بخشش ناگهانی علی دایی

مهدی رستم پور

در فاصله یک روز تا بازی پرسپولیس و سایپا در هفته نوزدهم لیگ برتر ایران، کمیته استیناف فدراسیون فوتبال رای به بخشش محرومیت علی دایی داد. در حکم پیشین تاکید شده بود که رای صادره، دو جلسه محرومیت سرمربی پرسپولیس و جریمه نقدی او قطعی است.

رای پیشین این کمیته و محرومیت دایی با واکنش منفی مدیرعامل و سرپرست پرسپولیس مواجه شد. آنها معتقد بودند فدراسیون نباید قبل از به سرانجام رسیدن پرونده محسن قهرمانی، به پرونده اظهارات دایی رسیدگی کند. اعضای کمیته استیناف هم در پاسخ، بر قانونی بودن رای صادر شده تاکید داشتند.

با این حال در حکم بخشش دایی آمده است: «کمیته استیناف با دقت در محتویات پرونده و توضیحات تکمیلی دایی و همچنین مدیرعامل پرسپولیس مبنی بر اینکه به طور مستقیم علیه داور مسابقه اظهار نظری نشده که شماره حساب او یا رفقایش را نمی‌دانم، بلکه در جواب سوال خبرنگار اعلام شده که شماره حساب کسی را نمی‌دانم، به همین دلیل، این کمیته حکم برائت علی دایی را صادر می‌کند.»

این در حالی است که سرمربی پرسپولیس و مربی بدنساز این تیم غیر از مصاحبه مطبوعاتی و اشاره مستقیم به اینکه «داور غش کرده بود به سمت تیم مقابل» و ما شماره حساب او را نداریم، بارها در مصاحبه با خبرگزاری‌ها و برنامه تلویزیونی ۹۰، به صراحت درباره درخواست پول و درخواست انتقال امتیاز تیم فوتسال پرسپولیس مشهد توسط محسن قهرمانی داور آن دیدار، صحبت کردند.

در رای محکومیت دایی نیز قید شده بود که «الفاظ بکار رفته توسط دایی خارج از عرف معمول و قواعد فنی و اخلاقی حاکم بر مصاحبه مربیان است، امری مذموم بوده و موجبات مخدوش شدن شئونات و کیان نهاد داوری» .

در آن حکم، به تند و توهین‌آمیز بودن مصاحبه دایی اشاره شده و آمده بود: «تجویز چنین امری و پذیرش چنین بدعتی تالی فاسد و سوئی در برداشته و سبب ترویج بد اخلاقی و بسط فضای توهین و افترا به مقامات رسمی و مسئول مسابقه شده است.»

محمدرضا مولایی دستیار دایی در برنامه ۹۰ گفت قهرمانی قبل از بازی با او تماس گرفته و از علی دایی گله کرده است. زیرا او قبلاً برای راه‌آهن، یک بازی را درآورده اما تیم راه‌آهن بد حساب بوده و پنج میلیون تومان از بدهی خود را هنوز پرداخت نکرده است.

علی دایی نیز تاکید کرده بود رشوه دهنده و رشوه گیرنده مشخص هستند اما اراده‌ای برای مبارزه با فساد وجود ندارد. سرمربی پرسپولیس در واکنش به احتمال محرومیت خودش گفته بود: «متاسفانه از روزی که محسن قهرمانی گفت اگر او را محکوم کنند خیلی از افراد در فدراسیون هم باید بروند، آقایان صحبت‌های تازه‌ای مطرح می‌کنند. سه بار به حساب قهرمانی پول واریز شده. صحبت‌هایم واقعیت داشت و پایش می‌ایستم.»

فدراسیون فوتبال بر اجرای حکم محرومیت دایی تاکید داشت. حتی وقتی حجت‌الاسلام علیپور از کمیته ستاد مبارزه با تخلفات حرفه‌ای گفت دایی می‌تواند محرومیتش را بخرد، علیرضا صالحی مسئول کمیته استیناف اعلام کرد: «مگر احکام خریدنی هستند؟ ما که فروشگاه نداریم،‌ هر زمانی که فروشگاه افتتاح کردیم، روی احکام هم اتیکت می‌زنیم و مثلاً می‌گوییم کسر امتیاز این قیمت را دارد یا یک جلسه محرومیت فلان قیمت را دارد.»

