غیبت ایران در مراسمی که دیگر تکرار نمی شود : نه هاشمی رفت، نه خاتمی و نه هیچ کس دیگر !

انتخاب : روز گذشته 15 دسامبر پیکر نلسون ماندلا ، قهرمان ملی مبارزه با نژاد پرستی و چهره محبوب افریقا و همه ستم دیدگان جهان در زادگاهش به خاک سپرده شد.

به گزارش خبرنگار انتخاب از افریقای جنوبی ، بیش از 90 تن از سران کشورها در مراسم بزرگداشت وی در بزرگترین استادیوم شهر ژوهانسبورگ حضور داشتند .

از امریکا همه روئسای جمهور در حیات به جز بوش پدر که مریض و ناتوان بود ، همه شرکت کردند.

اما از ایران که نلسون ماندلا در مقاطع مختلف در مقابل امریکا برای حمایت از ایران و استحکام روابط دو کشور ایستاد ، خبری نبود !
نلسون ماندلا در سپتامبر 1996 که اسراییل و امریکا بشدت با سفر هاشمی رفسنجانی به افریقای جنوبی مخالفت می کردند از این سفر استقبال کردو هاشمی با هیاتی 104 نفره متشکل از متخصصان ، کارشناسان و وزرا وارد افریقای جنوبی شدو ماندلا شخصا با انکه از درد زانو رنج می برد،  2 ساعت تاخیر در فرورگاه را به انتظار نشست و از ایشان استقبال کرد .

نلسون ماندلا در نطق خوش امد گویی به هیات ایرانی گفت : "  ما در حالی که در پی  بازسازی کشورمان هستیم ، اما به دنبال روابط مستحکم با دوستانمان که در ان سیاه ترین روز های مبارزه همراه ما بودند ، می باشیم . بعد از 1979 ایران از خود گذشتگی کرد و به رژیم اپارتاید تا اخرین روز فروش نفت را متوقف کرد ...  جناب رییس جمهور یک بار دیگر از قول من به ملت ایران بگویید از شما متشکرم" . متن این سخنرانی رسمی در ارشیو افریقای جنوبی ثبت شده است.

تیتر روزنامه های ان روز های افریقای جنوبی از قول ماندلا این بود که " امریکا  نمی تواند به ما دیکته کند که با چه کسی دوست باشیم یا نباشیم .

نلسون ماندلا روابط بسیار صمیمانه ای با هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی داشت ، به هنگام ورود هاشمی به افریقای جنوبی در سپتامبر 1996 به علت تاخیر هواپیمای حامل ایشان بیش از دو ساعت در فرودگاه منتظر ماند .  جای یکی از این دو  در این مراسم بشدت خالی بود و تعجب سیاست مداران افریقای جنوبی و حتی جهانی را به دنبال داشت !

گفته میشود پیشنهاد شرکت اقای خاتمی در این مراسم از سوی حسن روحانی مطرح شده بود اما رییس جمهور سابق متوجه شده که رسما ممنوع الخروج است.

