تغییرات گسترده در وزن‌بندی و قوانین کشتی

کشتی پس از کش و قوس‌های فراوان در تابستان امسال در المپیک ماندنی شدبر اساس اعلام فدراسیون بین المللی کشتی (فیلا)، قوانین کشتی از ابتدای سال ۲۰۱۴ تغییر خواهد کرد و همچنین در المپیک ریو، کشتی آزاد و فرنگی مردان و کشتی آزاد زنان در شش وزن جدید برگزار خواهد شد.

فیلا پس از آنکه دو وزن از کشتی آزاد و فرنگی مردان کم و در عوض دو وزن به کشتی آزاد زنان اضافه کرد، برای توازن در اوزان می‌بایست تغییراتی در آنها بوجود می‌آورد، با توجه به این موضوع فیلا برای المپیک ریو برای کشتی آزاد و فرنگی مردان و همچنین کشتی آزاد زنان شش وزن در نظر گرفته است.

نیناد لالویچ رئیس فیلا گفته است: "ما باور داریم که با ایجاد کلاس‌های جدید در اوزان کشتی فرنگی و آزاد بنیان خوبی برای المپیک و مسابقات قهرمانی جهان بنا کردیم. ما می خواهیم تغییراتی که در این ورزش صورت می‌گیرد باعث بهتر شدن آن شود."

فدراسیون بین المللی کشتی برای مسابقات قهرمانی قاره‌ای، جام جهانی و جایزه بزرگ دو وزن ۶۱ و ۷۰ کیلوگرم را به کشتی آزاد و ۷۱ و ۸۰ کیلوگرم را به کشتی فرنگی مردان اضافه کرده و همچنین در بخش کشتی آزاد زنان هم دو وزن ۵۵ و ۶۰ کیلوگرم به مسابقات افزود شده است.

تقسیم بندی اوزان جدید که از ابتدای سال ۲۰۱۴ در مسابقات اعمال خواهد شد، از این قرار است:

بر اساس اعلام فدراسیون جهانی کشتی، وزن‌های مسابقات نوجوانان و نونهالان تغییری نکرده است.


تغییرات مهم در قوانین

ضربه فنی: در کشتی آزاد، اختلاف امتیاز ۱۰ و در کشتی فرنگی ۸ امتیاز، ضربه فنی محسوب می‌شود.

پرتاب: فنون پرتابی در کشتی آزاد ۴ امتیاز و در کشتی فرنگی هم ۴ امتیاز خواهد داشت و اگر همراه با چرخش و کنترل باشد ۵ امتیاز به اجرا کننده فن تعلق می‌گیرد.

پایان مسابقه: چه در کشتی آزاد و چه در فرنگی دو فن پرتابی سه امتیازی و یک فن پرتابی پنج امتیازی به معنای پایان مسابقه است.

کشتی فرنگی:

طبق قوانین جدید هنگامی که داور به یکی از دو کشتی گیر اخطار می‌دهد، کشتی متوقف نخواهد شد، همچنین زمانی که کشتی بدون رد و بدل شدن امتیازی به پایان برسد، آخرین کشتی گیری که اخطار گرفته، بازنده اعلام می‌شود.

یکی دیگر از تغییرات مهم در کشتی فرنگی، دادن دو امتیاز به کشتی‌گیری است که در حالت ایستاده و طبیعی اقدام به اجرای فنون کند.

شیوه اعتراض

هیات استیناف می تواند بدون مشورت با داوران تصمیم نهایی خود را اعلام کند، اگر هیات استیناف رای داوران را رد کند، به داورانی که مرتکب اشتباه شده‌اند، اخطار داده خواهد شد، اخطار دوم برای داوران به معنای محرومیت از قضاوت خواهد بود.

فیلا همچنین زمان برگزاری مسابقات را تغییر داده است، همه کشتی‌ها از ساعت ۱۰ صبح آغاز و بین هر مسابقه تا کشتی بعدی ۳۰ دقیقه فاصله خواهد بود.

+10
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.