حضور صالحی در برنامه ۹۰ و مناظره او با علی دایی که روی خط آمده بود نیز نشانی از احتمال بخشش ناگهانی دایی نداشت. دایی، صالحی را متهم کرد که به او توهین می‌کند.

صالحی نیز با رد اظهارات سرمربی سابق تیم ملی، بر صحت رای صادر شده تاکید داشت.
سه روز بعد از برنامه ۹۰، رای بخشش دایی صادر شد. سرمربی پرسپولیس در جلسه‌ای با حضور اعضای کمیته استیناف شرکت کرد و در پایان جلسه به ایسنا گفت: «جلسه‌ خیلی خوبی بود. ای کاش این جلسه را قبل از صدور رای برگزار می‌کردیم و خیلی از مسائل به صورت شفاف حل می‌شد. ما امروز تمام مسئله را به طور واضح در میان گذاشتیم و خیلی از شبهه‌هایی که به وجود آمده بود حل شد. هم من صحبت‌های آنها را شنیدم و هم آنها به حرف‌های من گوش دادند.»

محرومیت و بخشش ناگهانی علی دایی در شرایطی رخ داد که محسن قهرمانی داور دیدار جنجالی پرسپولیس و سپاهان در هفته دهم لیگ بر‌تر، پس از آن مسابقه از قضاوت منع شد اما هنوز حکم قطعی درباره او صادر نشده است.

با توجه به اظهارات تند امیر عابدینی مدیرعامل داماش درباره سعید مظفری‌زاده داور بازی این تیم با ملوان و نمایندگان فدراسیون در آن مسابقه، برخی رسانه‌های ورزشی بر این باور هستند که عدم قاطعیت فدراسیون فوتبال در صدور حکم و تغییر مکرر آرا، بر تنش موجود در فضای لیگ برتر خواهد افزود.

