ظریف از گفت‌وگوی تلفنی با وزیر امور خارجه آمریکا خبر داد

وزیر امور خارجه ایران در تهران با روزنامه واشنگتن‌پست مصاحبه کرده

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران از تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود در روزهای اخیر خبر داده است.

آقای ظریف در گفت و گو با خبرنگار روزنامه واشنگتن پست گفت که تماس تلفنی دو طرف پس از افزوده شدن نام ۱۹ فرد و شرکت به فهرست تحریم های پیشین آمریکا علیه ایران انجام شده است.

وزیر امور خارجه ایران در توضیح این تماس تلفنی گفته است که پس از توافق ژنو با شش قدرت جهانی، "این اولین باری نیست که لازم دیده‌ایم که هم در گفت‌وگو‌های علنی و هم در گفت‌وگو‌های خصوصی" شرکت کنیم.


بیانیه جداگانه وزارت خارجه ایران و آمریکا

ساعاتی پس از انتشار مصاحبه محمدجواد ظریف با روزنامه واشنگتن‌پست و انتشار خبر گفت‎و‌گوی تلفنی او با همتای آمریکایی‌اش، وزارت خارجه ایران و آمریکا به طور جداگانه بیانیه‌هایی در این باره منتشر کردند.

در بیانیه وزارت امور خارجه ایران آمده است که "پیرو تحولات اخیر در زمینه اجرای اقدام مشترک" وزیر خارجه آمریکا با محمدجواد ظریف تماس تلفنی داشته و وزیر امور خارجه ایران "مراتب نارضایتی ایران را اعلام کرده است."

بیانیه وزارت خارجه آمریکا هم می گوید جان کری با وزیر امور خارجه ایران "در طول پرواز خود به ویتنام صحبت کرد." بر اساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا، این دو بر اهمیت حرکت رو به جلو در اجرای طرح اقدام مشترک و حفظ فضای سازنده تاکید کردند.آقای ظریف گفته "من با مقام های آمریکایی و سایرمقام های گروه ۱+۵ و کاترین اشتون (مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا) صحبت کرده‌ام."


گفت و گو 'بر مبنای اصولی که اوباما به رهبر و رئیس جمهور ایران نوشت'

به گفته وزیر امور خارجه ایران ظاهرا زمان انجام یکی از گفت‌و گوهای او و جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، اواخر هفته گذشته و در زمان حضور سرگئی لاورف، وزیر امور خارجه روسیه در تهران بوده است.

آقای ظریف گفته "با خانم اشتون، هم قبل و هم بعد از چهارشنبه [۱۱ دسامبر برابر با ۲۰ آذر] گفت‌وگو کردم. من با دیگران از جمله جان کری گفت‌وگو کردم. یا شاید باید بگویم آنها با من ارتباط برقرار کردند."

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به سئوالی که به محتوی صحبت های رد و بدل شده میان او و وزیر امور خارجه آمریکا اشاره داشت، گفته است که ترجیح می دهد "گفت‌و گوهای خصوصی، خصوصی باقی بماند" اما توضیح داده "چیزی که می‌توانم بگویم این است که ما در گفت‌وگو‌هایی برای اطمینان یافتن از اینکه همه به توافق ژنو متعهد هستند، شرکت داریم. چیزی که من از جان کری و خانم اشتون شنیده‌ام این است که آنها به نهایی کردن سریع روند مذاکرات ژنو با هدف رسیدن به یک توافق جامع متعهدند."

آقای ظریف گفته که به عنوان وزیر امور خارجه ایران، در این هدف با کاترین اشتون و جان کری، شریک است.

در جریان توافق اتمی ایران وشش قدرت جهانی در ژنو، ایران پذیرفت که توسعه برخی از فعالیت های اتمی اش از جمله غنی سازی ۲۰ درصدی را برای شش ماه در برابر توقف وضع تحریم های جدید و کاهش برخی از تحریم های پیشین، به تاخیر بیندازند. اما ایران می گوید افزوده شدن نام ۱۹ فرد و شرکت ایرانی به تحریم های پیشین، خلاف "روح" توافق ژنو بوده است.اولین دیدار وزیران امور خارجه ایران و آمریکا در حاشیه نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل و در چارچوب دیدار وزرای خارجه ایران و گروه ۱+۵ انجام شدآقای ظریف گفته که تماس‌ها و گفت و گوی های ایران و آمریکا منحصر به موضوع اتمی است.

او گفته "ما با آمریکا درباره سوریه صحبت نکرده‌ایم. در زمینه مسائل اتمی تمرکز کرده‌ایم، زیرا این مسئله ای است که باید حل شود."

وزیر امور خارجه ایران توضیح داده این گفت‌وگو‌ها "بر مبنای چند اصل قرار دارند که باراک اوباما در نامه‌هایش هم به رهبر ایران و هم به حسن روحانی رئیس جمهور ایران مطرح کرده است."

به گفته آقای ظریف، منظور از این اصول "اصل برابری، احترام متقابل و منافع دوجانبه است. بنابراین ما باید این مذاکرات را براساس این اصول انجام دهیم. یعنی باید به درک متقابل برسیم و سعی نکنیم چیزی را [به یکدیگر] تحمیل کنیم."

+48
رأی دهید
-4

shahab46 - هانوفر - المان
لذت میبره از زنگ زدن و حرف زدن با این دموکراتها. ذوق میکنه بخدا. جای سناتور مک کین و یا جورج بوش خالیه
‌سه شنبه 26 آذر 1392 - 12:24
عاشق ایران - منچستر - انگلستان
سیاست و اینکه ابن آدم چجوریاست بماند ولی خیلی چهره آدم حسابی و آبرو حفظ کنی داره.
‌سه شنبه 26 آذر 1392 - 13:37
عاشق ایران - منچستر - انگلستان
سیاست و اینکه ابن آدم چجوریاست بماند ولی خیلی چهره آدم حسابی و آبرو حفظ کنی داره.
‌سه شنبه 26 آذر 1392 - 13:37
کبالت3 - کرج - ایران
بیشتر مشکل از داخله این جریان معروف به تندرو عمدتا ارتزاقشون از تحریم و دور زدن تحریم و دلالی و قاچاقه این جماعت به همین راحتی راضی به بسته شدن این دکان دو نبش نمیشن برای رد گم کردن هم این هدف شوم رو تو شعر و شعار انقلابی میپیچن و به خورد خلق الله میدن در حالیکه تو همین یکی دو ماهه حتی برای مخ لسین هم معلوم شده هر کی تندروتره و بیشتر شعار میده دزدتره حالا یه جریان هم توی طرف مقابل درست در جهت اهداف این گروه فعاله و آب به آسیابشون میریزه.
‌سه شنبه 26 آذر 1392 - 19:50
biparva-jan - تهران - ایران
کبلایی
‌چهارشنبه 27 آذر 1392 - 15:02
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.