روحانی: تولید سلاح کشتار جمعی تأمین کننده منافع ما نیست

روحانی: پژوهش باید به بهبود کیفیت علم بینجامد

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران امر پژوهش را "مقدس و سرنوشت‌ساز" توصیف کرد، اما گفت که پژوهش در زمینه سلاح‌های کشتار جمعی منافع ملی ایران را تأمین نمی‌کند و در دکترین دفاعی این کشور جایی ندارد.

آقای روحانی امروز دوشنبه ۲۳ آذر در چهاردهمین همایش تجلیل از پژوهشگران ایران گفت که تولید سلاح‌های کشتار جمعی "خلاف فتوای" آیت الله خامنه ای، رهبر ایران و "حرام" است و افزود که ایران "از نظر عقلانی و منافع ملی" به دنبال سلاح کشتار جمعی نیست.

رئیس جمهور ایران با اشاره به زمانبر بودن تحقیقات گفت: "از سال ۱۳۶۷ که اولین بار بود یک سانتریفیوژ را می‌دیدیم، همه تلاش ما این بود که چطور آن را کپی کنیم، امروز ۲۵ سال از آن زمان طول کشیده، این تحقیق و پژوهش و فناوری قدم به قدم پیش رفته و امروز به جایی رسیدیم که شاید روز اول برای ما باورکردنی نبود."

"امروز ما یک کشوری هستیم در زمینه فناوری هسته‌ای و در غنی‌سازی اورانیوم به نقطه‌ای رسیدیم که رئیس‌جمهور آمریکا به صراحت می‌گوید گرفتن فناوری هسته‌ای از مردم ایران امکان‌ناپذیر است و شدنی نیست، این افتخار بزرگی برای کشور است."


نیازهای پژوهشی

رئیس جمهور ایران گفت که خلاقیت تنها در سایه آزادی امکان‌پذیر خواهد شد.

"پژوهش خبرساز نیست، اما سرنوشت‌ساز است و دولت پاسخگو ناچار است برای عدم ناکارآمدی‌اش به مردم پاسخ دهد و برای کارآمد کردن خود راهی جز پژوهش نمی‌شناسد."

رئیس جمهور ایران پژوهش را "مقدس" خواند و گفت پژوهش نیازمند بردباری جامعه است و "محصول آن نیز باید مورد احترام باشد."

آقای روحانی از پژوهشگران ایران خواست تا در جستجوی "فناوری مصرف کم آب به ویژه در بخش کشاورزی" باشند چرا که تراز آبی کشور به شدت منفی است.

او محیط زیست را هم نیازمند توجه ویژه دانست و گفت: "باید پژوهش‌هایی انجام دهیم که منجر به کاهش آلودگی‌ها شود."

"ریزگردها امروز مشکل ما است و از این مثال‌ها صدها مثال دیگر وجود دارد که نیازمند فناوری است."

با این حال آقای روحانی به مشکلات بخش پژوهش هم اشاره کرد و آن را نیازمند "نظارت" دانست. او گفت که در این بخش "رانت" وجود داشته که باید از بین برده شود: "از اینکه در گوشه‌ای ببینم برخی از تحقیقات برای یک گروه خاص انجام می‌شود، خوشحال نمی‌شوم."

او همچنین با انتقاد از عدم پیگیری کامل پژوهش‌ها گفت: "ما در واقع در تحقیق‌ها نیز پروژه‌ها را زخمی و سپس رها می‌کنیم در حالی که در این زمینه باید اولویت‌بندی کرده و نیازهای فوری را در دستور کار قرار دهیم."

لایحه بودجه سال ۱۳۹۳ که آقای روحانی به مجلس ارائه کرده در کمیسیون بودجه در دست بررسی است اما به گفته معاون پژوهشی وزارت علوم "بسیاری از ارقام بودجه پژوهشی سال آینده، تغییر نیافته است."

وحید احمدی امروز در این باره گفت نیم درصد از ۱۴.۵ درصد اعتبارات ارزی وزارت نفت که معادل ۵۰۰ میلیون دلار است در بودجه سال ۹۳ لحاظ نشده است.

بعلاوه، سالانه ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان به طرح‌های کلان باید کمک شود در حالی که "در بودجه سال ۹۳ نیز برای طرح‌های کلان ۴۶ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده است."

به گفته آقای احمدی تخصیص "یک تا سه درصد بودجه دستگاه‌های اجرایی" به پژوهش در بودجه ۹۳ در نظر گرفته نشده و وزارت علوم پیگیر بازگشت آن به این بودجه است.

اما رضا فرجی دانا وزیر علوم این موضوع را رد کرد و امروز گفت "بحث یک تا سه درصدی" حذف نشده و حکم برنامه پنجم است اما نظر مجلس این بود که "به صورت شکلی در تبصره و قاعده آورده شود."

وزیر علوم گفت در انتهای سال سوم برنامه پنجم، سهم پژوهش در خوشبینانه‌ترین حالت ۵ دهم درصد تولید ناخالص ملی است.

+21
رأی دهید
-12

ari jojeh - تهران - ایران
کاملا درست میگی‌، منافع تان را تامین نمیکند، بلکه امنیت تان را تامین می‌کند آخوند شیاد، بیست چند سال پشت صحنه بازی‌ کردی و حالا که اوضاع تان خراب است شخصاً آمدی جلو. اما نگران نباش خدا سایه آمریکا را از سرتان کم نکند.
دوشنبه 25 آذر 1392 - 12:07
azadi-iran - وین - لااتریش
لعنت بر این روباه مکار و ریا رییس جمهوری ولایت خامنه ای که مردم بیکار و ساندیس خور دوباره مثل دوران گذشته با قابلمه به مسجد رفتند و به رییس جمهوری انتخابی ولایت فقیع رای دادند. و تاوان آنرا باید تا ابد تحمل کنند.
دوشنبه 25 آذر 1392 - 15:57
ordak - بن - المان
. روحانی: تولید سلاح کشتار جمعی تأمین کننده منافع ما نیست ما عادت کردیم تک تک فرزندان این ملت و بکشیم و احتیاجی به سلاح کشتار جمعی نداریم.در ضمن ما از سلاح کشتار جمعی وهشتباکتر تو ایران داریم. نمونش همین مرتضوی است که معرف حضور میباشه تازه در مقابل حضرت امام خمینی حضرت امام خامنه ای هیچه و! این ثابت میکونه ما دنبال سلاح هسته ای نیستیم .
یکشنبه 1 دي 1392 - 13:29
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.