علم الهدی : انگلستان دانشگاه را برای مقابله با حوزه ایجاد کرد/ امیرکبیر باعث ایجاد سکولاریسم در کشور بود

خبرگزاری مهر می نویسد : امام جمعه مشهد با بیان اینکه رشد علمی در جوامع سکولار دارای اشکال است اظهار کرد: میرزا تقی خان امیر کبیر یکی از افرادی بود که باعث ایجاد تفکر سکولاریسم در کشور ما شد و با ایجاد و تاسیس مدرسه دارلفنون و به کار گماشتن آخوندزاده و میرزا ملکم خان بی دین و سکولار سعی کرد اجازه ندهند دین به دارلفنون نفوذ کند.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله احمد علم الهدی ظهر پنج شنبه در همایش وحدت حوزه و دانشگاه که در سالن همایش های دانشگاه علوم اسلامی رضوی در مشهد برگزار شد اظهار کرد: مفهوم حوزه و دانشگاه نیازمند بررسی جامع است.

وی افزود: قبل از بیان مفهوم وحدت حوزه و دانشگاه بایستی به سابقه این جریان توجه کرد و اسابه و زمان ایجاد و شکل گیری اولیه این وحدت را باید مدنظر قرار داد.

آیت الله علم الهدی با بیان اینکه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و زمانی که امام راحل در پاریس حضور داشتند گام های نخست وحدت حوزه و دانشگاه برداشته شد افزود: در مراسمی که در دانشگاه تهران برگزار شد عده ای از طلاب در کنار تعدادی از اساتید و دانشجویان دانشگاه های تهران قرار گرفتند.

وی بیان کرد: آن روز در این مراسم که طرحش از طرف شهید مفتح ریخته شده بود طلاب قم و تهران در کنار اساتید و دانشجویان قرار گرفتند و همین مراسم طلیعه ای شد برای آغاز وحدت بین روحانیان و دانشجویان که البته ان زمان با نام وحدت حوزه و دانشگاه مطرح نبود و با عنوان وحود روحانی و دانشجو نامیده می شد.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه خراسان رضوی گفت: وحدت بین حوزه و دانشگاه یک ویژگی منحصر به فردی دارد و این ویژگی نامگذاری این روز توسط رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی(ره) است.

وی افزود: امام خمینی(ره) اولین بار در سالگرد شهدات شهید مفتح این روز را به نام روز وحدت حوزه و دانشگاه نام گذاری کردند.

شاید مسئله وحدت روحانی و دانشجو به صورتی که در گذشته مطرح شد موضوعیت نداشته باشد

آیت الله علم الهدی با بیان اینکه حضرت امام خمینی از این نام گذاری منظور ویژه ای داشتند تصریح کرد: یقینا یک دید بارزی که در امام خیمنی(ره) وجود داشت و ما امروز می توانیم به عمق فلسفه و جهت این عنوان توجه کنیم این مسئله است که امام واقعیت دقیقی را در نظر گرفتند شاید جبران یک خسارت عمیق گذشته شود و شاید هم یک جبران برای آینده قائل شدند.

وی افزود: امروز که جامعه روحانیت و دانشجویی به صورت دو جریان نخبه در هم آمیخته شدند شاید دیگر آن مسئله وحدت روحانی و دانشجو به صورتی که در گذشته مطرح شد موضوعیت نداشته باشد بویژه با وجود دانشگاه هایی مانند علوم اسلامی رضوی و امام صادق(ع) که علوم اسلامی با دانش های تخصصی تلفیق شده اند.

عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: شاید امروز بحث پیوند دانشگاه و حوزه به شکل گذشته مطرح نباشد اما حضور طلاب در دانشگاه یا دانشجوبان در حوزه باعث ایجاد یک تحول و انقلاب در عرصه علم خواهد شد.

وی سپس با اشاره به جایگاه علمی حوزه در تاریخ کشور عنوان کرد: تا زمان قاجار خواستگاه هر یک از رشته های تجربی داخل حوزه های علمیه بود.

اما جمعه مشهد ابراز کرد: همواره در طول تاریخ کشورمان یک هم آمیختگی بسیار تنگاتنگی بین دانشهای زمان و دانش دینی وجود داشته است و بسیاری از علوم ما در بستر دینی قرار داشته و در همین بستر رشد کرده اند.

