پنج پلیس مامور تحقیق در مورد فساد دولتی در ترکیه 'برکنار' شدند

روزنامه حریت شمار بازداشت‌شدگان را بیش از هشتاد نفر خوانده استرسانه‌های ترکیه گفته‌اند که پنج افسر ارشد پلیس در استانبول که بر جریان تحقیقات فساد دولتی نظارت داشتند، برکنار شده‌اند.

گفته شده که این پنج نفر با تحقیقات مربوط به فساد در دولت ارتباط داشتند. در نتیجه این تحقیقات، تا کنون ۵۲ نفر بازداشت شده‌اند.

 پسران سه وزیر دولت رجب طیب اردوغان، نخست وزیر و یک تاجر که گفته شده به آقای اردوغان نزدیک است، در میان بازداشت‌شدگان هستند.

دولت آقای اردوغان گفته است که در جریان این تحقیقات دخالت نمی‌کند اما گفته که این تحقیقات، اغراض سیاسی را دنبال می‌کند.

بلند آرینچ، معاون نخست وزیر ترکیه با تائید خبر بازداشت این ۵۲ نفر گفت که دولت به تصمیم‌های دادگستری احترام خواهد گذاشت.

خبرنگار بی بی سی در استانبول می‌گوید تحقیقات در مورد فساد در دولت و گزارش‌های مربوط به برکناری روسای پلیس نشانه افزایش درگیری‌ میان حزب حاکم عدالت و توسعه و فتح الله گولن، شخصیت مذهبی پرنفوذ ترکیه است که در تبعید خودخوانده در آمریکا زندگی می‌کند.

آقای گولن از سال ۱۹۹۹ در آمریکا به سر می‌برد. او در آن زمان متهم به تلاش برای برنامه ریزی علیه نظام سکولار ترکیه شده بود.

گفته شده که آقای گولن در پلیس ودادگستری ترکیه نفوذ قابل توجهی دارد.فتح الله گولن تا این اواخر از حزب حاکم عدالت و توسعه حمایت می‌کردبازداشت‌های روز گذشته در ترکیه، بسیاری را در این کشور شگفت‌زده کرد.

گروهی از تحلیلگران بازداشت‌های دیروز را اقدامی علیه رجب طیب اردوغان دانسته‌اند.

آقای اردوغان در واکنش به بازداشت‌های اخیر گفته است که در مقابل هیچ "تهدید" و یا "ائتلاف کثیفی" که هدفش ایجاد شکاف در صفوف حزب حاکم است، سر فرود نخواهد آورد.

فتح الله گولن تا این اواخر از حزب حاکم عدالت و توسعه حمایت می‌کرد و حمایت‌هایش از این حزب و آقای اردوغان در سه پیروزی پیاپی آنها در انتخابات موثر بود.

گفته شده که هواداران آقای گولن در نهادهای تاثیرگذاری چون پلیس و سازمان‌های اطلاعاتی و دادگستری، سمت‌های مهمی در اختیار دارند.

طی ماه‌های اخیر تنش‌ میان جنبش گولن و آقای اردوغان افزایش یافته و در ماه نوامبر امسال دولت اعلام کرد که درصدد بررسی تعطیلی کلاس‌های خصوصی (در ترکیه معروف به درس‌خانه) است که توسط این جنبش اداره می‌شوند.
برکناری‌ها

پنج افسر ارشدی که برکنار شده‌اند، شامل روسای واحد جرایم مالی و جرایم سازمان یافته هستند که روزنامه حریت گفته که در بازداشت‌های اخیر دست داشتند.

روزنامه حریت نوشته است که روسای ادارات قاچاق، ضد تروریسم و امنیت عمومی نیز برکنار شده‌اند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید هیچ توضیحی در باره این برکناری‌ها داده نشده و پلیس نیز در این مورد سکوت کرده است.

روزنامه حریت شمار بازداشت‌شدگان را بیش از هشتاد نفر گزارش کرده است. این افراد در جریان تحقیقات در باره اتهامات رشوه در جریان مناقصات دولتی بازداشت شدند.

ژیار گل، خبرنگار بی بی سی فارسی در استانبول

سال‌ها بود که لائیک‌ها در ترکیه می گفتند که اعضای جماعت گولن در بسیاری از پستهای کلیدی امنیتی-قضایی ترکیه نفوذ کرده اند. بازداشتهای گسترده دیروز که بدون اطلاع دولت رجب طیب اردوغان صورت گرفته، بسیاری را متقاعد کرده که طرفداران فتح الله گولن آشکارا آقای اردوغان را به مبارزه طلبیده اند.

در ترکیه سابقه نداشته پنج افسر ارشد پلیس از کار بر کنار شوند. در جریان تظاهرات پارک گزی استانبول، آقای اردوغان در مقابل فشارها برای اخراج رئیس پلیس استانبول مقاومت کرد و از عملکرد پلیس به رغم انتقادات فراوان، دفاع کرد.

بسیاری از بازداشت شدگان بستگان یا تاجران نزدیک به حزب عدالت و توسعه هستند. مسئله فساد مالی و انتقال غیر قانونی پول به ایران چیز تازه ای در ترکیه نبوده. اما چرا این بازداشتها در این مقطع زمانی، تنها چهار ماه مانده به انتخابات محلی ترکیه، صورت گرفته، سئوال برانگیز است. جماعت گولن در سه دوره انتخابات همواره از آقای اردوغان حمایت کرده. اما طرح دولت برای بستن مدارس خصوصی پیش دانشگاهی که توسط جماعت گولن اداره می شود، بسیاری از طرفداران این گروه را به خشم آورده. دو نماینده حزب حاکم عدالت و توسعه به اعتراض استعفا دادند و گفته می شود در روزهای آینده احتمالا شاهد استعفاهای بیشتری در حزب عدالت و توسعه خواهیم بود. چرا که جماعت گولن در حزب حاکم هم نفوذ زیادی دارد. آقای اردوغان در یک دهه گذشته توانسته ارتش، و شبکه قدرتمند ارگنکون را مهار کند، نخست وزیر ترکیه دیروز هیچ نشانی از عقب نشینی نشان نداد و گفت با شبکه های سیاه مبارزه خواهد کرد. سئوال اینجاست آیا او قادر خواهد بود این جنبش اسلامی را که حتی در قلب حزبش خودش هم نفوذ دارد، مهار کند؟

+13
رأی دهید
-0

compatriot - تورنتو - کانادا
اگه اینجوری باشه که باید همه مردم ترکیه (استانبول) را بازداشت کنید. من اونجا مدتی‌ زندگی‌ کردم می‌دونم چه دزد بازاریه!
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 00:00
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.