واکنش بابک زنجانی به لغو مجوز پروژه «ایران‌زمین»: اجازه زورگویی‌ به کسی نمی‌دهم

تقاطع: بابک زنجانی، دلال نفتی که بخش اصلی ثروت چند میلیارد دلاری خود را از طریق کمک به حکومت ایران برای دور زدن تحریم‌های بین‌المللی به دست آورده، می‌گوید که حکم “شورای عالی معماری و شهرسازی” مبنی بر لغو مجوز “برج ایران‌زمین”، متعلق به او، «زورگویی سیاسی» است و وی کار احداث این پروژه را «با سرعت» ادامه خواهد داد. هم‌زمان، مقام‌های بانک مرکزی ایران، واریز شدن مبلغ دومیلیارد و ششصد میلیون یورو از بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت را تکذیب کرده‌اند.

وب‌سایت “شبکه ایران”، متعلق به دولت، با اشاره به جلسه روز دوشنبه (۲۵ آذر-۱۶ دسامبر) “شورای عالی شهرسازی و معماری کشور” که در آن، به پیشنهاد محمد سالاری، “رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران”، مجوز احداث “برج ایران‌زمین” لغو شد، به نقل از آقای سالاری نوشته که این تصمیم بعد از آن اتخاذ شد که دیواره گودبرداری این پروژه مهرماه گذشته دچار ریزش شد و هم‌چنین اعضای “شورای عالی شهرسازی و معماری”، «نسبت به نحوه اعطای مجوز کمیسیون ماده ۵ انتقاد داشتند».

این عضو شورای شهر تهران در گفتگوی دیگری با شماره روز سه‌شنبه (۲۶ آذر-۱۷ دسامبر) روزنامه‌ی “شرق” چاپ تهران، ارتفاع برج ایران‌زمین را برای «بافت مسکونی ارزشمند» این منطقه، نامناسب توصیف کرد و در عین حال به بابک زنجانی پیشنهاد داد تا در صورت تمایل، «مجوزی مشابه را در نقاطی دیگر از تهران که با توجه به طرح تفصیلی امکان داشتن چنین ارتفاعی را دارند دریافت کند».

آقای زنجانی، در واکنش با انتشار یادداشت کوتاهی در صفحه فیسبوک شخصی‌اش، حکم صادرشده را رد کرد و نوشت: «سلیقه و احترام به عقاید مسوولین واجب است ولی قبلا باید فکر می‌کردند و مجوز نمی‌دادند.»

وی با تاکید بر این‌که هلدینگ تحت مالکیتش، «سورینت، اجازه زورگویی و حرف غیرمنطقی به هیچ‌کس نخواهد نداد» افزود: «بعد دو سال که ۴٠٠ میلیارد تومان نقد گرفتند و رای کمیته داده‌اند و ۴٧٠٠٠ کامیون خاک‌برداری شده و ٩٠٠ میلیون یورو هزینه شده، امکان این زورگویی‌های سیاسی وجود ندارد.»

این درحالی است که روز ۲۵ آبان امسال،  مسعود سلطانی‌فر، عضو دیگر شورای شهر تهران به “شرق” گفته بود که مسوولان شهرداری تهران در قبال هم‌کاری بابک زنجانی برای «تامین تجهیزات» پروژه بزرگ‌راه “صدر”، «زمین و مجوزهای لازم برای احداث پروژه ایران‌زمین» را به وی اعطا کردند.

باز پس ندادن چک ۱۷ هزار میلیارد تومانی و بدهی دو میلیارد و ششصد میلیون یورویی

در خبری دیگر مرتبط با این دلال نفتی ۴۲ ساله، سخن‌گوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، روز دوشنبه (۲۵ آذر-۱۶ دسامبر) به خبرگزاری “فارس” گفت که با وجود معلق شدن معامله بابک زنجانی و سازمان تامین اجتماعی، وی هنوز چک تضمینی ۱۷ هزار میلیارد تومانی که از این سازمان دریافت کرده بود، باز پس نداده است.

به گفته‌ی مصطفی افضلی‌فرد، این چک در ازای پرداخت «۴ میلیارد یورو برای خرید ۱۷ شرکت بزرگ سازمان تامین اجتماعی»، به وی داده شده بود.

از سوی دیگر، درحالی‌که محمدعلی پورمختار، رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، روز شنبه (۲۳ آذر-۱۴ دسامبر)، از پرداخت بدهی ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورویی بابک زنجانی به وزارت نفت خبر داده و مدعی شده بود که این مبلغ «به یکی از شعبه‌های خارجی بانک‌های داخلی» واریز شده، یک مقام مسوول در بانک مرکزی روز یکشنبه به خبرگزاری “تسنیم”، گفت که بر اساس استعلام این بانک، زنجانی، «تا این لحظه هیچ پولی به هیچ بانکی واریز نکرده است».

