گوهر خیر اندیش: داریم مثل قورباغه‌ها می‌میریم!

به گزارش هفته نامه سلامت، در مراسم بزرگداشت ژیلا مهرجویی، داریوش مهرجویی با حرف‌هایش همه را متاثر کرد. او که با اشک و اندوه بسیار پشت تریبون ایستاده بود گفت: «یک چیزی مرا کفری می‌کند و آن این است که چه چیزی ژیلا را کشت؟ من خیلی غمگینم. این آلودگی هوا، همه را دارد می‌کشد. همه دوستان من سرطان گرفته‌اند! عزت‌ا... انتظامی در بیمارستان خوابیده است. این رییس محیط‌زیست ما کجاست، چه کار می‌کند؟ مردم ما از این آلودگی دارند، می‌میرند.» در میان صحبت‌های او بود که صدای دیگری هم به گوش رسید. کسی با صدای بلند گفت: «آقای مهرجویی! دختر من «آناهیتا» هم در بیمارستان است و فقط 20 درصد ریه دارد، او هم دارد می‌میرد.» گوینده این حرف‌ها گوهر خیراندیش بود که با دست شکسته در ردیف اول نشسته بود، او که می‌گوید خودش هم این روزها حال و احوال خوشی ندارد و باید از این شهر آلوده برود. گفت‌و‌گوی ما را با او که با شک می‌پرسد: «به نظرت مسوولان حرف‌های ما را می‌خوانند؟» می‌خوانید:

می‌خواهم از همین جمله تلخی که در مراسم بزرگداشت خانم ژیلا مهرجویی گفتید شروع کنم: «دختر من هم دارد می‌میرد و فقط 20 درصد ریه دارد.» چه اتفاقی افتاده؟ چه شده؟

در مراسم بزرگداشت بانو ژیلا مهرجویی بعد از پخش فیلم کوتاهی که درباره ایشان بود، استاد مهرجویی پشت تریبون قرار گرفتند. استاد بسیار متاثر بودند. گریه کردند و فریاد زدند من خواهرم را از چه کسی باید پس بگیرم؟ همه ما داریم می‌میریم، استاد انتظامی‌ در بیمارستان بستری است، استاد مشایخی حال خوشی ندارند و... من هم که مدتی است دخترم در بیمارستان است، خیلی ناراحت شدم و تحت‌تاثیر قرار گرفتم و از وضعیت دخترم گفتم. واقعیت این است که با این آلودگی هوا، هر روز افراد بیشتری بیمار می‌شوند و جان خودشان را از دست می‌دهند اما کسی جوابگو نیست. این مساله برمی‌گردد به تحریم‌های نخواسته‌ای که مردم ما به خاطر سیاست‌گذاری‌های غلط رییس‌جمهور و مسوولان قبلی دچارش شدند. مردم از طرفی زیر فشار اقتصادی قرار گرفتند و از طرفی تحریم‌ها باعث شد پالایشگاه‌ها و کارخانه‌ها نتوانند سوخت و فیلتر مناسب تهیه کنند. استفاده از ماشین‌های فرسوده هم مزید بر علت شد تا امروز همه ما با چنین مسائلی روبرو شویم. من اگر آن حرف‌ها را در مراسم خانم مهرجویی گفتم، می‌خواستم به نحوی صدایم را به گوش مسوولان برسانم!شما با طرح چنین مساله‌ای در مراسم دنبال پاسخگو یا حداقل پاسخی می‌گشتید؟


