سراسری گاز، در طول ۴۸ ساعت گذشته گاز برخی از شهرها و استان‌های غرب کشور به ویژه در استان آذربایجان غربی قطع و یا با افت فشار شدید همراه شده است. جانم فدای بغداد را هم به غزه و لبنان اضافه کنیم !گور بابای پای بست خانه !
جمعه 29 آذر 1392 - 17:17
بت شکن - مونترال - کانادا
اگر واقعا دستگیر شده باشند کاری مثبت انجام گرفته ولی‌ این پرسش پیش میاید که چطور هنوز نتوانسته اند حمله کنندگان به زورخانه اشرف را دستگیر کنند؟؟
جمعه 29 آذر 1392 - 20:11
مرتضی متین - تهران - ایران
تیتر خبر از دستگیری تروریست ها خبر میدهد و اصل خبر ماجرای ترور کارگران را که یک خبر قدیمی است ، تکرار میکند . این شیوه ی تیتر زنی باعث میشود خواننده به سایر تیتر ها بی اعتماد شده و خبر را پیگیری نکند .
جمعه 29 آذر 1392 - 21:45
siavash2a - تهران - ایران
این خبر ارزش تیتر زدن نداره چرا که حرفای مسئولین ایرانی بیشتر بلوف زنیه.بعدشم خبر قدیمیه
شنبه 30 آذر 1392 - 06:48
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.