مامور سابق «سیا»:در دفتر احمدی‌نژاد کار می‌کردم

سایت صدای آمریکا می نویسد : خبرگزاری اسوشیتدپرس، روز پنجشنبه (۱۲ دسامبر) در گزارشی تحقیقی گفت که رابرت لوینسون، شهروند آمریکایی که به طور مرموزی در سال ۲۰۰۷ در جزیره کیش در  ایران ناپدید شد، در حال انجام ماموریتی برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا بود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، و روزنامه واشنگتن پست می گویند لوینسون برای گروهی از تحلیلگران سازمان سیا که اجازه اجرای ماموریت در خارج از آمریکا را نداشتند، اطلاعات جمع آوری می کرد.

در این زمینه، باب بائر، مأمور سابق سی آی اِی به پرسش های صدای آمریکا پاسخ داده است.

-آیا انتشار گزارش فوق در زمانی که ایران و آمریکا در حال پیشبرد مذاکراتی حساس درباره برنامه اتمی ایران هستند، میتواند به اعتبار آمریکا ضرر بزند؟

مشکل این است که ایرانیها دیگر میدانند که لوینسون با سی آی اِی تماس داشته. دیگر مهم نیست که مأموریت داشته یا نه. در همان زمانی که لوینسون به ایران رفت، من هم رفته بودم...علناً بعنوان یک مأمور سایق سی آی اِی. من در دفتر احمدی نژاد، زمانیکه هنوز شهردار بود کار کردم. تا زمانیکه رو راست باشی، با سابقه ات مشکلی ندارند. لوینسون غیرقانونی وارد کیش شد و داوود صلاح الدین را ملاقات کرد. رابطه صلاح الدین هم با دستگاه اطلاعاتی کاملاً روشن است. ماجرا خیلی احمقانه بود. چه اتفاقی برای او افتاد، من نمیدانم. اما این که آیا به رابطه کنونی آمریکا-ایران صدمه میزند یا نه، به نظر من می زند و به همکاری آسیب می زند.

-گزارش چه تآثیری بر خود لوینسون خواهد داشت و آیا ممکن است باعث یک معامله شود؟


نمیدانم. حدس من این است که او را تحویل یک گروه افراطی داده باشند مثلا در بلوچستان ولی این گزارش میتواندبه او آسیب برساند. ما اینقدر با این مسئله بازی کردیم، در موردش دروغ گفتیم، قضیه را از خانواده اش پنهان نگه داشتیم که این گزارش میتواند به آتش دامن بزند. ضمناً  افراط گراها در ایران هم که نمیخواهند با آمریکا آشتی کنند میگویند ببینید اینها جاسوس میفرستند و برای تضعیف حاکمیت برنامه ریزی کرده اند.

-در مورد دیوید بلفیلد، یا همان داوود صلاح الدین چه میتوانید بگوئید؟


داوود صلاح الدین اسمی است که او برای خودش انتخاب کرد و اکنون بعنوان خبرنگار در تهران کار میکند و کتاب مینویسد. زمانی که من تهران بودم سعی کردند ما را به هم معرفی کنند. من داشتم یک فیلم در مورد بمبگذاری انتحاری  تهیه میکردم و حاضر به ملاقات با او نشدم...نگران بودم ... نگران آدمهای اطلاعاتی که او میشناخت...چرا با ملاقات با این آمریکایی آنها را تحریک کنم؟ من نمی فهمم چرا لوینسون از او بطور مخفیانه در ایران استفاده کرد. کل این ماجرا بسیار غیرطبیعی و فکر نشده بود. همانطور که گفتم بنظر من، به ضرر ما تمام خواهد شد.

+58
رأی دهید
-8

davod22 - تبریز - ایران
خب حالا این تیتری که به خبر زدین اونوقت یعنی چه؟؟؟؟؟!!!!. دفتر احمدی نزاد؟؟؟؟!!!!.
یکشنبه 24 آذر 1392 - 16:07
alborzi - کرج - ایران
چی به چی شد یاصلا ؟ یا خیلی جیمز باند بازی بوده که ما سر در نیاوردیم یا یه تیکه از گزارش رو چاپ کردید !
یکشنبه 24 آذر 1392 - 16:44
دوستدار - استهکلم - سوئد
حدود 10 سال بیشتر است در مورد رابرت لوینسون، دارند تحقیق میکنند. اولها میگفتن هیچ کاره و بازنشسته بوده در امریکا و بعدا گفتن خواسته در جزیره کیش سیگار قاچاق کند و هردم چیزی در موردش گفتن,, و حالا هم میگویند جاسوس سیا بوده. اگر واقعا جاسوس بوده حتما نیروهای امنیتی رژیم ایران سربه نیستش کردن دیگر امریکایها سعی نکنند استخوانهایش را به امریکا بر گردانند. و اگر در همان جزیره کیش کشته شده باشد به دست نیروهای امنیتی رژیم ایران جسدش را به خورد کوسه دادن.
یکشنبه 24 آذر 1392 - 16:37
Rezanl - امستردام - هلند
حالم بهم میخوره از این سبک گزارش‌ها که اصلا آدم چیزی ازش دستگیرش نمی‌شه! مثلا کار کردن در دفتر احمدی‌نژاد چی‌ بوده و یارو چرا اونجا کار می‌کرده. بابا مجبور نیستید که!
یکشنبه 24 آذر 1392 - 17:46
paksan - آمریکا - آمریکا
یه اصل اساسی میگه شما باید خودت مسائل مهم و طبقه شده ات رو محافظ کنی و هرکسی می تونه تو این زمینه جاسوس باشه یا نباشه پس نمیشه به بهانه ناتوانی یا بی فکری و تنبلی خودت در حفظ اسرار بقیه رو بگیری و زندان کنی تا اعتراف کنند که جاسوس بودن؟! این روش شوروی و کره شمالی و کشورهای عقب مونده اس .همین الان روسها چینی ها و غیره دارن تو آمریکا جاسوسی میکنند ولی داستان اینه که آمریکایی ها فهمیدن که باید طبقه بندی مناسب و درست برای اطلاعاتشون داشته باشند و خودشون از خودشون محافظت کنند نه اینکه بخوان هزینه کنند برای جاسوس گیری و البته سازمانهای اطلاعاتیشون هم کار میکنند و اگر کسی رو گرفتند خیلی راحت اخراجش یا زندان داره بستگی به قراردادشون با کشورها داره با روسیه و چین همچین قرارداد نانوشته ای دارن که هردو طرف تبادل میکنند.ولی کلاً داستان جاسوسی یا فهمیدن اطلاعات مخالفانت داره از یک جرم به یک حق برای کشورها تبدیل میشه و دولتها دارن ناخواسته آنرا به حقوق بشر اضافه میکنند
یکشنبه 24 آذر 1392 - 19:21
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.