وی با اشاره به نام شیخ بهایی و شیخ ابوعلی سینا بیان کرد: هر دوی این دو عالم که جزء مفاخر ما محسوب می شوند در بسار اموزه های دینی رشد کردند.

آیت الله علم الهدی تاکید کردک امروز که ما در عرصه های مختلف علمی به تاریخ علوم بر می گردیم ریشه همه علوم را در بین دانشمندان مسلمان می بینیم.

پیدایش سکولاریسم در عرصه آموزش و پرورش بزرگترین خسارت سوغات غرب بود

وی افزود: بزرگترین خسارتی که علم و دانش غربی به بلاد اسلامی و از جمله کشور ما وارد کرد پیدایش سکولاریسم در عرصه آموزش و پرورش بود.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه خراسان رضوی با تاکید بر اینکه تعلیم سکولاریسم زیر پای جوامع علمی ما را خالی کرد گفت: علت این مسئله پیدایش مدرنیته و رنسانس علمی در غرب و کشورهای غربی بود.

وی افزود: بروز القائات سوء از کشورهای غرب و ورود آنها به کشورهای اسلامی از کشورهای غربی که به دلیل ظلم کلیسا علت عقب افتادگی خودشان را دین می دانستند باعث کند شدن روند تولید علم در کشور ما شد.

امام جمعه مشهد اظهار کرد: در دوران قاجار وقتی با رشد علمی اروپا مواجه شدند فکر کردند چون در آنجا دین از میان برداشته شده رشد علمی ایجاد شده پس بنابراین فکر کردند می توانند در جامعه ما هم این کار را کرد و این تفکر را پذیرفت.

وی افزود: میرزا تقی خان امیر کبیر یکی از افرادی بود که باعث ایجاد تفکر سکولاریسم در کشور ما شد و با ایجاد و تاسیس مدرسه دارلفنون و به کار گماشتن آخوندزاده و میرزا ملکم خان بی دین و سکولار سعی کرد اجازه ندهند دین به دارلفنون نفوذ کند و این کار بخاطر این بود که آنها در سفری که به روسیه داشتند فکر کردند عامل پبشرفت آنها بی دینی است.

عضو مجلس خبرگان رهبری سپس با اشاره به تاسیس دانشگاه در ایران گفت: انگلیس ها دانشگاه را برای این منظور در ایران تاسیس کردند تا به خیال خودشان در مقابل حوزه جبهه ای درست کنند.

وی افزود: آنها در ابتدای تاسیس دانشگاه مقید بودند هیچ نشانه ای از دین در دانشگاه ها دیده نشود اما بعدا در بین همین دانشگاه ها که آنها یا اهداف استعماری و برای سلطه بر افکار ملت ما ساخته بودند جوانان استعمار ستیز و دین دار سر بر آوردند.

نماز خواندن در دانشگاه تهران یک نقطه ضعف محسوب می شد

آیت الله علم الهدی سپس با ذکر خاطره ای از حداد عادل اظهار کرد: من خودم از حداد عادل شنیدم که می گفت وقتی دانشجو بودم روزی که وقت نمازم تنگ شده بود و قصد اقامه نماز در دانشگاه را داشتم دنبال جایی می گشتم تا بتوانم دور از دید دیگران نمازم را بخوانم.

وی تاکید کرد: ببینید وضعیت چگونه بوده که نماز خواندن در دانشگاه تهران یک نقطه ضعف محسوب می شده و این در واقع همان خسارت بزرگی بود که بر پیکر علم در کشورمان بوجود آمد.

اما جمعه مشهد ابراز کرد: مسئله دین داری و ضعف دنش دینی یکی از ترفندهای انگلستان است و آنها در مصر نیز الازهر را از جامع الازهر جدا کردند.

وی با بیان اینکه وحدت حوزه و دانشگاه به این معنی نیست که حوزه و دانشگاه با هم یکی شوند چون این مسئله هم اکنون شکل گرفته است لذا آن چیزی که حضرت امام خمینی(ره) فرمودند سقوط آموزش های سکولار بود.

آیت الله علم الهدی تصریح کرد: نقطه اوج وحدت حوزه و دانشگاه این است که دین و دانش دینی بستر توسعه و رشد هر گونه علم و فن آوری در هر جریان و تخصصی باشد.