بله، پاسخ البته روشن است! مدیران نالایق دولت قبل و برنامه‌های غلط باعث چنین وضعیتی شده. مثلا اعلام می‌کنند طرح زوج و فرد است اما وقتی من می‌توانم با دادن 18 هزار تومان وارد طرح شوم، این چه طرحی است؟ این چه قانونی است که می‌توان با پول تغییرش داد؟ این دیگر قانون نیست، این فقط نشان‌ می‌دهد مسوولان دنبال منفعت شخصی‌شان هستند و به فکر مردم نیستند. همین موضوع کوچک را بگیرید تا برسید به موضوعات بزرگ‌تر! مدیران بخش‌های مختلف هم به جای دلسوزی برای مردم و سختگیری در قوانین، مواردی را تعیین می‌کنند که افراد بتوانند قانون را دور بزنند. همه می‌دانند بدبختی‌ای که ما داریم، بیشترش به خاطر آلودگی است که ماشین‌ها ایجاد می‌کنند، پس چرا برای معاینه فنی سختگیری نمی‌کنند؟ معاینه فنی را با پول می‌توان گرفت! این همه ماشین فرسوده در شهر حرکت می‌کند چرا کسی جلویشان را نمی‌گیرد؟ این همه ماشین خراب هستند که از کنار ما می‌گذرند و کسی کاری به کارشان ندارد؛ چرا؟ چون پول می‌گیرند و جیبشان را پر می‌کنند و نتیجه هم می‌شود این! ژیلا می‌میرد، استاد انتظامی‌ حال خوشی ندارد، دخترم در جوانی ریه‌هایش را از دست داده و هزاران مردم دیگر که صدایشان به جایی نمی‌رسد و من این روزها مدام آنها را در راهروهای بیمارستان، شهر و... می‌بینم! در صورتی که اگر این مسوولان ما مسلمان واقعی بودند و نظارت داشتند، وضعیت این نمی‌شد.

شنیدم بعد از مراسم هم خیلی‌ها به شما خرده گرفتند که چرا این صحبت را مطرح کردید.


بله، خیلی‌ها گفتند جای مطرح کردن این صحبت‌ها آنجا نبود و حتی گفتند با این کار به دخترت ضربه می‌زنی و رویش عیب می‌گذاری اما من باید می‌گفتم چون من و دخترم هم جزو همین مردم هستیم که دارند می‌میرند و صدایشان به کسی نمی‌رسد. البته خیلی‌ها هم تشکر کردند و گفتند خوب کاری کردید که حداقل این موضوع را گفتید که کسی بشنود.

دقیقا چه اتفاقی برای دخترتان افتاد؟


دختر من در خارج از کشور دانشجو بود اما به خاطر مشکلات اقتصادی که پیش آمد و با اینکه من همه تلاشم را کردم که درسش را تمام کند، دیگر با دلار 4 هزار تومان نشد که او بماند و مجبور شد یک ترم مانده به پایان تحصیلش برگردد. دانشگاهش هم بلوار فردوسی و میدان آزادی بود، یعنی دقیقا در مناطقی که جزو آلوده‌ترین مناطق تهران هستند. این بچه مجبور بود از صبح تا ساعت 8 شب که کلاس داشت، این هوا را تنفس کند و دیگر این شد که حالش بد شد و...

یعنی فقط به خاطر آلودگی هوا بود؟ چون خیلی‌ها این هوا را تنفس می‌کنند و همه دچار این مشکل نمی‌شوند!


ببینید دختر من چند سال بود ایران زندگی نمی‌کرد. اصلا بگذارید برایتان یک مثال بزنم؛ اگر قورباغه را در آب 100 درجه بیندازی یک دفعه از آب می‌پرد بیرون اما اگر آب را کم‌کم گرم کنی می‌ماند و می‌میرد. ما مثل همین قورباغه‌هایی هستیم که کم‌کم داریم داغ می‌شویم تا بمیریم و خبر نداریم چه به سرمان می‌آید اما کسی که از بیرون می‌آید و وارد این هوا می‌شود، بدنش واکنش نشان می‌دهد، مثل دختر من که یک دفعه واکنش نشان داد و ریه‌هایش بیمار شد!

 بیشتر توضیح می‌دهید؟ یعنی چی شد دقیقا؟ کی به پزشک مراجعه کردید و چه گفتند؟


اول که تشخیص نمی‌دادند و به خاطر سرفه‌های شدیدی که داشت، برایش آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کردند. تا اینکه وضعیت به جایی رسید که آنقدر سرفه می‌کرد که از شدت سرفه سیاه می‌شد و نمی‌توانست حتی 5 دقیقه شب‌ها بخوابد. او را بردم پیش پزشکی که خودم برای ریه‌ام می‌رفتم. وقتی معاینه‌اش کرد، گفت چه خوب کاری کردی که دخترت را آوردی چون وضعیتش خیلی بدتر از خودت است و اصلا همان جا به من گفت دخترت دارد می‌میرد! و آزمایش‌های مختلف گرفتند. جواب آزمایش‌ها هم که آمد، من ایران نبودم و وضعیت دخترم آنقدر بد بوده که خود پزشک او را بستری می‌کند.