صادق کیایی روزنامه نگار  از کیپ تاون - آفریقای جنوبی

+61
رأی دهید
-8

agha-javad - تهران - ایران
تعجب از ماندلا برای حمایتش از جانیان و دزدان ایران!!!
دوشنبه 25 آذر 1392 - 11:25
hojati 47 - استکهلم‌-سوئد - استکهلم‌-سوئد
واقعا که ابرو برای ایران و ایرانی‌ نگذاشتین..لعنت به روحه کثیفت خمینی با این انقلاب صادر کردنت::اگه دزدی میلیاردی بود همه میرفتن ،،از نمایندگان مفت خور تا بقیه ،،
دوشنبه 25 آذر 1392 - 11:30
arash_eindhoven - آیندهوون - هلند
در عوض خانم نائومی توتو از طرف کمیته تدفین ماندلا به نزد اپوزیسیون ایرانی‌ مقیم پاریس رفت و همراه با شخصیت‌های ٔبر جسته بین المللی کنفرانس بزرگی‌ برگزار کردند.
دوشنبه 25 آذر 1392 - 12:05
simpleplan - تهران - ایران
مراسم درگذشت ماندلا توسط دولتهایی که خودشان ماندلا را ۲۷ سال زندانی کردند و از رژیم نژادپرست حمایت کردند ربوده شد.. همهٔ جنایتکاران در مراسم حضور داشتند!!!
دوشنبه 25 آذر 1392 - 13:31
seyed ali geda - لندن - انگلیس
دیگه چه انتظاری از آخوند دزد‌، کینه ای، حقّه باز، می‌شه داشت. خوب شد که نرفتند. وگرنه روح مندلای آزادی خواه را آزرده میکردند. مرگ بر رژیم آخوندی کثیف.
دوشنبه 25 آذر 1392 - 12:36
بت شکن - مونترال - کانادا
وقتی‌ آقا از درد حسادت خون خوری می‌کند که چرا محبوبیت وی به اندازه ماندلا نیست چطور بگذارد کسی‌ برود، همان بهتر که حضور نداشتند چون آخوند جماعت نشان داد که هرگز به قد و قواره امثال ماندلا نبوده و نخواهند بود. آن روزی هم که ماندلا بیچاره به ایران آمد و با دسته گًل به مزار خمینی رفت در واقع نرفت بلکه بردنش، درست مثل چفیه بستن ظریف که به زور بهش بستند!!
دوشنبه 25 آذر 1392 - 13:23
Knappenaal - زوریخ - سوئیس
اگه مهبوتی ریس جمهور بود الان با اهل و عیال اونجا بود. و با خواهر و مادر ماندلا، از طرف رهبر، همدردی کرده بود. البته مشکل اینه که ماندلا از فلسطین یا لبنان نبود.
دوشنبه 25 آذر 1392 - 14:27
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
خوب نباید میرفتن . اصلا اگه میرفتن زشت بود و برای جهان مایه تاسف بود چون ایران و اسرائیل تنها کشورهای آپارتاید و نژاد پرست هستند . خوب اینا با چه رویی باید تو مجلس ترحیم این بزرگ مرد قرن شرکت میکردن؟ راستی اینم یادم رفت بگم خبرهای شنیده شده مبنیبر اینکه پلیس افریقای جنوبی محمود عنتری نژاد رو در حوالی منزل مادر نلسون ماندلا بازداشت کرد از ترس این که مموتی مادر ماندلا رو بغل کنه هههههههه
دوشنبه 25 آذر 1392 - 18:26
مهم - بروكسل - بلزيك
همون بهتر که نرفتن سران جنایتکار حکومت کثیف لیاقت ندران برن تو مراسم بزرگ مرد تاریخ
دوشنبه 25 آذر 1392 - 20:16
GHAFAS - مشهد - ایران
همه فهمیدین دولت کاره ای نی ؟
دوشنبه 25 آذر 1392 - 21:52
kawir - فرانکفورت - آلمان
arash_eindhoven - آیندهوون - هلند خانم نائومی توتو دیگه کیه به قول ordak حتما بهت گفتن اگر این اسم را تکرار کنید، دیگران فکر میکنن روشنفکر هستید و چیزی حالیته...
‌سه شنبه 26 آذر 1392 - 20:53
ordak - بن - المان
arash_eindhoven - آیندهوون - هلند ببینم تو حالت خوبه؟! این اسم را کجا شنیدی که تکرارش میکنی،اپوزیسیون ایران؟!، فکر نمی کنید وقتش رسیده تو و امسال تو یک جو غیرت نشون بدین و از خودتون خجالت بکشید؟!، هنوز به انتظار مسعود ابن صدام بن رجوی بیاد و ملت و نجات بده؟، احمقی نژاد منتظر مهدی قاچاق(مهدی ابن حسن)و شماها منتظر مسعود ابن صدام معروف به رجوی هستید