وی افزود: امروز ما در جوامع سکولار در فن آوری و علوم به یک نقطه اشکال رسیده ایم و آن وارد شدن آموزش ها و پژوهش های مادی است.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: در جوامع و تفکر سکولار رشد تا جایی است که مبتنی بر سودهای مادی باشد و یک دانشجو یا یک فن آور در همان ابتدای حرکت علمی اش اول به این فکر می کند که آیا انجام این کار برای من سودی دارد یا خیر و فقط در صورتی وارد آن پژوهش می شود که سود مادی برایش داشته باشد.

وی بیان کرد: حالا اگر زیر بنای این رشد علمی دین شد دیگر مرزی برای سودهای دینی مطرح نخواهد بود و رشد علمی ما در گذشته بخاطر این بود که دانش دینی شان بستر رشد شان بود.

+19
رأی دهید
-120

کبالت3 - کرج - ایران
آروغها مربوط به اشکنه پیازه جدی نگیر کبلائی.
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 21:00
مانفرد - ایران - ایران
من هر وقت اینو میبینم یاد خری می افتم که تو فیلم صمد داشت عرعر میکرد.
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 21:31
شاهنشاه روحت شاد - تهران - ایران
لعنت بر انگلیس که آخوندها را ساخت.
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 21:52
Karkas - اصفهان - ایران
یعنى اون ارمنى و مسیحى و دیگرانى که در جنگ رفتند و کشته شدند، به خاطر دین اسلام بوده؟ نه به خاطر ایرانى بودنشان؟
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 21:53
tintin - بروکسل - بلژیک
ای تو روحت.... شما دایناسورها با این طرز تفکرو مذهب تون کی‌ سقط میشین،نمیدونم ...
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 21:56
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران
به امید روزی که شر اسلام و مسلمین از سر ما کم بشه! آمین
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 22:05
azadeh11 - آمستردام - هلند
آیت الله علم الهدی ﺍﺯ ﻛﻨﺎﺭ یه ﺟﻦ ﺭﺩ ﻣﻴﺸﻪ…. جنه ﻣﻴﮕﻪ: ﺑﺴﻢ ﺍﻟﻠﻪ ﺍﻳﻦ ﭼﻲ ﺑﻮﺩ؟!
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 22:17
vahid.sharifi - ونكوور - كانادا
درود بر امیرکبیر که واقعا کبیر بود و شما آخوند‌ها انقدر در سال ۲۰۱۴ حقیر هستید هم در داخل ایران هم در خارج از ایران!
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 22:33
arian1 - ابادان - ايران
یکی از چیزهایی که مردم بدبخت ایران باید لذت ان را تجربه کنند انداختن طناب دار بدور گردن کلفت این اخوندهای فاسد وکثیف است .به امید انروز. امین
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 22:55
amir-amir - تورنتو - كانادا
پدر بزرگ ابله و نادان تو همان کسى بود که از آوردن بچه اش براى واکسن زدن خوددارى کرده بود وقتى که بچه تلف شد طبق فرمان امیر کبیر هر فردى که از قانون سرپیچى کرده بود مى بایستى پنج تومان جریمه بپردازد ولى او آه در بساط نداشت که با ناله سودا کند ناچار امیر کبیر خود پنج تومان جریمه را پرداخت٠تعداد معدودى واکسن آبله را زدند و بقیه مردم بنا به توصیه آخوند ها و رمال و دعا نویس ها از برنامه واکسن آبله منع شده بودند وقتى امیر کبیر از ماجرا آگاه شد مخصوصا از تلف شدن تعدادى از کودکان٫ سخت گریست و در جواب یکى از درباریان گفت که ما مسئول مرگ این بچه ها هستیم باید مدرسه ساخت دانشگاه ساخت تا مردم از جهل و نادانى بیرون آیند٠.
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 22:55
mina minavand - هانور - آلمان
لطفا یکی‌ به من بگه که این آقا این همه اطلاعات رو از کجا داره؟؟ ایران وقتی‌ ایران می‌شه که این ملاها گورشون رو گم کنن.