الان در چه وضعیتی است؟


از نظر جسمی ‌بهتر شده؛ در بیمارستان اکسیژن گرفته و آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کند اما از نظر روانی آسیب دیده! واقعا آسیب‌دیده! دختر من هیچ مشکلی نداشت. داشت درسش را می‌خواند که به خاطر مسائل مالی که آن هم به خاطر نالایقی مسوولان به وجود آمد، مجبور شد درسش را رها کند، بیاید ایران و در این هوا تنفس کند و فشار روانی به او وارد شود. مثل خیلی جوان‌های دیگر اضطراب بکشد و مثل خیلی‌های دیگر که شما صدایشان را نمی‌شنوید، ریه‌هایش را از دست بدهد. من هم با اینکه خیلی تلاش کردم تا نگذارم این اتفاق بیفتد، نشد. باور می‌کنید من بعد از این همه سال هنوز حقوق 4-3 سال قبلم را از تلویزیون نگرفته‌ام؟!

گفتید ریه خودتان هم به خاطر آلودگی هوا دچار مشکل شده؟


بله، اما دیگر خودم را فراموش کردم چون از وقتی هم که برگشتم ایران، تصادف کردم و آسیب‌دیدگی‌هایی برایم پیش آمد. بیماری دخترم هم که بود و قضیه فراموش شد. الان هم که به دخترم گفتند باید از تهران بروی بیرون چون هوای تهران برایش سم است و خود من هم برای معالجه ستون‌فقراتم و رباط پا و قضیه آلودگی باید چند وقتی کلا از ایران بروم.

تا اینجا از بی‌مسوولیتی مسوولان گفتیم. به نظرتان فقط مسوولان در این زمینه مقصر هستند؟ این را می‌پرسم چون می‌دانم شما به شخصه در زمینه محیط‌زیست خیلی فعال هستید.
واقعا ما هم باید یک جاهایی خودمان را آنالیز کنیم و ببینیم رفتارمان درست است یا نه. مثلا من نمی‌دانم کی قرار است به خودمان بیاییم و از این اتومبیل‌‌های تک‌سرنشین دست برداریم؟ کی قرار است فرهنگ اتوبوس‌سواری و مترو جا بیفتد؟ کی قرار است دست از آلوده کردن محیط‌زیست با این پلاستیک‌ها برداریم؟ همین موضوع پلاستیک که خودتان می‌دانید من چقدر دنبالش کردم تا بتوانم فرهنگ استفاده از آنها را با فرهنگ استفاده از لیوان‌های گیاهی جایگزین کنم اما مگر بعضی‌ها می‌گذارند؟! می‌دانید چرا؟

به خاطر مسائل مادی حتما!


بله! چون انبارهایشان پر است از پلاستیک و تا آنها را به مردم نفروشند، اجازه نمی‌دهند محصول دیگری وارد بازار شود و مردم استفاده کنند. واقعا آدم احساس خفقان و درد می‌کند. زیر تابلوی آلودگی هوا ایستادی و نمی‌توانی نفس بکشی که می‌بینی یک ماشین با دود و دم از کنارت می‌گذرد، یکی پلاستیک روی زمین می‌ریزد و... اینها نشان می‌دهد ما هم مقصریم اما مسوولان صدای مردم را که دارند زیر بار هزینه دوا و درمان خم می‌شوند، نمی‌شنوند.

