یک مقام مجلس: قرارداد چهار میلیارد یورویی بابک زنجانی با تامین اجتماعی لغو شد


خبرگزاری‌های ایران روز دوشنبه ۲۵ آذر خبر دادند که قرارداد فروش ۱۷ شرکت تامین اجتماعی به بابک زنجانی، سرمایه‌دار ایرانی، کان‌لم‌یکن شده و مجوز ساخت برج ۳۸ طبقه «ایران‌زمین» در شهرک غرب تهران نیز از او گرفته شده‌است.

مصطفی افضلی‌فرد سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم با اشاره به تشکیل پرونده برای بابک زنجانی پس از قرائت گزارش تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی اظهار داشت: «اخیرا برای بررسی این موضوع جلسه‌ای با حضور بابک زنجانی برگزار و مقرر شد که آقای زنجانی چکی به مبلغ ۱۷ هزار میلیارد تومان را که از سوی تامین اجتماعی بابت قراردادهای منعقد شده در اختیار وی گذاشته شده بود، برگرداند.»

وی ادامه داد: «بین سازمان تامین اجتماعی و بابک زنجانی به دلیل خرید ۱۷ شرکت بزرگ زیرمجموعه این سازمان به مبلغ ۴٫۲ میلیارد یورو از سوی این فرد، قراردادی منعقد و چکی تضمینی به مبلغ ۱۷ هزار میلیارد تومان در اختیار بابک زنجانی گذاشته شده بود که به دلیل کان لم یکن شدن این قرارداد، باید این چک مسترد شود.»

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس افزود: «قبلاً هم سازمان تامین اجتماعی به آقای زنجانی اعلام کرده بود که این چک باید به سازمان برگشت داده شود، اما تاکنون این چک تحویل سازمان نشده‌است.»

در همین حال خبرگزاری فارس خبر داد که در جلسه روز دوشنبه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور گزارشی در ارتباط با ریزش گودبرداری پروژه ایران‌زمین متعلق به بانک زنجانی مطرح شد و در پی آن مصوبه کمیسیون ماده ۵ در ارتباط با پروژه ایران‌زمین لغو شد.

در این خبر درباره علت لغو مصوبه یاد شده آمده‌است: «در شرایطی که تمامی ویلاهای مسکونی اطراف پروژه دو یا سه طبقه هستند، این پروژه ۲۷ طبقه بالاتر از خط خیابان مجوز داده شده بود که این اقدام منجر به آسیب‌رسانی جدی به ساختمان‌های مسکونی اطراف از نظر اشراف و سیمای شهری می‌شد و عملا خیابان‌های اطراف این پروژه به پارکینگ برج مبدل می‌شد.»

روز یازدهم مهرماه سال جاری، بخشی از خیابان ایران‌زمین در منطقه شهرک‌ غرب تهران نشست کرد و ترک‌های عمیقی در سطح خیابان و دیوارهای ساختمان‌های اطراف پدیدار شد که به گزارش رسانه‌های ایران، به دلیل «گودبرداری غیراصولی» پروژه بابک زنجانی بوده است.
 
بابک زنجانی، تاجر میلیاردر نزدیک به محمود احمدی‌نژاد، به گفته خودش، مالک و عضو هیات مدیره ده‌ها شرکت، بانک، باشگاه ورزشی و ... در ایران و نقاط مختلف جهان با بیش از صدها میلیارد تومان سرمایه است.
 
او به اتهام پول‌شویی به نفع دولت ایران و نقل و انتقال غیرقانونی پول صادره از فروش نفت به داخل کشور، در لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا قرار گرفته است.

اما آقای زنجانی با رد تمام این اتهامات، خود را «یک سرباز بسیجی در جبهه اقتصادی» و «میهن‌پرست» معرفی کرده که «نه در خرید و نه در فروش نفت» ایران نقشی نداشته و تنها پول حاصله از فروش نفت ایران را به داخل کشور منتقل می‌کند.

گزارش تازه نمایندگان مجلس شورای اسلامی از تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی ایران، بابک زنجانی را متهم می‌کند که با حمایت دولت پیشین، بخشی از کارخانجات شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، شستا، با ارزشی بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان را به یک‌سوم قیمت و با پرداخت مبلغ ۱۷ هزار میلیارد تومان خریداری کرده که آن هم با چک تضمینی بوده است.