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 23:08
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
مرتیکه جفنگ . خاک تو سر ملتی که از امثال این تبعیت کنند
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 23:10
shady_sho - تهران - ایران
انقدر تهوع آوری که حتی نمیخوام در مورد .. خوریهات نظر بدم فسیل نکبت
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 23:10
ukguy4u - لندن - بریتانیا
شاهنشاه روحت شاد - تهران - ایران. بنداز دور این افکار دایی جان ناپلئونی رو. مردم ایران اخوندها و امام حسین و این شرو و ور هارو دوست دارن چه زبطی به انگلیس داره؟
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 23:52
akhoond shepeshoo - ورونا - ایتالیا
دوستان مشکل ما این احمقها نیستند ایراد از خودماست,شورش پنجاه وهفت به تنهایی موجب بدبختی ما نبود تفکرات شیعی اخوندی در پیش از انقلاب و حتی در دوره قاجار بسیار قویتر از امروز بود زیرا در ان زمان برعکس امروز اخوندها بین مردم احترام زیادی داشتند. این مردک از جهتی درست میگوید معضل اخوند چندین قرن است که کشور ما را تباه کرده است و شخصیتی چون امیرکبیر بخوبی میدانست که این ویروس ساخته و پرداخته انگلیس است ووظیفه انها اشاعه جهل و خرافات و به عقب بردن مملکت در جهت منافع اسعمارگران است.
جمعه 29 آذر 1392 - 01:10
compatriot - تورنتو - کانادا
پیر خرفت! هیچوقت دانشگاه از حوزه علمیه خوشش نیومده! شما موانع بازدارنده هستید که جز هجویات حرفی‌ برای گفتن ندارید. یه رساله مشابه دارید که همه از روی هم کپی‌ می‌کنید. به یه جو مخت فشار بیار. بعقب برگرد برآورد ۳۴ سال حکومتتون بنگر و آن‌ را با دنیا مقایسه کن ببین چه بسر ایران آوردید ! ابلهآن مفتخور!
جمعه 29 آذر 1392 - 02:30
mohammadarmian - ملبورن - استرالیا
آخه احمق بیسواد اگه امیرکبیر بزرگ نبود ، خود نفهمت هنوز هم در چادر زندگی میکردی و لباس ماقبل تاریخ میپوشیدی ،اگه میرزا نبود هنوز هم باید از هند دکتر و مهندس وارد میکردی ،اگه شما عوضیها که همتون شبیه میرزا آقاخان نوری هستید اجازه بدید انسانهای فهیم وشریفی مانند امیرکبیر فعالیت کنند امریکا که چه عرض کنم دنیا برای ایران ادای احترام میکنن .. ننگ بر شما تندروهای افراطی ما قبل تاریخ
جمعه 29 آذر 1392 - 03:52
paksan - آمریکا - آمریکا
فقط بگو تو چکار می کنی ؟ نمی خواد از دیگران بگی از خودت بگو که جز حرافی و منبر رفتن هنر دیگه ات چیه ؟ چه خدومتی کردی آیا با این ریش سفیدت یه گوشه از این مملکت رو آباد کردی ؟؟؟ آدمهای کوچک و بی عرضه تنها راه اینکه خودشون رو نشون رو هم قد بزرگان کنند اینه که بزرگان رو به فکر ناقص خودشون پایین بکشند و این سی سال ما شاهد این موضوع هستیم که افراد بی کاره و راحت طلب کم سواد بی استعداد ولی خشن و حراف کارشون شده همین که هرکی کاری برای مملکت کرده رو یا خائن یا جاسوس و با این کارها هدفشون اینه که بگند خودشون چیزی هستند از خامنه ای دیکتاتور بگیر تا بقیه و حتی خامنه ای و اطرافیانش کارشون داره میرسه به خود خمینی و دارند ریشه خمینی رو می زنند تا خامنه ای یا معاویه یا آیت الله یک شبه رو بزرگش کنند ...
جمعه 29 آذر 1392 - 04:22
رضا پهلوان - لندن - انگلیس
امیر کبیر مسلمان بود و بهایین رو سرکوب کرد و هزاران بهایی را تیر باران رد پس امیر کبیر بی دین نبود
جمعه 29 آذر 1392 - 07:28
aram.01 - کردستان - ایران
از فردا خامنه ای بدبخت باید کلی سخنرانی انجام بده تا این گندی که این همکارش به بار آورده رو درستش کنه.آخه عملی دیگه الاغ هم میدونه نباید با موجودیت و ماهیت دانشگاه دشمنی کرد.
