تصویب قطعنامه حقوق بشری در سازمان ملل علیه ایران

مجمع عمومی سازمان ملل روز چهارشنبه با تصویب قطعنامه‌ای٬ نسبت به نقض حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی کرد٬ اما در عین حال از قول‌هایی که رئیس جمهور ایران درخصوص بهبود شرایط در برخی زمینه‌های حقوق بشری داده است٬ استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز٬ روز چهارشنبه ۲۷ آذرماه٬ مجمع عمومی سازمان ملل با ۸۶ رای موافق و۳۶ رای مخالف قطعنامه‌ حقوق بشری علیه ایران را به تصویب رساند.

به موجب این قطعنامه٬ اگرچه نسبت به نقض حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی شده است٬ این مجمع قول‌های حسن روحانی در زمینه حقوق بشر٬ از جمله تاکیدش به تلاش برای حذف تبعیض علیه زنان و اقلیت‌های مذهبی و همچنین ارتقای آزادی بیان و عقیده را مورد استقبال قرار داده است.

در این قطعنامه همچنین از طرح حسن روحانی برای اجرای منشور حقوق مدنی استقبال و از ایران خواسته شده است تا گام‌های «ملموسی» در جهت اجرایی شدن فوری این تعهدات بردارد.

متن پیش‌نویس این قطعنامه ۲۸ آبان‌ماه در کمیته سوم مجمع عمومی به تصویب رسیده بود.

این قطعنامه پیامدهای قانونی ندارد اما به گفته رویترز فشار بین‌المللی بر ایران را افزایش داده و انزوای بیشتر جمهوری اسلامی را به دنبال خواهد داشت.

روز چهارشنبه ۲۷ آذرماه پیش از تصویب این قطعنامه٬ نماینده ایران در مجمع عمومی سازمان ملل این قطعنامه را «غیرسازنده» دانست و گفت قطعامه مزبور بیانگر واقعیات ایران نیست.

آبان‌ماه سال جاری احمد‌ شهید٬ گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران به کمیته سوم این سازمان گفته بود که سابقه حقوق بشری ایران نباید به خاطر قول‌هایی که حسن روحانی به غرب داده است٬ نادیده گرفته شود. او آن زمان از اعدام «۷۲۴ تن» در ایران در عرض ۱۸ ماه انتقاد و تاکید کرد که ده‌ها تن از این افراد پس از انتخاب شدن حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور٬ اعدام شده‌اند.

ایران همواره گزارش‌های احمد شهید درباره وضعیت حقوق بشر در ایران را تکذیب کرده و تاکید دارد که این گزارش‌ها «مغرضانه» هستند و با «انگیزه سیاسی» تهیه می‌شوند.

انتقاد سازمان ملل از حکومت سوریه و تصویب قطعنامه علیه کره شمالی

مجمع عمومی سازمان ملل روز چهارشنبه همچنین از نقض گسترده حقوق بشر در سوریه ابراز نگرانی کرد و به اتفاق آرا نیز قطعنامه‌ای حقوق بشری علیه کره شمالی تصویب کرد.

این مجمع حکومت سوریه و شبه‌نظامیان مرتبط با دولت بشار اسد را به دلیل آنچه «دوام نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر و آزادی‌های اساسی و همچنین نقض قوانین بین‌المللی بشردوستانه» خوانده است٬ به شدت محکوم کرد.

در جریان دو سال و نیم جنگ داخلی در سوریه٬ بیش از صد هزار تن در این کشور کشته شده و میلیون‌ها تن آواره شده‌اند.

مجمع عمومی سازمان ملل در قطعنامه‌ای نیز که به اتفاق آرا به تصویب رسید٬ نسبت به گزارش‌هایی مبنی بر «دوام نقض سیستماتیک و گسترده حقوق شهروندی٬ سیاسی٬ اقتصادی٬ اجتماعی و فرهنگی» در کره شمالی به شدت ابراز نگرانی کرد.

به گزارش رویترز دولت کره شمالی یکی از منزوی‌ترین و سرکوب‌گرترین کشورهای جهان به شمار می‌رود که هزاران تن در زندان‌هایش از گرسنگی و شکنجه رنج می‌برند و پیونگ‌یانگ اقدام‌های گسترده‌ای برای جلوگیری از خروج شهروندان کره شمالی از کشور و پناه بردن به سایر کشورها صورت داده است.

نماینده کره شمالی در مجمع عمومی می‌گوید این قطعنامه «ساختگی‌» است و توسط «نیروهای متخاصم» تهیه شده است.

+46
رأی دهید
-2

vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی
عجب ابزار فشاری هست این مسا له حقوق بشر....امریکا و و در حالت کلی غرب بی حد و مرز از داخل اتاق خوابهای همه جاسوسی می کند و هر جنایتی انجام می دهند و اخر سر هم طلب کار....ایران هم خیلی نقض حقوق بشر هست ولی نه اونیکه اونا می گویند...
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 10:53
هستیا - شیراز - ایران
تا اونجایی که ما دیدیم روحانی به عنوان رئیس دولت حق انجام خیلی کارارو نداره اونوقت بیاد واسه حقوق بشر یه کارایی کنه شما دیگه چقدر دلتون خوشه فقط جمع میشین دور هم یه قطعنامه تصویب میکنین
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 11:19
REZA404 - آلست - بلژیک
مردم ایران حقوق اولیه زندگی رو ندارن چه برسه به حقوق بشر .آب که نداریم اون هم که هست همش پر نیترات هست و هوا هم که پر آلودگی و سرب یه ماهواره هم که داریم آنقدر پارازیت داره که اون هم برای سلامتی‌ مضر هست از اینترنت هم که اصلا نگو و نپرس از وضعیت خوراک و پوشاک هم که بیشتر مردم در عذاب هستن همین ۴ تا حق رو به مردم بدن باقیش پیش کش خودشان
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 11:18
Ghomsheh - فیرفکس ویرجینیا - امریکا
درود بسیار بر خانم نسرین ستوده و آقای جعفر پناهی که بدون هراس از غول ولی فقیه با این نمایندگان دیدار کردند و وضعیت اسف باز زندانیان سیاسی و نقض حقوق بشر را به انها گزارش کردند. جمهوری اسلامی فراموش کرده است که بخش مهمی از توافق هسته ای احترام به حقوق بشر در ایران است که دولت باید به این تعهدات نیز عمل کند و گرنه کل توافق هسته ای تعلیق می شود. آخوند واپسگرا نمی فهمد که احکام پوسیده اسلام را در مورد شکنجه و اعدام جهانیان جدی نمی گیرند و فقط یک معیار جهانی در مورد حقوق بشر موجود است و ان اعلامیه جهانی حقوق بشر است.
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 16:38
arian1 - ابادان - ايران
مگر در کشوری که گروهی دزد وقاتل وبیسواد با رهبری که یک اخوند بی شعور وبیسواد وفاسد باشد می توان انتظار رعایت حقوق انسانها راداشت در ضمن دین خونخوار شیعه حقوق بشر نمی شناسد.
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 19:20
Ghomsheh - فیرفکس ویرجینیا - امریکا
این آقا یا خانم مالزی حرف های بی سرو تهی نوشته است. ایشان می نویسد:. ایران هم خیلی نقض حقوق بشر هست ولی نه اونیکه اونا می گویند. بهتر است ایشان اونا را مشخص کند و گزارش جامع آقای شهید را که در سازمان ملل ارایه شده بخواند و چینن سطحی و بی مایه اظهار نظرنکند. تا مرد سخن نگفته باشد عیب و هنرش نهفته باشد
جمعه 29 آذر 1392 - 01:57
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.