مشاور آیت‌الله خامنه‌ای: سیاست ایران ادامه مذاکرات هسته‌ای است

علی‌اکبر ولایتی، مشاور امور بین‌الملل رهبر جمهوری اسلامی.

علی‌اکبر ولایتی، مشاور امور بین‌الملل رهبر جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه ۲۶ آذر، با اشاره به تحریم‌های اخیر وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه ایران گفت که «قرار نبود تحریم‌های جدید اجرا شود» ولی با این حال افزود که ایران قصد دارد مذاکرات هسته‌ای را ادامه بدهد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، علی‌اکبر ولایتی که در حاشیه یک همایش سخن می‌گفت در ارتباط با مذاکرات اتمی و توافقنامه ژنو اظهار داشت: «آنچه مربوط به سیاست جمهوری اسلامی ایران در رابطه با مذاکرات می‌شود، ادامه مذاکره و پایبندی به آن چیزی است که توافق کرده‌است.»

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام هم‌چنین در حاشیه این همایش در برابر پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه «آیا شرایط را برای رسیدن به توافق [هسته‌ای]، فراهم می‌بینید؟» پاسخ داد: «شرایط فراهم است.»

به نوشته خبرگزاری ایرنا، آقای ولایتی در ادامه گفت: «در حقیقت این آمریکا است که بیشتر از ایران نیاز دارد درباره موضوع هسته‌ای (ایران) فکری بکند و چاره‌ای بیندیشد.»

وی در عین حال با اشاره به اینکه «قرار نبود تحریم‌های جدید اجرا شود»، تصریح کرد: «برخی اعضای ۱+۵ مثل روسیه به این اقدام (اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران) اعتراض کردند و مطمئناً برخی دیگر از کشورها هم همین نظر را دارند.»

با وجود امضای توافقنامه اخیر میان ایران و گروه ۱+۵ در ژنو و ادامه داشتن مذاکرات کارشناسی مربوطه، وزارت خزانه‌داری آمریکا روز ۲۱ آذر، نام ۱۴ شرکت و چهار فرد دیگر را به فهرست تحریم‌های ایران اضافه کرد.

گفت‌وگوهای فنی ایران و گروه ۱+۵ در وین پنج‌شنبه هفته گذشته و در پی اعلام خبر اعمال این تحریم‌ها متوقف شد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، خبر داده که هفته گذشته در همین ارتباط با وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه و هم‌چنین کاترین اشتون تماس و گفت‌وگو داشته که طی آن جان کری و کاترین اشتون از «تعهد خود به نهایی‌سازی زودرس روند مذاکرات ژنو» سخن گفته‌اند.

وزیر خارجه ایران در این باره افزود که وی نیز با نهایی‌سازی زودرس روند مذاکرات هسته‌ای ژنو موافق است.

پس از آن، کاترین اشتون، مسئول امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه، ۲۵ آذر، اعلام کرد که گفت‌وگوهای فنی ایران و گروه ۱+۵ درباره سازوکار اجرای توافق ژنو به زودی از سر گرفته می‌شود.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران، نیز روز سه‌شنبه ۲۶ آذر، درباره تماس تلفنی جان کری، وزیر خارجه آمریکا، با محمدجواد ظریف این تماس را در راستای تحولات مرتبط با برنامه اقدام مشترک توافقنامه ژنو برشمرد و افزود: «آقای ظریف در این تماس نارضایتی جمهوری اسلامی ایران را از روند برنامه کارشناسی و جزئیات درباره اجرایی شدن اقدام مشترک اعلام کرد.»

به گزارش خبرگزاری فارس، خانم افخم در نشست خبری هفتگی خود هم‌چنین خبر داد که عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه و عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، روز سه‌شنبه دیدار و گفت‌وگویی با هلگا اشمید، معاون کاترین اشتون، داشته‌است.

وی افزود که در این گفت‌وگوها «طرفین ضمن بررسی از سرگیری مذاکرات درباره دور بعدی مذاکرات در سطوح بالاتر گفت‌وگو خواهند کرد.»

از موارد اصلی مورد اختلاف میان ایران و قدرت‌های غربی مسئله درجه غنی‌سازی اورانیوم در ایران است و محمدرضا باهنر ، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، روز سه‌شنبه درباره نظر برخی از نمایندگان برای غنی‌سازی ۶۰ درصد در داخل ایران در پاسخ به تحریم‌های اخیر، گفت: «اگر توافق ژنو به هم بخورد همه چیز ممکن است؛ اکنون غنی‌سازی ۲۰ درصدی داریم و بالاتر هم ممکن است.»

+24
رأی دهید
-8

shahab46 - هانوفر - المان
مرتیکه شیره ایی، مگر راه دیگری هم دارید. به التماس افتادید؟
‌سه شنبه 26 آذر 1392 - 12:18
agha-javad - تهران - ایران
وقتی‌ که قدرت شما فقط برای کشتن مردم بی‌ دفاع و فقیر کشور هست، و در مقابل سران دنیا چاپلوسیست، لطفا کمتر ز‌ر بزنید،
‌سه شنبه 26 آذر 1392 - 12:38
mammal - لندن - انگلیس
کل کلام این هست که جامعه زهر را یک سر بکشند بالا یا قطره‌ قطره‌، که جلوی ملت و دنیا خیط نشند
‌سه شنبه 26 آذر 1392 - 15:06
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
یک روان پریش اومده مشاور یک گدای دزد شده . باید هم به مذاکره ادامه بدید چون دارید غرق میشید و به نفس نفس افتادین . من یقین دارم سقوط این نظام به زودی رقم خواهد خورد . شاهزاده رضا خودتو آماده کن که سحر نزدیکه
‌سه شنبه 26 آذر 1392 - 15:57
delmorde - یوتوبوری - سوئد
مرده شور ترو ببره با اون ایت الله شیره ای چلاقت. مردک احمق واقعا امر به او مشتبه شده رهبر مسلمین جهان است. خنده داره. خوب این هم میشه گفت یک ارزوست. اما بهتره از خواب خرگوشی درایید. نلسون ماندرلا میتواند معلم خوبی باشد برای انهایی که خود را رهبر میدانند. رهبر واقعی ملتش بود و رهبر ازادی در دنیا که باعث افتخار برای مردمش شد بعکس اخوندهای ریاکار و دزد ما او امین مردمش بود و اسطوره مقاومت و معلم اخلاق اینست رهبر واقعی نه اخوند خامنه ای و اهل و عیالش و بقیه اخوندهای که خود را ایت الله میدانند. رهبران ریاکاران و دزدان و چپاولگرانند. تاریخ درباره اینان خواهد گفت.
‌سه شنبه 26 آذر 1392 - 21:35
azadi2011 - تورنتو - کانادا
گدا چیه??! ایشان مالک تمام هستی و نیستی مردم ایران شده اند و با کمک ترکیه ثروتهای ایران را به آن سوی مرزها می برند۰ و ثروتهای انبوه دارند که کسی نمی تواند حدس بزند۰ گدا آن است که پولی نداشته باشد۰
‌سه شنبه 26 آذر 1392 - 23:49
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.