گفتنی است آقای زنجانی از دسامبر ۲۰۱۲ به دلیل کمک به جمهوری اسلامی برای دور زدن تحریم‌های بین‌المللی و اختفای معاملات نفتی و مالی این حکومت، در لیست سیاه تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا قرار گرفت.

پیش از این وبسایت “بامدادخبر”، متعلق به گروه دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران، در گزارشی، بابک زنجانی را «چهره‌ای امنیتی درگیر در فعالیت‌های اقتصادی» معرفی کرده بود که با وجود «افشاگری‌های فراوان درباره ثروت میلیاردی‌اش و نیز کلاه‌برداری‌هایش از شرکت ملی نفت، هم‌چنان در حاشیه امن به سر می‌برد».

 برخی گزارش‌ها ثروت بابک زنجانی را بیش از ۱۳/۵ میلیارد دلار تخمین زده‌اند.

+39
رأی دهید
-17

هستیا - شیراز - ایران
از رو شیکم سیری داره پرت و پلا میگه
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 12:35
nimapofiti - توکیو - ژاپن
از قدیم گفتن چرا عاقل کند کاری که باز ارد پشیمانی بابا جون ماهی 15000 دلار . به برادران لاریجانی می دادی قال قضیه رو میکندی میرفت دیگه هنوز هم دیر نشده. من جای شما باشم مستقیم وارد عمل میشم.......
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 12:52
khan.khan - تهران - ایران
این آقا ی محترم ...!!میدونه که میخش رو محکم تو زمین حریف کوبیده وبا اطلاعاتی که از پدر خوانده ها داره زبانش دراز است ........من ساخت و سازم رو میکنم کسی هم هیچ غلطی نمی تونه بکنه....
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 12:57
bardia.kaviani - زوریخ - سوییس
مملکت بی صاحب به این جمهوری اسلامی می گویند
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 12:58
samsam.aus - سیدنی - استرالیا
...ﻋﻮﺿﻲ اﻳﻨﻘﺪﺭ ﭘﻮﻝ ﻣﺮﺩﻡ ﺑﻲ ﭘﻨﺎﻩ اﻳﺮاﻥ ﺭﻭ ﺧﻮﺭﺩﻩ, ﻣﻌﻠﻮﻣﻪ ﺑﺎﻳﺪ اﻳﻨﺠﻮﺭﻱ ﻋر ﻋﺮ ﻛﻨﻪ...ﺟﺎﻟﺒﻪ ﻛﺴﻲ ﻫﻢ ﺑﻬﺶ ﻛﺎﺭﻱ ﻧﺪاﺭﻩ. ...........
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 12:13
مهم - بروكسل - بلزيك
جالب تو ایران هرکی‌ به پولی‌ میرسه سریع یه استودیو خوانندگی می‌زنه و سعی‌ می‌کنه زورکی خواننده بشه عزیز من برو به همون شغل شریف دزدی مشغول باش خوانندگی پیشکش
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 13:36
Mazani Tiger - کوالالامپور - مالزی
تو غلط میکنی‌ با جدو آبادت، دزد سر گردنه شاخو شونه هم می‌‌کشه، من موندم اگر این ۱۳ میلیارد دلار دزدید اون تاجر حرامزده در ترکیه (رضا ضارب) چقدر دزدید. خدا این کشور را از چپاولگران ترک که هیچ غیرت و تسبی به خاک ایران ندارند نجات بده. امین
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 13:39
مدافع حق - مادرید - اسپانیا
... تو کسى نیستى که اجازه بدى یا ندى اون اربابات هستن که بهت میگن چه غلطى بکنى .. حالا هم حرف زیادى نزن دمت رو بذار رو کولت برو یه سوراخى قایم شو تا سرت رو زیر اب نکردن . اگر نه میرى پیش فاضل خداداد. لعنت عالم به تو دزد به تمام اوناى که حمایتت کردن از وزیر کرفته تا شهردار و رءیس جمهور وغیره.......
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 15:03
razmandeh - استکهلم - سوئد
پشتش به ذغال منقل رهبری گرمه !!!!!!!!!
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 17:53
oghab - هلسينكي - فنلاند
خوب چرافقط حکومت ازاین دزدبرای دورزدن تحریم هااستفاده میکه اینهمه ایرانی خارح از کشورداریم که می توانند همین ارتباط رابابانکهابرقرار کنند...فقط فرقش اینه که اینها از طایفه خود اخوند ها نیستند ... این عر گ... هم چون میدونه پشتش دزد بزرگ جناب رفسنحانی باخانواده وسبزالهی های دیگه هستند
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 20:31
دانشجوی ایرانی - تهران - ایران
razmandeh - استکهلم - سوئد. حقیقت رو در لفافه گفتی!
جمعه 29 آذر 1392 - 11:53
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.