نسرین ستوده کاردستی دوره زندان را به هیات پارلمان اروپا هدیه داد

رئیس هیات پارلمان اروپا در نشست خبری خود هدیه دریافتی از نسرین ستوده را نشان دادنسرین ستوده کاردستی خود در زندان را به نشانه قدردانی به هیات اعزامی پارلمان اروپا هدیه داد اما چند منبع خبری در ایران از اعطای جایزه ساخاروف به خانم ستوده و جعفر پناهی در تهران خبر داده اند.

روز پنجشنبه، ۲۸ آذر (۱۹ دسامبر)، خبرگزاری فارس و چند وبسایت خبری وابسته به جناح محافظه کار در ایران، گزارش کردند که هیات پارلمان اروپا که این هفته از ایران دیدن کرده بود، در جلسه‌ای در سفارت یونان، جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه را به نسرین ستوده و جعفر پناهی، حقوقدان و فیلمساز ایرانی تحویل دادند.

نسرین ستوده و جعفر پناهی برندگان سال ۲۰۱۲ جایزه ساخاروف بودند.

این منابع تصویری از خانم ستوده و آقای پناهی در کنار تاریا کرونبرگ، رئیس هیات پارلمانی اتحادیه اروپا در سفر به ایران، را هم منتشر کرده و گفته‌اند که این تصویر از مراسم تحویل جایزه به این دو نفر برداشته شده است. این تصویر پیشتر در توئیتر خانم کرونبرگ منتشر شده بود.

هیات پارلمان اروپا روز جمعه وارد تهران شد و علاوه بر ملاقات و گفتگو با مقامات جمهوری اسلامی، در جلسه ای در سفارت یونان در تهران، با نسرین ستوده و جعفر پناهی، برندگان سال گذشته جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه ملاقات کرد. یونان عضو ترویکای اتحادیه اروپاست و ریاست دوره‌ای اتحادیه را از اول سال آینده به مدت شش ماه برعهده خواهد گرفت.

روز گذشته، خانم کرونبرگ در یک نشست خبری، دیدار با خانم ستوده و آقای پناهی را "یکی از برنامه های اصلی" سفر هیات به ایران توصیف کرد و گفت که ملاقات با آنان یک ساعت طول کشید. وی افزود که در این ملاقات، خانم ستوده یک قطعه کاردستی خود شامل طرح هایی از آرم زندان اوین به رنگ های مختلف را به او هدیه داد و از این هدیه ابراز سپاسگزاری کرد.

قرار بود سال گذشته، هیات اعزامی کمیته روابط با ایران در پارلمان اروپا از ایران دیدن کند اما به دلیل اصرار بر ملاقات با خانم ستوده و آقای پناهی، دولت ایران این برنامه را لغو کرد.
خبرگزاری فارس از "تحویل" جایزه ساخاروف به ستوده و پناهی خبر داده استخانم کرونبرگ گفته است که به دلیل تحریم مالی ایران، تحویل جایزه ساخاروف، به مبلغ پنجاه هزار دلار، به برندگان ایرانی آن در حال حاضر امکانپذیر نیست. در پاسخ به سئوالی در مورد سفر احتمالی برندگان ایرانی جایزه ساخاروف به مقر اتحادیه اروپا، تاریا کرونبرگ گفت که نسرین ستوده ابراز امیدواری کرده است که روزی بتواند به مقر پارلمان اروپا سفر کند.

پارلمان اروپا در مراسمی که در ماه دسامبر سال گذشته در مقر این پارلمان برگزار شد، اعطای جایزه ساخاروف به نسرین ستوده و جعفر پناهی را اعلام کرد. این مراسم در غیاب برندگان ایرانی جایزه برگزار شد زیرا در آن زمان، خانم ستوده زندانی بود و آقای پناهی هم اجازه خروج از کشور را نداشت.