جمعه 29 آذر 1392 - 09:59
بت شکن - مونترال - کانادا
وقتی‌ رضا شاه کبیر را تبعید میکردند افسر انگلیسی همراه رضا شاه گفته بود، (به نظر میاید خیلی نگران تبعیدی هستید علیحضرت)؟ رضا شاه پاسخ داده بود، نه نگران نیستم، من در ایران چیزی ساختم (دانشگاه) که بعد‌ها جوانان ایران پوزه استعمار شما را به خاک خواهند مالید، افسره در جواب گفته بود:،(ما نگران دانشگاه شما نیستیم، ما هم در قم چیزی ساخته ایم (حوزه)که بعد‌ها تمام رشته‌های جوانان تحصیل‌کرده شما را پنبه خواهند کرد) ! و این بود که در کودتای ۵۷ حتی تحصیلکردگان علم فیزیک هم به دنبال عکس خمینی در ماه بودند!! و حالا این پیر سگ گردن کلفت میخواهد تاریخ را بر عکس جلوه دهد، زهی خیال باطل!!
جمعه 29 آذر 1392 - 10:43
kimiaa - تهران - ایران
امیرکبیر رو همین اخوندهای درباری با کمک انگلیس کشتند.این ماجرای مادر ناصرالدین شاه و....دروغه.
جمعه 29 آذر 1392 - 11:11
persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
مرتیکه پشمک شپشو٬ تووجود شما اندازه یه الاغ هم شعور وجود نداره عوضی
جمعه 29 آذر 1392 - 10:33
رضا پهلوان - لندن - انگلیس
kimiaa - تهران - ایران / امیرکبیر رو همین بهاییان کشتن چون وی مخالف تجزیه ایران و مخالف گسترش فرقه ها و خرافات مذهبی بود. حتی در کتابهای بهییان او را امیر سفاک و بچه اشپز خطاب میکنن
جمعه 29 آذر 1392 - 18:12
vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی
گردنش را ببین....مردک تو کجا و شان والای امیر تاریخ ایران کجا!!!!پس لطفا خ....
جمعه 29 آذر 1392 - 18:11
garmsari - یورک - بریتانیا
قیافه این بى شرف مثل بابا نوئل هایى است که اینجا براى کریسمس دارند مردم را شاد مى کنند،کى این بى ناموسها را مىشود بالاى تیر چراغ برق دید،
جمعه 29 آذر 1392 - 19:08
parasto68 - شیراز - ایران
این مرتیکه شپشو رو بدن به من اولین کاری که میکنم اینه که یه چوب میکنم تو حلقش که دیگه زر زیادی نزنه.
شنبه 30 آذر 1392 - 11:55
dave07 - سیدنی - استرالیا
تا زمانی‌ که تقی‌ سفاک دمه اینارو میدید و باهم دیگه از روسیه مواجب میگرفتن و جاسوسیه روسیه رو میکردن، تقی‌ جون خوب بود، حالا که انگلیس بردش تو حموم به درک واصلش کرد بد شد؟ عجب
شنبه 30 آذر 1392 - 14:08
dave07 - سیدنی - استرالیا
کیمیایه عزیز، اون تقی‌ سفاک نه امیر بود نه کبیر. روسیه این یارو گذاشته بود تو دربار که جاسوسیه انگلستان رو بکنه. انگلستان هم فهمید ترتیبشو داد تموم شدو‌ رفت. برایه یه سری مردمه ساده لوح هم داستان تعریف کردن که فلان بود و بیستار بود. تقی‌ سفاک اگه جاسوس نبود چطور می‌شه که وزیره یک شاه رو در زمانه پادشاهیه همون شاه با اون وضع به درک واصل کنن؟ تقی‌ جون اتفاقا دستش با همون آخوندا تو یه کاسه بود، ولی‌ آخوندا دیدن هوا پسه گفتن همین جاسوسه پدر سوختست، بکشینش
شنبه 30 آذر 1392 - 14:14
akhoond shepeshoo - ورونا - ایتالیا
dave07 - سیدنی - استرالیا. تو صد درصد بهایی هستی و بخاطر کینه ای که از امیر کبیر داری نظرت را اینگونه بیان میکنی البته این که هر کس چه مذهبی دارد یا ندارد به خودش مربوط است ولی تحریف کردن تاریخ و بیان مطالبی مغرضانه و صرفا از روی احساسات نمی تواند قابل قبول باشد.
شنبه 30 آذر 1392 - 18:30
ordak - بن - المان
هر شکی برطرف شود و مسلمین دچار گناه شکاکی نشن انشا ا...! لازم به تذکر شب ۱ ژانویه شب تولد ناجی بزرگ افسانه ای میباشد و مصادف با شب اول جمادی المتوسط مسیحی است
یکشنبه 1 دي 1392 - 13:18
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.