‌سه شنبه 26 آذر 1392 - 20:27
arash_eindhoven - آیندهوون - هلند
اردک - بن - المان. کافیه که فقط کلمه نائومی توتو را در گوگل سرچ کنی‌ تا هم فیلمش را ببینی‌ و هم صداش رو بشنوی.
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 23:49
arash_eindhoven - آیندهوون - هلند
اردک - بن - المان. هموطن کامنت‌هات را مرتب می‌خوانم .و از این که رژیم را به خوبی‌ شناختی‌ شکی ندارم این برایم کافیست .اختلاف سلیقه بین ما بایستی باشد و خوب هم است.برای سرنگونی رژیم سراسر ذلت ،دست توانای هر سرنگونی خواهی‌ میفشارم، خواه مجاهد باشد تا فدایی یا سلطنت طلب یا مستقل.همه ما با هم یک هزارم امکانات ملی و نظامی آخوند‌ها را نداریم ، پس چرا بایستی تحت تاثیر خود خواهی‌‌ها یکدیگر را پاره پاره کنیم ؟دیدار ما روز جشن پیروزی ، میدان آزادی تهران.
جمعه 29 آذر 1392 - 09:52
arash_eindhoven - آیندهوون - هلند
همه ما با هم یک هزارم امکانات ملی ( منظورم مالی‌ ) و نظامی آخوند‌ها را نداریم ، پس چرا بایستی
جمعه 29 آذر 1392 - 16:11
ordak - بن - المان
...چون هر چه الان ما میکشیم از عطای مسعود خانم و مریم خان ه ،به قول شاملو کسی راز مرا داند که از ین رو به انرویم بگرداند، منظور اینه که خواهر مسعود ابن صدام انروی همون سکه سیاه اخونده ا است.من جنایت ان باند و نه فاقت در یران که در کوردستان عراق هم شخصا دیدم...بگذریم.ما فقط زمانی میتونم به اینده امیدوار باشیم که باور کنیم ، موجود عالیتری به نجات ما نخواهد امد نه خدا ،نه مسیح و نه محمد!!!،اگر بخواهیم از بدبختی نجات پیدا کنیم خودمون باید دست به کار بشیم نه اینکه چشم انتظار خواهر مجاهد مسعود
یکشنبه 1 دي 1392 - 00:19
ordak - بن - المان
و مریم بعثی و میر حسین و کروبی و ین خاطون جدید نائومی توتو باشیم!!،در خاتمه من این خاتون و خوب میشناسم منظورم نائومی خاطونه!!،یعنی ما اینقدر بدبختیم که از امثال این تن لش بخواهیم بهمون افتخار بده از درخت نارگیلش بیاد پایین و بگه ملت ایران ملت بزرگی است و دمکراسی حقش است؟!....گر بخارد پشت من انگشت من خم شود از بار منت پشت من همتی کن تا نخارم پشت خوش تا وا رهم از منت انگشت خویش... سربلند باشید
یکشنبه 1 دي 1392 - 00:31
ordak - بن - المان
arash_eindhoven - آیندهوون - هلند رفیق امید است که خورده به دل نگرفته باشید،موشکل ما ارانیها راستش تنها اخوند نیست، مشکل اصلی خودمونیم که به هر شاخه بیریشه ای آویزون میشیم،در مورد رجوی ابن صدام فرمودید که دستشون و میفشارید،راستش اگه ین باند دست دوستی به طرف من دراز کنند من نه تنها ون دستو نمیفشارم بلکه اگه بتونم ون دستو از کتف خورد میکونم اگه حتی وعده نجات از اخوند جماعت و بدن
یکشنبه 1 دي 1392 - 00:07
ordak - بن - المان
,,,,,و مریم بعثی و میر حسین و کروبی و ین خاطون جدید نائومی توتو باشیم!!،در خاتمه من این خاتون و خوب میشناسم منظورم نائومی خاطونه!!،یعنی ما اینقدر بدبختیم که از امثال این تن لش بخواهیم بهمون افتخار بده از درخت نارگیلش بیاد پایین و بگه ملت ایران ملت بزرگی است و دمکراسی حقش است؟!....گر بخارد پشت من انگشت من خم شود از بار منت پشت من همتی کن که نخارم پشت خوش تا وا رهم از منت انگشت خویش... سربلند باشید
یکشنبه 1 دي 1392 - 00:33
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.