فیلمی که شاهزاده سعودی را خشمگین کرد

از نظر مردم عربستان، فیلم به دلیل چهره‌ای که از ملک ابن سعود به دست می دهد، بحث انگیز استنمایش فیلمی در سوریه که در باره شرح زندگی ملک عبدالعزیز، اولین پادشاه عربستان سعودی است، با اعتراض شاهزاده طلال بن عبدالعزیز، مواجه شده است.

شاهزاده طلال یکی از هجده پسر ملک عبدالعزیز است که به ابن سعود، نیز شهرت داشت. نمایش این فیلم با وجود تلاش های مقامات سعودی برای جلوگیری از پخش آن بوده است.

این فیلم که نام آن "سلطان شن ها" است، هفته گذشته در دمشق پایتخت سوریه به نمایش گذاشته شد. شاهزاده طلال معتقد است که این فیلم چهره یک شخصیت برجسته تاریخی را خدشه دار کرده است.

فیلم مورد بحث که به کارگردانی نجدت انزور، کارگردان سوری است، برای اولین بار در سپتامبر سال گذشته در لندن نشان داده شد و یکی از اولین فیلم هایی است که شخصیت ملک ابن سعود را به بحث گذاشته است.

نقش ملک عبدالعزیز را فابیو تستی، هنرپیشه ایتالیایی بازی می کند.

از نظر مردم عربستان سعودی این فیلم به دلیل چهره‌ای که از ملک ابن سعود به دست می دهد، بحث انگیز است. به گزارش شبکه تلویزیونی پرس تی وی ایران، در این فیلم ملک سعود شخصیتی که "فاقد اصول اخلاقی، تشنه به خون، شهوتران و در مشت بریتانیا" است، معرفی شده است.به گفته پرس تی وی ایران، در فیلم ملک سعود شخصیتی که "فاقد اصول اخلاقی، تشنه به خون، شهوتران و در مشت بریتانیا" است، معرفی شده استدر تریلر فیلم ، نشان داده می شود که ملک ابن سعود رهبر متعصبی است که سبب می شود جان فیلبی، افسر اطلاعاتی بریتانیایی " به ظاهر و نه در عمل" به اسلام بگراید. در صحنه دیگری ملک سعود با همسر جوان خود در اطاق خواب دیده می شود.

کارگردان فیلم می گوید این فیلم بخش مفیدی از نگاه دوباره به تاریخ است که نشان می دهد صد سال قبل چه اتفاقی افتاد.

الاخبار، روزنامه لبنانی طرفدار حزب الله می نویسد که این فیلم هم اکنون در بیروت نشان داده شده و اعتراض کنونی عربستان سعودی به نمایش آن احتمالا ناشی از حمایت عربستان از شورشیان مخالف بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه است.

شاهزاده طلال بن عبدالعزیز، در توییتر خود نوشت: "این فیلم از سطل زباله آثار هنری ناموفق، سر درخواهد آورد." او اضافه کرد که از یکی از دوستانش که با بشار اسد نزدیک است، خواسته بود میانجیگری کرده و مانع پخش این فیلم در سوریه شود.

ولی چنین به نظر می رسد که این میانجیگری به نتیجه نرسیده است. تلویزیون سوریه جمعیت زیادی را نشان داد که پس از تماشای این فیلم در سالن اپرای دمشق، در حال کف زدن بودند.

