اوباما تحریم احتمالی ایران در سنا را 'وتو خواهد کرد'

چند سناتور آمریکایی برای تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران طرحی آماده کرده‌‎اندسخنگوی کاخ سفید گفته است که اگر سنا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران به تصویب برساند باراک اوباما، رئیس‌جمهور، مصوبه سنا را "وتو" خواهد کرد.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت که دولت بارها به کنگره گفته است که مقطع کنونی وقت مناسبی برای تحریم‌های جدید نیست.

۲۶ سناتور آمریکایی طرحی را برای تحریم بیشتر صنعت نفت ایران آماده کرده‌اند. سناتورهای ارشد دموکرات و جمهوری‌خواه در میان امضاکنندگان این طرح هستند.

در عین حال ۸ نفر از روسای کمیته‌های سنا با تصویب تحریم‌های جدید مخالفت کرده‌اند.

واشنگتن پست هم از قول یک مقام ارشد کاخ سفید نوشته است که تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران احتمال وقوع جنگ را تقویت می‌کند. دولت باراک اوباما در هفته‌های اخیر به دفعات از کنگره خواسته است که از تحریم‌های جدید علیه ایران خودداری کند.

احتمال تصویب تحریم‌های جدید توسط کنگره در حالی مطرح می‌شود که محمدرضا باهنر، از نمایندگان برجسته محافظه‌کار مجلس، گفته است ممکن است مجلس دولت را به رساندن غنی‌سازی اورانیوم به سطح ۶۰درصد ملزم کند.

غنی‌سازی اورانیوم یکی از مسائل کانونی مورد اختلاف بوده است و مطابق توافق ژنو ایران اورانیوم غنی‌شده خود در سطح ۲۰درصد را خنثی می‌کند و حجم اورانیوم غنی‌شده ۵درصدی را هم محدود نگاه می‌دارد.


ازسرگیری مذاکرات فنی

در عین حال ایران و کشورهای ۱+۵ مذاکرات خود درباره برنامه هسته‌ای ایران را در سطح کارشناسی از سر گرفته‌اند.

این دور مذاکرات، که در ژنو برگزار می‌شود، برای روشن شدن روندهای اجرایی محدودیت برنامه هسته‌‎ای ایران و رفع بخش‌هایی از تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران است.

گفتگوهای ایران و قدرت‌های جهان درباره این روندهای اجرایی پس از قرار گرفتن ۱۹ شرکت جدید در فهرست‌ تحریم‌های آمریکا متوقف شده بود.

یکی از دیپلمات‌های غربی به رویترز گفته است که به رغم توافق کلی در ژنو، رسیدن به توافق با ایران بر سر روندهای اجرایی ممکن است "بسیار دشوار" باشد.

در ایران برخی از محافظه‌کاران از محتوای توافق دستگاه دیپلماسی حسن روحانی با قدرت‌های جهانی ابراز نگرانی می‌کنند. امروز علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، با شش نفر از مراجع تقلید شیعه دیدار کرده و به آنها درباره مذاکرات هسته‌ای اطمینان خاطر داده است.

+36
رأی دهید
-4

samira joon - مشهد - ایران
وظیفه شو انجام میده.بیشعورهاتوی کشور ما دموکراسی نیست و حکومت یک بام وچند هواست آمریکا به عنوان یک ابرقدرت قانونمند باید حداقل برای قراردادی که به قول خودشون ده سال طول کشیده به نتیجه ی اولیه اش برسه ارزش بزاره و بهش پایبند بمونه اگه اینطوری هست از تندروهای بی کله ی توی ایران گله ای نیست
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 23:10
قهوه تلخ - منجستر - انکلستان
شش نفر از مراجع تقلید شیعه دیدار کرده و به آنها درباره مذاکرات هسته‌ای اطمینان خاطر داده است.یکی بکه این مراجع تقلید از أتم جی میفهمنند ،،،تو توالت ،،،أتم میشکافند . تقلید ،،،کار میمونه هر هر هر
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 22:38
compatriot - تورنتو - کانادا
امروز علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، با شش نفر از مراجع تقلید شیعه دیدار کرده و به آنها درباره مذاکرات هسته‌ای اطمینان خاطر داده است. ایخ حالم بهم میخوره از این اصطلاح مراجع تقلید! انسان آزاد آفریده شده و دارای عقل و شعوره. اگه دنیا دست این فسیلان جاهل بود ما حالا حالا‌ها بایستی تو غار‌ها زندگی‌ میکردیم. دایناسورهای بی‌ خاصیت!.
جمعه 29 آذر 1392 - 04:05
Ramin2004uk - منچستر - انگلستان
حالا چرا به علما قول داده مرتیکه بی شعور فکر کرده واقعا اینا حالیشونه
جمعه 29 آذر 1392 - 10:40
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.