ظریف: دولت ایران اطلاعی از محل لوینسون ندارد

محمد جواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه ایران، روز یکشنبه ۲۴ آذرماه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی آمریکایی «سی بی اس» گفته است ،‌دولت ایران اطلاعی از سرنوشت و محل رابرت لوینسون، مامور سابق «اف بی ای» که بیش از شش سال پیش مفقود شده، ندارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای ظریف که با برنامه «فیس د نشین» صحبت می کرد،‌گفته است:آنچه ما می دانیم این است که او در ایران زندانی نیست. چنانچه او (در ایران) باشد، او توسط دولت زندانی نشده است و به اعتقاد من دولت، کنترل و تسلط کاملی بر اوضاع کشور دارد.»

 بر اساس گزارش گزارش ها منتشر شده ، رابرت لوینسون، مامور سابق «اف بی ای» ۶۵ ساله در اسفند ماه سال ۱۳۸۵ در جزیره کیش ناپدید شد. در آن زمان گفته شده بود که او به عنوان بازرس خصوصی برای یک شرکت بزرگ کار می‌کرد و برای تحقیق در مورد «قاچاق سیگار» به ایران سفر کرده بود. اما طی هفته های اخیر گزارش هایی در خصوص همکاری وی با سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، منتشر شده است.

آسوشیتدپرس  هفته گذشته در گزارشی نوشته بود که  رابرت لوینسون در ماموریتی که رسما تائید نشده بود، برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، اطلاعات جمع می‌کرده است.

دیوید مکگی، وکیل خانواده آقای لوینسون، به خبرگزاری رویترز گفته است که او در حال تحقیق درباره پولشویی مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی بوده است

در همین حال محمد جواد ظریف ظریف در پاسخ به این سوال که آیا ایران رابرت لوینسون را به آمریکا باز خواهد گرداند، گفته است:« اگر ما می‌توانستیم به رد پا یا نشانه ای دست یابیم تا او را پیدا کنیم،‌در خصوص آن بحث می کردیم… هرچیز ممکن است، ولی آنچه می گویم این است که ما هیچ نشانه یا اثری از او در ایران نداریم.»

این در حالی است که جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده گفته که دولت این کشور، پیگیری پرونده آقای لوینسون را رها نکرده است.
    
آقای کری در مصاحبه با تلویزیون ای‌بی‌سی افزوده است: «واقعیت این است که من نه تنها شخصا این مسئله را در بالاترین سطح دنبال کرده بلکه حتی آن را از طریق واسطه‌ها نیز پیگیری کرده‌ام.»
   
در همین حال، مسئول مطبوعاتی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد روز یکشنبه  از دولت آمریکا خواسته است تا درباره ماموریت‌ رابرت لوینسون، توضیح دهد.

علیرضا میریوسفی در ایمیلی که آن را به خبرگزاری آسوشیتدپرس فرستاده است، اعلام کرده که ایران اطلاعی درباره محل رابرت لوینسون، شهروند آمریکایی که ادعا می‌شود کارمند سابق سازمان سیا و اف‌بی‌آی بوده و شش سال قبل در جزیره کیش مفقود شده است، ندارد.

در ایمیل مسئول مطبوعاتی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد به خبرگزاری آسوشیتدپرس تاکید شده که جمهوری اسلامی بنا بر «ملاحظات امنیتی و بشردوستانه» تلاش کرده ردپایی از آقای لوینسون بدست آورد، ولی این تلاش‌ها بی‌ نتیجه بوده اند.

+18
رأی دهید
-18

perser68 - فلوریدا - امریکا
زمخت راست میگه!احتمالا کار جاسوس‌های اسرائیل بوده که تو کیش زندگی‌ میکردن یا می‌کنن((:چطوری تو کیش ناپدید میشه و بعد‌ها ازش عکس و ویدئو بیرون میاد!؟احتمالا فرخ زاد و بختیار و صد‌ها نفر دیگه که تو خارج تیکه پاره شدن هم کار جمهوری مالیخولیایی اسلامی نبوده و کار دشمن بوده و این زمخت که اصلا اون زمان زائیده نشده بوده!
دوشنبه 25 آذر 1392 - 01:42
شنگول و منگول - لندن - انگلیس
آره ،یکی‌ تو راست میگی یکی‌ هم همونی که میدونی‌ ! جدی جدی فکر می‌کنید با دستهٔ کورها‌ طرفید ؟
دوشنبه 25 آذر 1392 - 04:03
senator x - تهران - ایران
شاید آقای ظریف راست بگوید,گر چه شنیدن حقیقت در ایران آنهم از مسئولین از عجایب هفتگانه است. تاکید آقای ظریف اینست که این شخص (درایران) زندانی نیست. تصور من اینست که این مامور آمریکائی توسط سپاه یا اطلاعات ایران دستگیر شده , حالا یا درسوریه یا فلسطین یا جای دیگر در بند ایرانیهاست.
دوشنبه 25 آذر 1392 - 08:55
ari jojeh - تهران - ایران
تو که راست میگی‌ بچه مسلمون!! پشت گوش ما مخملی، خیال کردی آمریکا هم آره. به موقعاش تمبانتان را می‌کشد سرتان.
دوشنبه 25 آذر 1392 - 10:46
agha-javad - تهران - ایران
واقعا رهبران دنیا موجودات بسیار کثیفی هستند که پشیزی برای انسانیت قائل نیستند. خودخواه بودن و داشتن قدرت بی‌نهایت اصل وجودشان می‌باشد. امید روزی که این نوع موجودات از روی زمین محو گردند و جایشان را به عشق و محبت دهند.
دوشنبه 25 آذر 1392 - 10:28
mlowes - واشنگتن - آمریکا
به گزاره دقت کنید؛ میگه دولت ایران از لوینسن خبر ندارد، اما نمیگه که آیا سایر نیروها همچون اطلاعات سپاه یا دولت در سعیه و .. خبر دارند یا نه؟ از نظر خودش هم دروغی نگفته، و حتّی شاید واقعاً این دولت دقیقا ندونه که این بدبخت رو در کدام سلول دارند شکنجه میکنند.
دوشنبه 25 آذر 1392 - 12:54
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.