+38
رأی دهید
-36

samuk66 - لندن - انگلستان
خوب شد حالا به امید خدا ببازه ، بهانه نداره که نبودم،
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 00:31
ضدسرخابي - سانتا انا - امریکا
مافیا،دزد ،غارتگر،بسیجی،ساندیس عاقبت همین که می بینید اگر کس دیگری بود بدبختش می کردن .سرخابی=ساندیس تقویتی نوش جان بازیکنان و مربیان و مدیران و طرفدارانشان
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 00:43
piki82 - تورین - ایتالیا
samuk66 - لندن - انگلستان. حالا چرا به امید خدا ببازه ??? من زیاد ازش خوشم نمیاد اما بازم به امید خدا درد و بلاش بخوره تو فرق سر بدخواهاش !! (;
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 01:18
paksan - آمریکا - آمریکا
مافیا معلوم نیست باز کیا رو خریده .. وگرنه هرکسی دیگه ای اون رفتار رو با دارو میکرد دارش می زدن ولی مافیا همه رو داره می خره و هر بازی مشخصه داورها از ترس اینکه مشکلی براشون پیش نیاد خودشون رو می زنند به غش طرف مافیا وگرنه کلاه شون پس معرکه است بعد از بازی سپاهان همه داورها به نفعش گرفتن و می بینید که طرف هم ساکت هستش
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 04:52
malek-welkin - کلگری - کانادا
این بیچاره علی دائی که همیشه درگیر این مسائل هست پس کی به مربی گریش برسه؟ چرا فدراسیون محیط رو واسه مربیا آروم نمیکنه؟.
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 06:02
زمستان - شکرستان - ایران
امروز به سایپا چندتابرنه خدا میدونه!
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 08:52
Shirdel - لندن - انگلیس
حالا مربی یک تیم شهرستانی بود به سلاخه اش میکشوندن ولی باز هم دستهای ندیدنی قویتر هستند امیدوارم در حق کسی جفا نشه.
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 10:16
sheys - توکیو - ژابن
همین مرتیکه با پارتی بازی شد مربی‌ تیم ملی‌ حالا ادای بچه مسلمونا رو در میاره..برو گم شو لنگی ۴۴۴۴۴۴۴۴۴۴۴۴۴۴۴
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 10:42
janahi - دبی - امارات عربی
از خودشونه با هم این حرفها ندارند !!!!
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 11:58
زمستان - شکرستان - ایران
اس تق لالی های عزیز اینقد نسوزن لطفن ، واسه اعصاب و معده شون ضلر داره، ضلر.. ضلر ضلر
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 18:16
ENSAN-ZAMIN - تبریز - ایران
هر چی مخالف علی دایی هست و اینجا یا جای دیگه بر علیه علی دایی کامنت میزارید یا مطلب مینویسید . ادم نیستید. انصاف ندارید. مزدورید.
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 20:44
nirvana_s - تهران - ایران
ENSAN-ZAMIN - ﺗﺒﺮﯾﺰ - ﺍﯾﺮﺍﻥ . هرکسی مخالف نظر شما بود ادم نیست انصاف نداره و .. !!!! امثال تو وقتی طرفدارش باشید معلومه طرف چطور آدمیه و چه شخصیتی داره !
جمعه 29 آذر 1392 - 02:25
ENSAN-ZAMIN - تبریز - ایران
nirvana_s - تهران - ایران. بله درسته هر کی مخالف انسان بزرگی مانند علی دایی است و با نامردی هر چی از دهنش درمیاد به علی دایی میگوید انصاف ندارد. ادم نیست و مزدور است. و ضد ایران است. تو هم به فکر شخصیت خودت باش من حداقل اینقدر شخصیت دارم که احترام قهرمان مملکتم را نگهدارم . و اینو بدون که فحش و توهین نظر نیست بلکه تخریب است و این وظیفه من و امثال من است که از علی دایی دفاع کنیم. تا گامی هر چند کوچک در جهت بالابردن فرهنگ این مهد تمدن برداریم که ادعایتان گوش فلک را کر کرده.
جمعه 29 آذر 1392 - 20:21
nirvana_s - تهران - ایران
ENSAN-ZAMIN - تبریز - ایران وای بحال مملکتی که قهرمانش دایی باشه !!! این مملکت قهرمانهای زیادی داشته و داره که ارزش انها به شخصیت و معرفت و ایثارهایی که برای این مملکت انجام دادند نه به پول و عربده کشی و لات بازی و باند بازی که شما بخاطر رنگ پرستی نادیده میگیری البته شخصیت خودت هم بدون شک در حد و اندازه همین شخصیه که قهرمان خودت میدونی !!!!!!!!
شنبه 30 آذر 1392 - 02:14
ENSAN-ZAMIN - تبریز - ایران
nirvana_s - تهران - ایران. اولا اون نیروانا را از اسمت پاک کن. سالها در هند بودم از نظر فرهنگی خیلی پایین ترند و اونها را الگوی خودت نکن. دوما از مملکت خودت بد نگو چرا که انسان اگر خودش را خراب کند دیگران او را نابود می کنند. بولوت قاراچورلو میگوید ما برای خود ارزش قایل نشدیم چه کسی به ما بها خواهد داد. سوما من ذاتا استقلالی هستم ولی الان فقط و فقط بخاطر علی دایی پرسپولیسی شدم. متاسفم که افراد خودفروش و مزدور انقدر رسانه و روزنامه در اختیار دارند که انسانی مانند علی دایی را به عنوان پول پرست لات عربده کش و باند باز معرفی میکنند و به خورد افراد ساده لوح مانند تو میدهند البته اگر خودت مزدورنباشی. در اینکه ایران قهرمانان زیادی داشته و دارد هیج شکی نیست و علی دایی هم یکی از انهاست و ایران به او افتخار میکند.علی دایی فولبالیست با شخصیتی است این را همه قبول دارند حتی دشمنان او و اگر تو با شخصیت او مشکل داری عقلت کمه. دشمنان علی دایی سه دسته اند. 1- حسودند 2-مزدورند 3- ساده لوح اند. فکر میکنم تو اولی هستی.
شنبه 30 آذر 1392 - 19:25
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.