پیتر اوتول، بازیگر لورنس عربستان درگذشت

پیتر اوتول، بازیگر ایرلندی - انگلیسی سینما و تئاتر که برای بازی در نقش لورنس عربستان شهرت داشت، در سن ۸۱ سالگی درگذشت.

اوتول کار حرفه ای خود را با بازی در سن ۱۷ سالگی در نمایشنامه هایی در بریستول و سپس لندن آغاز کرد و نخستین کار تلویزیونی را در سال ۱۹۵۴ انجام داد.

او در اوایل دهه شصت میلادی بازیگری در سینما را آغاز کرد. زمانی که دیوید لین، کارگردان بریتانیایی، در سال ۱۹۶۲ اتول را برای بازی در نقش لورنس عربستان انتخاب کرد، ستاره بخت او درخشید و زندگی حرفه ایش زیر و رو شد.

بازی در نقش لورنس برای او نخستین نامزدی اسکار را به ارمغان آورد و این موفقیت هفت بار دیگر اتفاق افتاد. با این حال، او هیچ گاه اسکار بهترین بازیگری را به دست نیاورد و از این نظر رکوددار شد: بیشترین نامزدی اسکار بدون برنده شدن آن.

نهایتا آکادمی در سال ۲۰۰۳ به او اسکاری افتخاری برای یک عمر فعالیت هنری اعطا کرد که او در ابتدا حاضر نبود که این جایزه را قبول کند.

"بکت"، "شیر در زمستان"، "خداحافظ آقای چیپس" و "سال محبوب من" از دیگر فیلم های او بود که برای نقش آفرینی در آنها نامزد اسکار شد.

وی آخرین بار در سال ۲۰۰۶ برای بازی در فیلم "ونوس" برای هشتمین بار نامزد دریافت اسکار شد که این جایزه در آن سال، برای بازی در فیلم "آخرین پادشاه" نصیب فارست ویتاکر شد.

+44
رأی دهید
-6

Behdin - آمستردام - هلند
کشور‌های حاشیه خلیج همیشه فارس، در واقع کشورهای متحده لورنس هستند.
دوشنبه 25 آذر 1392 - 11:26
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.