جنگجویانی از «هفتاد کشور» در سوریه علیه بشار اسد می‌جنگند

جنگجویان اسلامگرا نزدیک دمشق در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۳

یک موسسه تحقیقاتی اعلام کرده است که ۳۰۰۰ تا ۱۱هزار نیروی خارجی از ۷۰ کشور جهان برای جنگ علیه نیروهای دولت بشار اسد به سوریه رفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مرکز بین‌المللی مطالعه رادیکالیسم، که با مشارکت پنج دانشگاه تشکیل شده و مرکزش در کینگز کالج لندن مستقر است، می‌گوید: «برآورد ما حاکی از این است که از اواخر سال ۲۰۱۱ تا دهم دسامبر ۲۰۱۳، ۳۳۰۰ تا ۱۱هزار نفر از کشورهای دیگر برای جنگ علیه دولت اسد، به سوریه رفته‌اند.»

این گزارش ‌می‌افزاید: «این آمار شامل کسانی می‌شود که هم‌اکنون نیز در سوریه هستند، به وطن خود بازگشته‌اند و دستگیر یا کشته شده‌اند.»

این مرکز تحقیقاتی یادآور شده است که برای دستیابی به این آمار، از ۱۵۰۰ منبع استفاده کرده است و این منابع شامل گزارش‌های رسانه‌ای، آمارهای دولتی، بیانیه‌های جهادی و شبکه‌های اجتماعی می‌شود.

برپایه این گزارش شهروندان کشورهای عربی و اروپایی، با نسبت ۸۰ درصد، بیشترین جنگجویان خارجی در سوریه را تشکیل می‌دهند.

 این موسسه می‌گوید علاوه بر کشورهای اروپایی و عربی، افرادی از جنوب شرق آسیا، آمریکا، شمال آفریقا، بالکان و کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق نیز به سوریه رفته‌اند.

بیشتر این خارجی‌ها طبق این گزارش، به گروه النصره و دولت اسلامی عراق و شام، دو گروه مرتبط با تشکیلات القاعده، پیوسته‌اند.

مرکز بین‌المللی مطالع رادیکالیسم می‌گوید شهروندان اروپای غربی که بیشتر از فرانسه و بریتانیا هستند، حدود ۱۸ درصد افراد مسلح خارجی در سوریه را تشکیل می‌دهند.

 برپایه این تحقیق کسانی که از خاورمیانه در سوریه جنگیده‌اند، ۷۰ درصد از خارجی‌های مسلح در سوریه را تشکیل می‌دهند.

برپایه برآورد این مرکز، شمار افرادی که از اروپای غربی به سوریه رفته‌اند از ماه آوریل تاکنون سه‌برابر شده است.

این مرکز افزوده است که احتمال می‌رود این روند با افزایش شمار لبنانی‌ها و عراقی‌های شیعه‌ای که در کنار نیروهای بشار اسد می‌جنگند و همچنین نقش ایران در این جنگ، مرتبط باشد.

این گزارش می‌افزاید: «به نظر می‌رسد این مساله باعث شده است که برخی سنی‌ها، جنگ در سوریه را مذهبی بدانند و به فکر کمک با یکدیگر برا ی مقابله با پیشروی شیعیان بیفتند.»

نتایج گزارش مرکز بین‌المللی مطالعه رادیکالیسم شامل افراد خارجی نمی‌شود که در کنار نیروهای بشار اسد، در حال نبرد هستند.

+34
رأی دهید
-49

مهم - بروكسل - بلزيك
این انگلیس و کلا غرب با این سیاست‌هاشون اسلامو به گند کشیدن طوری که خود مسلمونا هم خودشون خبر ندران که بازیچه شدن اشی که این انگلیس با سیاست پخت برای مسلمون ۱ متر روش روغن است یه بار این جنگجو یان کوهستان رفتند افغانستان اونجا نتونستن اسلام شریعت رو پیاده کنند حالا اومدن سوریه شانسشون رو امتحان کنند سیاست غرب کشورای مسلمنو به دست خود مسلمونا نابود می‌کنه اینطوری نیاز به لشکر کشی‌ هم نیست عراق سوریه کشور بعدی کجا باشه که معمولا فکر کنم یمن باشه یکی‌ بد از دیگری به ویرونه تبدیل می‌شه اون موقع است که تکنولوژی غرب در خدمت سازندگی دوباره اون کشور باید قرار بگیر که همون اشتغال زای برای شرکتهای غربی است و کسب درامد به هر حال این کشورها باید نابود بشه که اشتغال زای بشه برای یکسری کشور دیگه
‌چهارشنبه 27 آذر 1392 - 21:02
بی غم - تهران - ایران
هرچی میخواهید از جانورها بفرستید سوریه تا بشار اسد همشون رو بفرسته بهشت پیش حوری ها!!! حالا خوبه آمریکا و کشورهای اروپایی بالاخره سر عقل اومدن وفهمیدن برا سوریه هیچ گزینه ای بهتر از بشار اسد نیست.
‌چهارشنبه 27 آذر 1392 - 21:40
marg bar doshman - لندن - انگلستان
زنده باد دکتر بشاراسد
‌چهارشنبه 27 آذر 1392 - 22:23
قهوه تلخ - منجستر - انکلستان
خوب بزار نسل همشون ریشه کن بشه ،،،بکشید همدیکر را ،،،،بعد اخرش ،،،به زر زر میافتند ،،،خریت هم عالمی داره
‌چهارشنبه 27 آذر 1392 - 23:30
dark night - تهران - ایران
به امید نابودی کامل تمامشون.
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 00:27
Razia - منچستر - انگلستان
مهم - بروکسل اقا حقیقت و گفتى ،و بى غم -تهران شما هم همینطور با شما هم موافقم.
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 04:20
تیردادسورنا - ایران - ایران
مهم - بروکسل - بلزیک دوست گرامی با نظر شما موافقم از هر طرف که کشته آید نفع که نه ضرر اسلامست! حالا حالا اسلام میتونه برای غرب مفید باشه اونم جنگ شیعه و سنی! هرچه تعصب بیشتر تلفات بیشتر!خریت نه علف خوردنست!
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 08:03
kian7 - آنتورپن - بلژیک
چندی پیش یک ویدیو دیدم که درباره اعزام تعداد زیادی از این تروریست های جهادی به سوریه بود. اکثرا پاکستانی و عرب .. با تعداد زیادی ماشین از انگلیس عازم سوریه بودند و البته به بهانه ی کمک به مردم سوریه ! دولت انگلیس اینها رو میفرسته به سوریه و از اینکار چند هدف رو دنبال میکنه.. تغییر حکومت سوریه و فشار به ایران و دور کردن این تروریستها از خاک خودش از جمله ی این اهداف هستند.
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 09:17
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.