اوباما دو ورزشکار هم‌جنسگرا را به افتتاحیه المپیک سوچی می‌فرستد

آمریکا در واکنش به نقض حقوق اقلیت‌های جنسی در روسیه، مقامات ارشد خود را برای افتتاحیه المپیک زمستانی سوچی اعزام نمی‌کند. طبق تصمیم اوباما، هیئتی ویژه با همراهی دو ورزشکار زن‌ هم‌جنس‌گرا در این مراسم حضور می‌یابند.

انتقاد و اعتراض دولت‌های غربی به محدودیت‌های موجود علیه دگرباشان جنسی در روسیه ادامه دارد. بسیاری از رهبران دولتی در واکنش به نقض حقوق این‌گروه، برنامه حضور در مراسم افتتاحیه المیپک زمستانی سوچی را لغو کرده‌اند.

دولت آمریکا هم در واکنش به این موضوع، مقامات ارشد خود را به مراسم افتتاحیه المپیک سوچی نمی‌فرستد. رئیس‌جمهور ایالات متحده هیئتی را برای شرکت در مراسم تعیین کرده که دو ورزشکار هم‌جنسگرای زن نیز در میان آن‌ها هستند.بیلی جین کینگ، تنیس‌‌باز پیشین آمریکایی و فعال حقوق همجنس‌گرایان


بیلی جین کینگ، تنیس‌باز و کیتلین کهو، بازیکن هاکی روی یخ، ورزشکارانی هستند که گرایش جنسی خود را مدت‌هاست آشکار کرده‌اند. بیلی جین‌کینگ، در زمینه دفاع از حقوق دگرباشان نیز فعالیت می‌کند.

کاخ سفید اعلام کرده که سرپرستی هیات آمریکا، بر عهده خانم جانت ناپولیتانو، وزیر پیشین امنیت داخلی خواهد بود.

سفیر آمریکا در روسیه، پیش‌تر تاکید کرده بود که آمریکا قصد تحریم بازی‌های زمستانی سوچی را ندارد و هیئتی را برای حضور در مراسم افتتاحیه آن به روسیه اعزام می‌کند.

غیبت مقامات اروپایی در افتتاحیه المپیک سوچی

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور و رولان فابیوس، وزیر خارجه فرانسه، یوآخیم گاوک، رئیس‌جمهور آلمان و ویویان ردینگ، کمیسر قضایی اتحادیه اروپا از جمله مقامات اروپایی هستند که در همبستگی با اقلیت‌های جنسی روسیه، به مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی سوچی نمی‌روند. یواخیم گاوک، رئیس‌جمهور آلمان گفته است از ورزشکاران آلمانی در زمان بازگشت از المپیک، در شهر مونیخ استقبال خواهد کرد.

انتقادهای جهانی به قانونی باز می‌گردد که هرگونه تبلیغ برای هم‌جنس‌گرائی را ممنوع کرده و مشمول مجازات می‌داند. بر اساس این قانون، افراد خطاکار به پرداخت جریمه نقدی تا ۱۲ هزار و پانصد یورو محکوم می‌شوند.

قانون منع "تبلیغ هم‌جنسگرایی" از ۳۰ ژوئن در روسیه به مرحله ‌اجرا گذاشته شده است. بر اساس گزارش "اداره ‌مهاجرت" این کشور، از آن هنگام تاکنون ۴ هلندی به دلیل نقض این قانون، برای سه سال، حق ورود به روسیه را از دست داده‌اند.

صدراعظم آلمان به سوچی می‌رود

صدراعظم آلمان اما تمایل خود برای حضور در المپیک سوچی را کتمان نکرده است. آنگلا مرکل در گفت‌وگویی رادیویی اظهار داشته که بارها در المپیک‌های مشابه حضور داشته و این بار نیز مایل است بازی‌ها را تماشا کند. برنامه و جزئیات سفر مرکل به سوچی هنوز روشن نیست.

رسانه‌های آلمانی در روزهای گذشته خبر داده بودند که مرکل از لغو سفر رئیس‌جمهور آلمان به سوچی خشنود نیست. صدراعظم آلمان اعلام کرده که پیشاپیش در جریان تصمیم گاوک قرار نگرفته بود. وی افزوده که این چیز مهمی نیست و می‌تواند مانند همیشه با رئیس‌جمهور همکاری داشته باشد.

تصمیم یوآخیم گاوک در عدم شرکت در المپیک سوچی، انتقادهای بسیاری را در محافل سیاسی و رسانه‌ای آلمان برانگیخت. رسانه‌های آلمانی نوشته بودند که رئیس‌جمهور آلمان، المپیک زمستانی سوچی را تحریم کرده است. اما دفتر وی در قبال تایید یا تکذیب این خبر سکوت اختیار کرد و تنها عدم اطلاع آنگلا مرکل از این تصمیم را نادرست خواند.

این نخستین بار است که روسیه میزبان بازی‌های المپیک زمستانی است. پیش‌تر تنها مسابقات المپیک تابستانی در سال ۱۹۸۰ در مسکو برگزار شده است. بازی‌های المپیک زمستانی سوچی از ۷ تا ۲۳ فوریه سال ۲۰۱۴ برگزار خواهند شد.

+24
رأی دهید
-14

ukguy4u - لندن - بریتانیا
این مساله در همه جای دنیا جا افتاد الا ایران و روسیه چند تا کشور داغون دیگه
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 00:27
هستیا - شیراز - ایران
امروز به شوخی به یکی از بچه ها گفتم چرا رفتارت مثل همجنسگرا ها هست عقب مونده ی متحجر وایساد واسه ابروریزی
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 11:45
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.