ایرانی زندانی در جمهوری چک از اتهام قاچاق اسلحه «تبرئه شد»

به گفته دادگاهی در آمریکا آقای دولت‌زاده قصد خریداری ۵۰۰ مسلسل آمریکایی ام-۴ را داشته است.

رویترز می‌گوید تاجر ایرانی‌ای که به اتهام تلاش برای قاچاق صدها اسلحه آمریکایی در چک بازداشت شده بود٬ در دادگاه تجدید نظر تبرئه شده و به گفته وکلیش به نظر می‌رسد به ایران بازگشته است. طبق گزارش‌ها آمریکا برای استرداد او درخواستی ارائه نکرده بود.

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که بهروز دولت‌زاده سال ۲۰۱۲ میلادی به اتهام تلاش برای قاچاق اسلحه به ایران و نقض تحریم‌ها در این زمینه٬ در جمهوری چک دستگیر و ماه ژوئن همان سال به سه سال و نیم زندان محکوم شد.

با این‌حال ماه سپتامبر سال جاری در دادگاه تجدید نظر٬ آقای دولت‌زاه تبرئه شده است. به گزارش رویترز در این دادگاه گفته شد که مقام‌های چک و آمریکا در صدد «به دام انداختن» آقای دولت‌زاده٬ او را «فریب» داده و برای ارتکاب به این جرم وی را به جمهوری چک کشانده‌اند.

رویترز می‌گوید به گفته مقام‌های جمهوری چک٬ ماه سپتامبر٬ پس از آن‌که آمریکا برای استرداد آقای دولت‌زاده درخواستی ارائه نکرده٬ او پس از تبرئه در دادگاه تجدید نظر٬ آزد شده و به ایران بازگشته است.

مشخص نیست که آمریکا به چه دلیل خواستار استرداد بهروز دولت‌زاده نشده است.

رویترز می‌گوید طبق اسنادی که به آن‌ها دسترسی پیدا کرده٬ بهروز دولت‌زاده در هیئت مدیره سه شرکت متعلق به ستاد اجرایی فرمان امام که تحت نظر رهبر جمهوری اسلامی اداره می‌شود٬ عضویت داشته است.

این درحالی است که رویترز می‌افزاید سخنگوی ستاد در ایمیلی به این خبرگزاری هرگونه ارتباط آقای دولت‌زاده با ستاد اجرایی فرمان امام را رد کرده و تاکید کرده است که این ستاد هیچ فعالیت مستقیم یا غیرمستقیمی در نقل و انتقال تسلیحات ندارد.

«تلاش برای خرید پانصد مسلسل آمریکایی»

به گفته خبرگزاری رویترز سال ۲۰۱۲ دادگاه فدرال آریزونا علیه آقای دولت‌زاده به اتهام «توطئه» برای نقض تحریم‌های آمریکا در خصوص صادرات اسلحه به ایران٬ اعلام جرم کرد.

طبق اظهارات این دادگاه٬ حدود ژانویه سال ۲۰۱۱ فردی از سوی آقای دولت‌زاده با یک شرکت تولید اسلحه در آریزونا تماس گرفته و خواستار مذاکره درباره خرید حدود سه هزار و ۵۰۰ مسلسل ام-۴ شده است.

در این میان یک مامور مخفی پلیس امنیت آمریکا به عنوان نماینده فروش این تسلیحات وارد مذاکره شده است.

طبق ادعانامه دادگاه٬ اکتبر سال ۲۰۱۱ آقای دولت‌زاده به جمهوری چک سفر کرده تا برخی از این تسلیحات را بررسی کند. وی قراردادی برای خرید ۵۰۰ اسلحه ام-۴ امضا کرده و سپس برای آغاز انتقال این تسلیحات٬ ۵۵ هزار دلار را به حساب بانکی‌ای در جمهوری چک ریخته است.

به گفته دادگاه آریزونا آقای دولت‌زاده سپس گفته است که در آینده بار دیگر به جمهوری چک خواهد آمد تا تسلیحات را پیش از ارسال به ایران وارسی کند که در جریان این سفر در ماه فوریه ۲۰۱۲ در چک بازداشت شده است.

به گفته خبرگزاری رویترز٬ پرونده آریزونا٬ نخستین پرونده آقای دولت‌زاده در آمریکا نیست. سال ۱۹۹۵ دادگاه عالی اوهایو نیز علیه آقای دولت‌زاده به عنوان «مقامی در وزارت دفاع ایران» و شش تن دیگر٬  به اتهام توطئه برای ارسال تجهیزات مخابراتی آمریکایی به ارزش هزاران دلار به ایران٬ اعلام جرم کرده بود.

+16
رأی دهید
-6

shahab46 - هانوفر - المان
پول دادند و مسئله را حل کردند. از آن طرف هم حزب دمکرات پفیوز سفارش کرده
جمعه 29 آذر 1392 - 10:50
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.