به گفته رئیس هیات پارلمان اروپا، نسرین ستوده، که حقوقدان است، گفته است که محاکمات سیاسی در ایران در دادگاه انقلاب برگزار می شود که در آن، معیارهای لازم قضایی مراعات نمی شود و خواستار آن شد که پرونده های سیاسی در دادگاه های عادی مورد رسیدگی قرار گیرد.


' لابی های پشت پرده'

خبرگزاری فارس در گزارش روز پنجشنبه خود با عنوان "هیات اروپایی و محکومین فتنه چه چیزهایی در سفارت یونان رد و بدل کردند" نوشته است که "در حالیکه نه وزارت امور خارجه و نه بخش تشریفات مجلس مسئولیت دیدار هیات پارلمانی اتحادیه اروپا در سفارت یونان با دو تن از محکومین فتنه سال ۸۸ (نسرین ستوده و جعفر پناهی) را برعهده نمی‌گیرند، جزئیات جدیدی از این دیدار در حال آشکار شدن است."
رئیس هیات اروپایی گفته که در ملاقات با مقامات ایرانی مسایل حقوق بشری هم مطرح شده استدر متنی که در وبسایت این خبرگزاری منتشر شده آمده است که در این دیدار "که عملا اختیار سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در آن زیر سئوال رفته، جایزه ساخاروف که پارلمان اروپا در سال ۲۰۱۲ به خاطر تلاش‌های نسرین ستوده و جعفر پناهی در راه اعتلای حقوق بشر به این دو اعطا کرده بود، به آنان تحویل داده شد."

فارس می افزاید که "در روز اعطای این جایزه در سال ۲۰۱۲ در پارلمان اروپا، جای این دو محکوم فتنه خالی بود که به نظر می‌رسد با این گشاده دستی وزارت امور خارجه و مجلس شورای اسلامی، حالا این جایزه رسما به این دو اهدا شده است."

فارس در گزارش خود، که کمابیش با مضمونی مشابه در چند وبسایت دیگر منتشر شده، نوشته است که "البته این تنها نتیجه این دیدار دو جانبه نبود" و می‌افزاید که در این جلسه، نسرین ستوده هم جایزه‌ای به تاریا گرونبرگ اهدا می‌کند که خانم کرونبرگ در نشست خبری خود پس از پایان سفر، آن را "با افتخار به خبرنگاران نشان می‌دهد و می گوید: این را ستوده در زندان اوین بادستان خود ساخته است." خبرگزاری فارس تصویر خانم کرونبرگ با کاردستی نسرین ستوده را نیز منتشر کرده است.
به دلیل تحریم بانکی ایران، تحویل جایزه نقدی به پناهی و ستوده امکانپذیر نیستاین خبرگزاری به نقل از خانم کرونبرگ نوشته که دیدار با خانم ستوده و آقای پناهی "خارج از برنامه رسمی هیات" صورت گرفت و هشدار داده است که "لاجرم خارج از برنامه ریزی های رسمی، لابی های پشت پرده هم صورت گرفته است. این خبرگزاری از وزارت خارجه انتقاد کرده است که "تا کنون از احضار سفیر یونان در تهران برای بررسی این اقدام خارج از عرف نیز خودداری کرده است."

هیات پارلمان اروپا به دعوت گروه روابط پارلمان جمهوری اسلامی و اتحادیه اروپا روز جمعه گذشته وارد تهران شد و با شماری از مقامات جمهوری اسلامی، از جمله رئیس مجمع تشخیص مصلحت، رئیس مجلس، وزیر امور خارجه، چند تن از نمایندگان مجلس و دبیر شورای حقوق بشر وابسته به قوه قضاییه جمهوری اسلامی ملاقات کرد. دیدار با نسرین ستوده و جعفر پناهی روز جمعه صورت گرفت.