+270
رأی دهید
-9

cyrus Asher - لندن - انگلیس
انقلاب کردی عزیز من انقلاب نکردی هوای خوب داشته باشی هوای خوب دهشتی گفتی انقلاب کنم بلکه هوای اسلامی بهتر باشه. خود کرده راتدبیر نیست جانم
یکشنبه 24 آذر 1392 - 21:28
samsad - تهران - ایران
هنرمند محبوب و دوست داشتنی، خانم خیر اندیش برای شما و دخترتان خیلی متاسفم و ناراحتم. آری درست گفته اید ما مثل غورباغه در حال مردن هستیم چرا که تالاب خوش آب و هوای ایران بدست یک مشت تمساح درنده و مارهای گزنده کثیف، اشغال شد و ضمن کشتن مردم، بوی تعفن آنان و بدن کثیفشان تالاب را آلوده کرد. آنقدر که به آلودگی آنان عادت کردیم و بخاطر آلودگی آنان در حال تلف شدن هستیم....
یکشنبه 24 آذر 1392 - 23:52
razmande - بروکسل - بلزیک
درود بر شما بانوی هنرمند آی‌ کاش تمامی‌ هنرمندان میتوانستند اینگونه سخن بگویند و درد دل این ملت بی‌ نوا را جار بزنند شاید کسی‌ پیدا شود تا دل بسوزاند برای این مردم ،خدایا پس کجائی ؟. لعنت بر دولت قبلی‌ و تمامی‌ کسانی که قطعا به فکر خودشان و جیبشان بودند نه این مردم مظلوم.
دوشنبه 25 آذر 1392 - 00:17
کوین پارسی - تورنتو - کانادا
مشکل آلودگی هوا در تهران بحرانی و خطرناکه ولی فقط مشکل شهر تهران نیست (این حکومت تپه خالی نذاشته و همه رو گلگون کرده). تا جائی که من اطلاع دارم، سوخت بنزین در واحدهای پتروشیمی تولید میشه که قبلا حلال های نفتی تولید میکردند. به ضرص قاطع (امیدوارم درست نوشته باشم) بنزین تولید داخل حاوی حلال های نفتی مثل زایلن و تولوئن هستش که همگی مواد سرطانزای خطرناکند. البته نباید ساده لوح بود و انتظار داشت که مسئولین شرکت نفت این اطلاعات رو به مردم بدند. شاهدش هم تشدید مشکلات هوا به دنبال تولید بنزین توی واحدهای پتروشیمی است. ماشین ها هم که خودشون داستانی دارند (از نوشون بگیر تا قدیمی هاشون). اوونائی که اینجا ماشین دارند کاملا متوجه تفاوت کیفیت سوخت تولید داخل ایران میشند. در هر حال خانواده های ما هم توی اوون مملکت زندگی می کنند و این اخبار، روان آدم رو شاد میکنه.
یکشنبه 24 آذر 1392 - 22:05
علیرضا خان - لندن - انگلستان
یکی از خطرناکترین چیزی که در پروسه تولید بنزین باید جدا بشه و نمیتونن بنزن هست که یک ماده چرب هست که داخل بنزین تولیدی میمونه و در فرایند احتراق از طریق اگزوز وارد هوا میشه که از طریق پوست هم جذب میشه و از طریق تنفس هم وارد سیستم تنفسی میشه که سرطان زاست. پارازیت هم دلیل دیگری برای سرطان, سقط جنین, ناباروری, زایمان زودرس, هست. جنایات این رژیم فراتر از این حرفهاست و بعدها سر باز خواهد کرد.
دوشنبه 25 آذر 1392 - 01:38
مرد خوشتیپ - تهران - ایران
وقتی چندتا چندتا ماشین می خرید هر کس از خانواده ماشین میاره بیرون ترافیک سنگین ایجاد میشه بازاریها نمایشگاهای ماشین حتی دکتر مهندس کارگردان بازیگر و.. بنزینی که دولت میده به دست مردم بعلت تحریم اشغاله پس لطفا ساکت شید از خودتون شروع کنید چند بار فیلم ساحتی واسه الودگی هوای تهران اقای مهرجوئی؟؟؟و خدایش چقدر با وسایل نقلیه عمومی سفر کردی؟پس لطفا ش..اپ
دوشنبه 25 آذر 1392 - 01:49
denxik - لندن - انگلستان
دل میرود ز دستم صاحب دلان خدا را. ما انقلاب کردیم یا انقلاب ما را
دوشنبه 25 آذر 1392 - 01:49
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
کافیه که الوده ترین قشر جامعه یعنی اخوندان شهرهای بزرک رو ترک کنند خواهید دید که اب و هوا خوب میشه
دوشنبه 25 آذر 1392 - 05:54
