جان مک‌کین: سیا در قضیه لوینسون، کنگره را گمراه کرد

جان مک‌کین، سناتور ارشد جمهوری‌خواه آمریکا، سازمان اطلاعات مرکزی این کشور، سیا، را به «گمراه» کردن کنگره آمریکا درباره رابرت لوینسون متهم کرده است.
 
رابرت لوینسون، مامور سابق سازمان سیا است که در سال ۱۳۸۵ به ایران سفر کرده بود و پس از مدتی در جزیره کیش ناپدید شد. با گذشت حدود هفت سال از ناپدید شدن آقای لوینسون، هنوز مشخص نیست او در اختیار چه افرادی است و چه وضعیتی دارد.
 
سناتور مک‌کین روز یکشنبه ۲۴ آذر در مصاحبه با تلویزیون سی‌ان‌ان گفته که سیا درباره رابرت لوینسون «حقیقت» را به کنگره آمریکا «نگفته» است.
 
این سناتور ارشد جمهوری‌خواه در عین حال افزوده که «مطمئن است»، آمریکا «هر کاری بتواند» انجام می‌دهد تا متوجه شود چه اتفاقی برای آقای لوینسون رخ داده است اما تاکید کرده به دولت باراک اوباما فشار خواهد آورد که چرا از ارائه اطلاعات بیشتر درباره این فرد خودداری کرده است.
 
جان مک‌کین همچنین ادعای بی‌اطلاعی دولت ایران از وضعیت رابرت لوینسون را رد کرده و گفته «فکر نمی‌کنم شکی وجود داشته باشد» که ایران از سرنوشت آقای لوینسون مطلع است.
 
این در حالی است که محمد جواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه ایران، روز یکشنبه ۲۴ آذر در مصاحبه با شبکه تلویزیونی آمریکایی «سی‌بی‌اس» گفت که ‌دولت ایران اطلاعی از سرنوشت و محل رابرت لوینسون، مامور سابق «اف‌بی‌آی» ندارد.
 
وزیر امور خارجه ایران توضیح داد که «آنچه ما می‌دانیم این است که او در ایران زندانی نیست. چنانچه او (در ایران) باشد، توسط دولت زندانی نشده است. به اعتقاد من دولت، کنترل و تسلط کاملی بر اوضاع کشور دارد.»
 
به گفته آقای ظریف، ایران اگر رابرت لوینسون را پیدا می‌کرد یا اثری از او می‌یافت، درباره بازگرداندنش به آمریکا بحث می‌کرد.
 
آسوشیتدپرس گزارش داده که سه نفر از تحلیلگران باسابقه سیا به علت نقض قوانین این سازمان در رابطه با این پرونده از کار برکنار شده‌ و هفت نفر دیگر نیز تنبیه شده‌اند.
 
سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، پس از ناپدید شدن رابرت لوینسون به قانون‌گذاران این کشور گفته بود که او قبلا برای سیا کار می‌کرد اما در هنگام سفر به ایران ارتباطی با این سازمان نداشته است. اما در اکتبر ۲۰۰۷ وکیل خانواده لوینسون، ایمیلی را کشف کرد که او به یکی از دوستانش در سیا فرستاده بود و در آن گفته بود که تلاش می‌کند در ایران با منبعی نزدیک به دولت ارتباط برقرار کند.
 
این ایمیل در اختیار کمیته اطلاعاتی سنای ایالات متحده قرار گرفت.
 
در سال ۱۳۸۵ که آقای لوینسون در ایران ناپدید شد، گفته شد که او به عنوان بازرس خصوصی برای یک شرکت بزرگ کار می‌کرد و برای تحقیق در مورد «قاچاق سیگار» به ایران سفر کرده بود. اما طی هفته‌های اخیر گزارش‌هایی در خصوص همکاری وی با سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، منتشر شده است.
 
خبرگزاری آسوشیتدپرس هفته گذشته در گزارشی نوشت که رابرت لوینسون در ماموریتی که رسما تائید نشده بود، برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، اطلاعات جمع می‌کرده است.
 
دیوید مک‌گی، وکیل خانواده آقای لوینسون نیز به خبرگزاری رویترز گفته است که او در حال تحقیق درباره پولشویی مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی بوده است.
 
این در حالی است که جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده گفته که دولت این کشور، پیگیری پرونده آقای لوینسون را رها نکرده است.
    
آقای کری در مصاحبه با تلویزیون ای‌بی‌سی افزوده است: «واقعیت این است که من نه تنها شخصا این مسئله را در بالاترین سطح دنبال کرده بلکه حتی آن را از طریق واسطه‌ها نیز پیگیری کرده‌ام.»
 
در همین حال، مسئول مطبوعاتی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد روز یکشنبه  از دولت آمریکا خواسته است تا درباره ماموریت‌ رابرت لوینسون، توضیح دهد

+12
رأی دهید
-7

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.