دیدار هیات اتحادیه اروپا از ایران روز چهارشنبه خاتمه یافت و رئیس هیات در مصاحبه مطبوعاتی خود، به تشریح اوضاع ایران پرداخت و گفت که در حالیکه دولت حسن روحانی، رئیس جمهوری، به پایان دادن به انزوای ایران و بهبود روابط با غرب تمایل دارد، اکثریت مجلس در دست "اصولگرایانی" است که مواضع سختگیرانه‌تری دارند و این باعث بروز تنش بین دولت و مجلس شده است. او این وضعیت را با اختلاف نظر بین دولت و کنگره آمریکا قابل مقایسه دانست.

خانم کرونبرگ در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران هم گفت که از زمان آغاز به کار حسن روحانی، تعدادی از زندانیان سیاسی آزاد شده اند اما بر شمار اعدام ها افزوده شده و اظهار داشت که قوه قضاییه هم تحت تسلط اصولگرایان است. وی افزود که قرار است پارلمان اروپا در ماه فوریه - دو ماه دیگر - سند استراتژی جدید در مورد ایران را بررسی و تدوین کند.

+130
رأی دهید
-10

Ghomsheh - فیرفکس ویرجینیا - امریکا
درود بسیار بر خانم نسرین ستوده و آقای جعفر پناهی که بدون هراس از غول ولی فقیه با این نمایندگان دیدار کردند و وضعیت اسف باز زندانیان سیاسی و نقض حقوق بشر را به انها گزارش کردند. جمهوری اسلامی فراموش کرده است که بخش مهمی از توافق هسته ای احترام به حقوق بشر در ایران است که دولت باید به این تعهدات نیز عمل کند و گرنه کل توافق هسته ای تعلیق می شود. آخوند واپسگرا نمی فهمد که احکام پوسیده اسلام را در مورد شکنجه و اعدام جهانیان جدی نمی گیرند و فقط یک معیار جهانی در مورد حقوق بشر موجود است و ان اعلامیه جهانی حقوق بشر است.
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 16:35
مانفرد - ایران - ایران
خدا رو شکر میکنم که این خانوم به کانون گرم خانواده اش برگشت .
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 22:29
seyed ali geda - لندن - انگلیس
یک زن و مرد با غیرت و شجاع ایرانی‌. درود بر این عزیزان وطن.
جمعه 29 آذر 1392 - 00:05
PARVANE1 - برنموث - انگلستان
با درود فراوان به رهروان راه آزادی.
جمعه 29 آذر 1392 - 10:44
بت شکن - مونترال - کانادا
از لابی‌های پشت پرده که وزارت امور خارجه، مجلس، مجمع تشخیص، سپاه، بسیج و نهاد ریاست جمهوری را نگران کرده، طرح یک انقلاب مسلحانه توسط خانم ستوده و آقای پناهی با رئیس هیئت اروپایی و سفیر یونان است، اون هدیه خانم ستوده هم احتمالأ کروکی انقلاب است به همراه نقشه کلیه سایتهای هسته یی، نظامی و اطلاعاتی نظام!! فقط خدا رحم کند سفیر یونان سر از کهریزک در نیاورد!!
جمعه 29 آذر 1392 - 11:02
ordak - بن - المان
باز مدرسم دیر شد میگید چکار کنم!!!!!جل الخالق شق القمر فرمودند...اسماشون هم لو داد که حضرات انها را زیر میزی تحویل اخوندها بدن که دمار از روزگار اون زندانیها در بیارن؟؟ نسرین جوون اگه تا هالا اخوندها تونستن دووم بیارن از لوطف همین حضراته که شما کاردستی زندونیهآ را تقدیمشون میکو
یکشنبه 1 دي 1392 - 00:47
ordak - بن - المان
باز مدرسم دیر شد میگید چکار کنم!!!!!جل الخالق شق القمر فرمودند...اسماشون هم لو داد که حضرات انها را زیر میزی تحویل اخوندها بدن که دمار از روزگار اون زندانیها در بیارن؟؟ نسرین جوون اگه تا هالا اخوندها تونستن دووم بیارن از لوطف همین حضراته که شما کاردستی زندونیهآ را تقدیمشون میکو
یکشنبه 1 دي 1392 - 00:48
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.