سناتور آمریکایی آماده سفر به ایران به دنبال لوینسون

رابرت لوینسون شهروند ناپدید شده آمریکایی در گذر زمانیک سناتور آمریکایی که به تازگی با نماینده ایران در سازمان ملل متحد گفتگو کرده می خواهد به دنبال رابرت لوینسون شهروند آمریکایی که در ایران ناپدید شده است به این کشور سفر کند.

رابرت لوینسون، مامور سابق اف بی آی (پلیس فدرال آمریکا) بود که گفته می شود در سال ۲۰۰۷ در جزیره کیش در ایران مفقود شده است.

بیل نلسون سناتور دموکرات آمریکایی روز سه شنبه گفت آماده است چنانچه سفرش به یافتن رابرت لوینسون، پیمانکار گمشده سی آی ای کمک کند به ایران برود.

آقای نلسون سناتور ایالت فلوریداست، جایی که خانواده لوینسون نیز در آن اقامت دارند.

این سناتور آمریکایی گفته است در روزهای اخیر با محمد خزایی، سفیر دایمی ایران در سازمان ملل متحده گفتگو کرده است و از او خواسته است از روی انسان دوستی اطلاعاتی از وضعیت آقای لوینسون به دست آورد.

بنا بر گزارشی تحقیقی آسوشیتدپرس که اواخر هفته گذشته منتشر شد آقای لوینسون با تحلیلگرانی در سازمان سیا کار می کرد که در باره فعالیت های دولت ایران تحقیق می کردند.

دولت آمریکا می گوید این شهروندش در زمان دستگیری آقای لوینسون برای دولت کار نمی کرده است. اما آن طور که در گزارش اسوشیتد پرس آمده، او به صورت غیررسمی برای تحلیلگران سی آی ای کار می کرده است.

سناتور نلسون، عضو کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا در گفتگو با نماینده ایران در سازمان ملل متحد گفته است چناچه اقدام او "به هر شکلی تضمینی برای آزادی آقای لوینسون باشد، آماده است تا به ایران برود."نمای بیرونی هتلی در جزیره کیش، که آقای لوینسون آخرین بار آنجا دیده شده است.آقای نلسون تاکید دارد که "اگر ماموران ایرانی او را گرفته باشند، کسی در دولت ایران از محل نگهداریش خبر دارد."

از نظر این سناتور آمریکایی توافق هسته ای اخیر میان ایران و کشورهای غربی به دلیل شکاف احتمالی آن در چند ماه آینده در مرحله ای بحرانیست و "ایران می تواند حسن نیت خود را با تحویل لوینسون نشان دهد. "

اسوشیتد پرس نوشته است به دنبال ناپدید شدن آقای لوینسون، سه تحلیلگر کهنه کار سی آی ای مجبور به استعفا شدند و برای هفت نفر دیگر تمهیدات تنبیهی در نظر گرفته شد.

ایالات متحده برای سال ها خبر تایید شده ای از زنده بودن آقای لوینسون در اختیار نداشته و نمی داند چه کسی او را در اختیار دارد. اما خانواده او در اواخر سال 2010 و ابتدای سال 2011 عکس ها و ویدیوهای تازه ای از او دریافت کردند.

خانواده او تصاویری از او در آوریل ۲۰۱۱ دریافت کرد که او را در یک لباس نارنجی از نوع زندانیان گوانتانامو با ریشی بلند و چهره ای نحیف نشان می داد.

همچنین در نوامبر سال ۲۰۱۰ ویدئویی ۵۴ ثانیه ای برای خانواده لوینسون فرستاده شد که او در آن تمنا می کند: "کمک کنید به خانه برگردم."

در گزارش تحقیقی اسوشیتد پرس، آمده که سی آی ای برای آنکه خانواده لوینسون از این سازمان شکایت نکند، به آنها دو و نیم میلیون دلار پول داده است.

+17
رأی دهید
-19

shytoon - وادوز - لیچتن اشتین
....پیام رژیم به این سناتور این هستش. .. بیخیال این حرف ها، شما زندانیان ما را اول آزاد کنید، بعد ما هم یه فکری براتون می‌کنیم. یک مشت دلال اسلحه و قاتل‌های حرفه‌ای که در زندان های در دنیا هستند باید اول آزاد بشوند. مثل همین چندتای که در مالزی یا تایلند می‌خواستند بمب بگذارند ، بمب زود ترکید و طرف پاهاشو از دست داد. وقتی‌ که این‌ها به ایران برگردند اون وقت این یارو ریشو یک مرتبه پیداش می‌شه. در مورد جاسوس‌ها همیشه اینجوری بوده و خواهد بود. بده و بستان هستش. تو گیس منو ول کن من هم گیس تورو ول می‌کنم. در ضمن این سناتور به خاطر خدا این کار نمی‌کنه این‌ها به دنبال مشهور شدن هستن که وقتی‌ کاندیدا برای ریاست جمهوری می‌شوند یه چیز مثبت تو پرونده‌شان باشه.
‌چهارشنبه 27 آذر 1392 - 10:01
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.