+169
رأی دهید
-8

سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
دولت منفور سوریه عامل دست حکومت اخوندی و اسرائیل و قاتل مردم خودش با نمایش این فیلم میخواد اذهان مردم رو به سوی دیگر منحرف کنه . اصلا اگر قبول کنیم که ملک عبدالعزیز یه شهوت ران و هوس باز بوده این چه ربطی به کشتار زنان و پیرمردان و کودکان بی گناه سوری داره . کسانی که از سبک زندگی اعراب جزیره العرب هم اطلاعی ندارن به ازدواجهای متعدد ملک عبدالعزیز خورده میگیرن و تصور میکنند او شهوت ران بوده در صورتی که یکی از علتهای به قدرت رسیدن و صاحب نفوذ شدن یک عرب در میان قوم خویش تعدد ازدواجها و پیوند با طوایف دیگر هست که عملا اگر شخص صاحب فرزندی شد خانواده مادری و دایی ها تا پای جان از خواهر زاده حمایت میکنند حتی اگر پدر خانواده مادر را طلاق دهد . و یکی از علت های به قدرت رسیدن ملک عبدالعزیز حمایت طوایف سرشناسی بود که بآنها خیشاوند و صاحب فرزند شده بود
‌چهارشنبه 27 آذر 1392 - 07:12
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
در ادامه بحثم این رو باید بگم این بدان معنی نیست که خانواده آل سعود تمام و کمال انسانهای خوبی هستند . در این خانواده ادم های دنیا پرست شهوت ران زور گو و اهل فساد بسیار هستند و عموما مردم عربستان با برخی از انها هم فکر نیستند ولی انسانهای خردمند مانند ملک عبدالله نیز در میان انها وجود دارد که محبوب تمامی عربستانی ها و مسلمانان جهان هست
‌چهارشنبه 27 آذر 1392 - 07:18
سرسره - اهواز - ایران
از قوم عرب شخصیت بزرگ تاریخی درنمیاد این یارو هم چیزی جدا از سایر رهبران جهان عرب نیست که اکثرشون فاسد وخونخوارند چون درژنتیک اینها تمایل به شهوت وخون ریزی وجود داره
‌چهارشنبه 27 آذر 1392 - 11:56
رزم جو - لوس انجلس - امریکا
سلطنت طلب بدو که اربابت رسوا شد.
‌چهارشنبه 27 آذر 1392 - 13:15
nejaat2006 - لیدز - انگلستان
من شخصا با حکومت بشار اسد موافق نیستم اما فکر میکنم این فیلم گوشه ای از واقعیتهای ناگفته است که ما ذوب شدگان دین شمشیری بی بیخبر از آن بودیم و هنوزم هستیم
‌چهارشنبه 27 آذر 1392 - 14:00
هستیا - شیراز - ایران
اخه حیف این همه پول و وقت نیست بری واسه تاریخ اینا فیلم بسازی
‌چهارشنبه 27 آذر 1392 - 14:05
Perspolisi - سیدنی - استرالیا
اون وقت کسی که چند تا زن و ١٠-٢٠ تا بچه داره، اگه شهوت ران نبوده پس چی بوده؟ گاو چران یا نیزه پران بوده لابد ، خخخخ
‌چهارشنبه 27 آذر 1392 - 13:38
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
رزمجو لوس انجلس اقای محترم لطفا کمی مودب باش . این طرز رفتار اصلا درست نیست شما بهتره کمی به حرفهام فکر کنید و فقط تحقیق کنید اگر درست بود قبول کن اگر نبود محترمانه رد کن . همین عربها ختلاس شهوت دزدی و خیانت به مراتب از ما ایرانی ها کمتر دارن . ببین دبی کویت و قطر به کجا رسیدن . بعدش هم من یک وطن پرست و یک ایرانی اصیل هستم از قوم فارس این که بسیاری از هم وطنهای خودت رو عامل بیگانه میخونی واقعا زشته در صورتی که اقوام و طایفه های غیر ایرانی بر این کشور حکومت میکنند و دینی رو بر کشور حاکم کردن که عملا بسیار از اسلام دوره و هیچ سنخیتی نداره بیا به فکر کشور باش اقا
‌چهارشنبه 27 آذر 1392 - 16:02
عاشق تبریز - تبریز - ایران
سعودئ بابا شماها که هنوز..شعور زندگئ تو دنیاه را ندارید
‌چهارشنبه 27 آذر 1392 - 12:47
رزم جو - لوس انجلس - امریکا
