ایمنی شیرین کننده آسپارتام

نهادهای متولی نظارت بر سلامت غذا در اروپا به این نتیجه رسیده‌اند که شکر مصنوعی آسپارتام، هیچ ضرری ندارد.

شکر مصنوعی آسپارتام از ابتدایی که به بازار مواد غذایی راه پیدا کرد، محل دعوا بوده است.

سازمان امنیت غذایی اروپا می‌گوید در جریان این تحقیقات، مو را از ماست کشیده و هرچه می‌شده را بررسی کرده است.

این نهاد می‌گوید مستندات پزشکی موجود را مرور کرده، به اظهارات افراد ذی‌ربط گوش داده و بیش از ۲۰۰ نظر ثبت‌شده در نظرخواهی عمومی که در اینترنت مطرح کرده را مورد توجه قرار داده.

پس از این بررسی‌ها، سازمان امنیت غذایی اروپا می‌گوید آسپارتام و محصولات مشتق از آن برای استفاده انسان مناسب اند.

این شیرین‌کننده مصنوعی که ۲۰۰ برابر شیرین‌تر از شکر است و با این حال کالری خیلی کمتری دارد، در محصولات غذایی و نوشیدنی‌های بسیاری استفاده می‌شود.

میزان مصرف روزانه مناسب برای این دارو، ۴۰ میلی‌گرم به ازای هر کیلو وزن فرد است. یعنی برای یک فرد بالغ ۷۵ کیلویی، روزانه سه گرم.

این میزان برای یک بچه سه‌ساله، حدود نیم گرم می‌شود.

این میزان خیلی بیشتر از میزان مصرف معمول است و یک نفر باید‌به طور دائمی حجم بسیار زیادی از مواد غذایی شامل آسپارتام را بخورد تا از این حد بگذرد.

تنها استثنای اعلام‌شده در این باره، مبتلایان به بیماری نادر فنیل‌کتونوری است که نباید از شکر مصنوعی آسپارتام استفاده کنند.

کاترین کولینز، سر متخصص تغذیه در بیمارستان سنت‌جورج بریتانیا، از این یافته‌های اخیر استقبال کرده و گفته که آسپارتام، یکی از پر حرف و حدیث‌ترین مواد غذایی است که متهم به آثار مختلفی شده؛ از سوءرفتار کودکان تا آسیب به کبد و سرطان. ولی حالا با این تحقیق دقیق و جامع، همه این اتهامات رد شده.

سازمان امنیت غذایی اروپا بررسی درباره این شیرین‌کننده مصنوعی را به درخواست اتحادیه اروپا جلو انداخت. قبلا قرار بود این تحقیقات تا سال ۲۰۲۰ تکمیل شود؛ یعنی هفت سال دیگر.

+12
رأی دهید
-2

compatriot - تورنتو - کانادا
اصلا چنین چیزی نیست. یه ماده شیمیایی است که هر موقع‌ من نوشابه دایت میخورم یا در چای استفاده می‌کنم احساس بدی بهم دست میده. هر چیزی طبیعیش خوبه!
دوشنبه 25 آذر 1392 - 13:11
bineshaan - لندن - انگلیس
اگر کم یا بی خطر بودن این شیرین کننده مصنوعی در یک چنین تحقیق آینده نگری ثابت بشه ٬ یک حرکت مهم بسوی سلامتی انسان با تولید غذاهای بدون شکر در روست. از بستنی گرفته تا کیک و شکلات .....
دوشنبه 25 آذر 1392 - 18:07
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.