+67
رأی دهید
-1

هستیا - شیراز - ایران
چرا رد پای هرچی فساده سر از تامین اجتماعی در میاره؟ولی خیلیا تو این 8سال به چه جاهایی که به ناحق نرسیدن
دوشنبه 25 آذر 1392 - 19:33
compatriot - تورنتو - کانادا
همچی‌ را با این زنگزده لغو کنید. مملکت بی‌ صاحب! یه راننده خروار خروار پول پارو کنه در حالیکه تحصیل‌کرده هامون بیکارند! «یک سرباز بسیجی در جبهه اقتصادی» و «میهن‌پرست» عکسهات توی یوتیوب است که چطور به ملت بیگناه شلیک میکنی‌. با رفیق دزدت دوترکه پشت موتور سیلکلت کراس....!
دوشنبه 25 آذر 1392 - 17:59
Ali Mardan khan - تورنتو - کانادا
چرا به این دزد یه تاجر ایرانى خطاب مى شود؟؟ اخه تاجر چى؟؟؟ این رقم أفسانه ایى از پول یه مملکت با پشتیبا نى پسراى خامنه ایى بالا کشیده بعدش محترمانه لقب تاجر ایرانى گرفته ؟؟؟؟من از هموطناى طرفدارجمهورى اسلامى که تو این سایت مطلب مى نویسن فقط یه سؤال دارم: خدا وکیلى تو کل دنیا فقط تو یه کشور فقط و فقط یه مورد به من نشون بدین که سرمایه کلان یه کشور و وزارتخانه ها و سازمانهاى دولتى در دست یه نفرجوانى ( فقط یه نفر !!!) که اصلا هیچ پست و مقام دولتى نداره سپرده بشه و همه مقامات کشور با التماس و خواهشو تمنا در بدر برن دنبال این پول و پشمم گیرشون نیاد؟؟؟ اگه نشوه بدین من از فردا به طرفداراى نظام أضافه مى شم !!واى که این کشور ما ایران از نظر فساد و هرج و مرج تو کل دنیا مقام اول داره!!اى تو روحت خامنه ایى که این مملکتو به گند کشیدى! اقا چًند مدت پیش تو یه سخنرانى فرمودن انقدر این مسائل کش ندیدن!! اره جونم ، کش ندین چًون اخرش به تو و پسرات ختم مى شه!!
دوشنبه 25 آذر 1392 - 18:54
Mazani Tiger - کوالالامپور - مالزی
دزد سر گردنه، فرقش با اونای دیگه اینه که حسابی‌ از رانت دولتی استفاده کرد و خیلی‌ راحت و خونسرد داره کاراشو می‌کنه چون همهٔ هزینهارو به پای دولت بیشرف احمدی‌نژاد گذاشته و ادعاش اینه که امضاها رو از وزیرو معاون و.... گرفته، خیلی‌ بی‌ انصافیه اگه کمتر از حبس آبد بهش زندان بدن. خیلی‌ زرنگ و حساب شده دزدی هارو انجام داده. مس مه‌ آفرید احمق نبود که ۱۰۰ درصد جعل کنه.
دوشنبه 25 آذر 1392 - 20:47
تن‌ تن‌ و میلو - دویسبورگ - آلمان
حالا فهمیدید : سرباز بسیجی‌ در جبهه اقتصادی یعنی چی‌ ؟ لطفا تعبیر میهن پرست را هم بهش اضافه کنید!!!!! دزدی و غارت و چپاول در زیر سایه ولایت وقیح به رهبری هیولایی بنام علی‌ سّگ دست ، در مملکتی بی‌ در و پیکر و تیکه پاره که اسمش ایرانه!! تا شاه کفن نشود ، این وطن، وطن نشود!! سال سیاه ۵۷ این جمله را نعره کشیدیم و عکس یک آخوند یرت را در ماه دیدیم و سر آخر در ولایت وقیح ذوب شدیم و زنده بگور شدیم!!!تسلیت.
دوشنبه 25 آذر 1392 - 21:15
time-to-say-goodbye - تورنتو - کانادا
بهتر که لغو شد، اینم یکی‌ مثل خاوریه
دوشنبه 25 آذر 1392 - 22:37
بابک - سبزوار - ایران
تامین اجتماعی 30% حقوق کارگران را به زور می گیرد و می دهد دست این دزدان دولتی. این این سازمان که دست دزدان افتاده است چگونه می تواند ورشکسته نشود.یک دندان پزشک ندارد وبایک انبردست دندان های مردم را می کشد آن وقت به نمایندگان مجلس این خیانتکاران روسیاه میلیاردها رشوه می دهد.
‌سه شنبه 26 آذر 1392 - 05:35
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.