اولا قطر و کویت رو با ایران مقایسه نکن. کل کشور قطر و کویت به اندازه یه استان ایران نیست چه قدر مگه جمعیت دارند طبیعی هست جرم و جنایت تو این کشورها کمتر از ایران هست تو داری جرم و جنایت ایران 80 میلیونی رو با قطر و کویت 1 ملیونی مقایسه میکنی؟دوما این کشورهایی که گفتی دوست عزیز به جایی نرسیدند همشون به پول نفت وابسته هستند شما فکر میکنی 50 سال بعد که نفت و گاز اینها تموم میشه ایا این کشورها همینطوری باقی میمونن؟ سوما خواهشا خودتو ایرانی جا نزن ایرانی جماعت به تو و امسال تو که همش شیعه سنی میکنی و دم از مذهب خودت میزنی احتیاج نداری. ایرانی اصیل و وطن پرست از مذهب حرفی نمیزنه .
‌چهارشنبه 27 آذر 1392 - 21:16
امید ایرانی - شیراز - ایران
این وهابی های بی همه چیز را باید از بین برد. این فیلم آغاز خوبیه.سرزمین حجاز باید از شر این وهابی ها آزاد بشه.ریشه تمام تروریست های اسلامی از گور همین عربستانه.
‌چهارشنبه 27 آذر 1392 - 21:50
parsi6 - نیویورک - آمریکا
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی-- از شبه جزیره عربستان تا حالا دیدید که یه نویسنده، یه مخترع یا یکی‌ که به بشریت خدمتی کرده باشه در بیاد ؟!؟ تو اصلا نمیتونی‌ سلطنت طلب باشی‌ چون یه سلطنت طلب یه میهن پرست واقعی‌ که با مسلک و مرام اهل سنت هیچ رابطهِ نداره.شما‌ها اول مسلمان هستید دوم به امت اسلامی تعلق خاطر دارید نه به کشوری به نام ایران. سنی‌ها اگه در ایران به قدرت برساند، مملکت رو دو دستی‌ تقدیم عربها میکنند
‌چهارشنبه 27 آذر 1392 - 18:48
danial nabi - استكهلم - سوئد
خاک تو سر این عربها، سوسمار پیش آنها مغز متفکره، موندم چرا از لورنس عربستان اشکال نگرفتن که اول تا آخر فیلم عرب رو ضایع کردن، ولی‌ آقای صعود آمریکا را هم به اندازه بسیار کافی‌ میلیسد، آدم واقعا اینقدر پست و ذلیل باشه..
‌چهارشنبه 27 آذر 1392 - 23:46
مدافع حق - مادرید - اسپانیا
ادمى که ١٧ الى ١٨ بچه داره معلوم الحاله نیاز به توضیح نیست که شهوت رانه یا نه دیگه اینکه اگر اعراب وضع روز خوبى دارن از برکت نفته و نه از رو ى علم و دانش از عرب سعودى .قطرى . اماراتى تن پرور تر عامل مصرف خود خواه تر نیست.. اگراین درامد نفت و حج رو ازشون بگیرى سطل زباله هم قبولشون نمیکنه.......این اعراب قحطانى براى خورن اب و نفس کشیدن از محمد رضا پهلوى اجازه میگرفتن الان هم زبون درازى هاشون راجع به ایران مال تو سرى خوردن هاشونه تو اون زمان ....
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 15:29
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
کسانی که معتقد هستن اهل سنت ایران رو دودستی به اعراب تقدیم میکنن باید بهشون بگن این همه شاعر و فلیسوف و ادیب مثل فردوسی حافظ سعدی بیرونی خاقانی بخاری مسلم ایا مملکت رو فروختنی؟اینها همه اهل سنت بودن . در تلریخ هم مشاهده شده و به قول شاپور بختیار هروقت خیانتی در کشور اتفاق افتاده روحانیت تشیع جزو اولین خاینان بودن . چرا بی دلیل و سند حرف میزنید . این هم بگم من اهل سنت از پادشاهی رضا پهلوی که شیعه هم هست دفاع میکنم چون ادم لایق و خدمت گذاری هست فارغ از مذهبش بعدش هم من در مورد اختلافات باید بگم تنها مخاطب من علمای رافضی شیعه هست نه عامه مردم .عوام مردم شیعه انسانهای شریف و پاک سرشت هستند فقط نمیدونم چرا برخی از دوستان گروه حرف من رو نمیفهمن
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 23:24
Parsi6 - نیویورک - آمریکا
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی. --- اینهم دلیل : این جمله رو به فارسی تو یوتیوب سرچ کن توهین یک عرب تازی سنی به ایرانیان این آقا یه ملا ایرانی‌ سنی به نام مولانا خیر شاهی‌. در یه ویدئو کلیپ دیگه دروغهای راجع به عمر میگه که کاملا نشون میده آخوندهای سنی هم در گسترش خرافات دسته کمی از آخوند شیعه نداره.
یکشنبه 1 دي 1392 - 13:04
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.