آزاده هبوط - ملبورن - استرالیا
دایی طفلکی من هم در الان بیمارستان به خاطر آلودگی هوا ریه هاش عقونت کرده
دوشنبه 25 آذر 1392 - 09:55
PARVANE1 - برنموث - انگلستان
من این حرفهارا قبول ندارم، ندارم، ندارم. راستش رنج میبرم از اینکه هنرمندان ما تا بلایی سرشون نیامده ساکتن.!!!!!!!! ولی‌ پس از آن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ سکوت تا به کی؟ یک قیام جدی، واقعی‌، و همه جانبه نیاز هست که همه از این فلاکت بیرون بیاییم. در ضمن، از روی ترس، چنان از بی‌ لیاقتی مدیران سابق حرف میزنند که گوئی مدیران جدید کاری خواهند کرد. اگر مرد هستید، از همین الان جلوی مدیران جدیدتون به پا خیزید.
دوشنبه 25 آذر 1392 - 13:21
eshgeman iran - ایران - ایران
جناب سرکارخانم گوهر جون ، تو خودت یک پاچه غورباغه ای.تودیگه چرا؟. اگه باورنمی کنی برو خودتو توی آینه ببین تا باورکنی
دوشنبه 25 آذر 1392 - 14:28
asal30 - بندرعباس - ایران
من هم بخاطر گرانی دلار ا رشته مورد علاقم پزشکی ترک تحصیل کردم و برگشتم ایران.. خانم خیراندیش حرفهاشون تقریبآ درسته من خودم 3 سال تو یک کشور سردسیر با هوای خوب زندگی کردم ولی هر وقت می اومدم ایران آب و هوای ایران تحملش برام سخت بود . آلودگی هوا درسته موجب سرطان میشه . ولی اکثر هنرمندان ایرانی اهل دود و مواد هستند. و ربطی نداره که سرطان هاشون رو صرفآ به آلودگی هوا ربط بدن. من خودم الان که ایران هستم شاهدم 99 درصد همین افرادی که با سینما در ارتباطند روزی چندین پاکت سیگار میکشند . بعد که سرطان گرفتند میان میندازند گردن آلودگی هوا
دوشنبه 25 آذر 1392 - 18:56
طاطا - تهران - ایران
Parvane1 گرامی کاملا باسما موافقم
دوشنبه 25 آذر 1392 - 19:37
یار دبستانی - تورنتو - کانادا
در اکثر کشورهای دنیا : پایتخت سیاسی از پایتخت اقتصادی جدا می‌‌باشد تا ازدیاد جمعیت در شهرها پراکنده شود .مثلا ترکیه(آنکارا-استانبول)کانادا(آتاوا-تورنتو)آمریکا(واشنگتن-نیویورک)و....به نظر من اگر وزارت خانه‌ها بین چند شهر نزدیک به تهران تقسیم شوند و همچنین پرسنل دفاتر مرکزی شرکتها به شهر خودشون بروند(پرسنل دفتر مرکزی مس سرچشمه به کرمان)،جمعیت تهران نصف میشود و همه از هوای پاک تری استفاده می‌کنند
دوشنبه 25 آذر 1392 - 18:34
سرسره - اهواز - ایران
eshgheman iran- عشقه تو ایران نیست عشق تو ساندیس که وجودت ازش درست شده میگی نه ؟ پس حس بویاییتو از دست دادی ازبس..
‌سه شنبه 26 آذر 1392 - 00:38
ذوالفقار علی - اسلام - ایران
مسخرس هوای الوده چکار به انقلاب داره خیلی قرقر میکنین بعضیها
‌سه شنبه 26 آذر 1392 - 08:16
persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
ذوالفعلی - اسلام - ایران- خیلی هم ربط داره .اگه خوب متن رو بخونی متوجه میشی٬دزدی درتمام امورازجمله معاینه فنی خودرو ها٬الودگی سمی هوا بخاطرسوختهایه غیراستانداد وسمی بخاطروجود تحریمها که اونهم سرچشمه اش برمیگرده به انژی هسته ای که اونهم برهیچکس پوشیده نیست وبایدخیلی خر بود که باورکرد این حکومت انرژی هسته ائی رو واسه رفاه اجتمائی میخواد نه واسه قدرت وبقا بیشتر,
‌چهارشنبه 27 آذر 1392 - 15:02
امرزش - ارومیه - ایران
ما انقلاب کردیم یا انقلاب ما را؟هیچکدام دوست عزیز،ملا و اخوند همه ما را
‌پنجشنبه 28 آذر 1392 - 19:49
PARVANE1 - برنموث - انگلستان
خدا را شکر کسی‌ با من موافق شد. مرسی‌.
جمعه 29 آذر 1392 - 10:39
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.