اسامی برنج‌های آلوده از سوی سازمان غذا و دارو ایران اعلام شد

بحث آلودگی برنج‌های وارداتی تاکنون چندین بار توسط مقامات ایران تائید و مطرح شده بود. اما مسئله آلودگی برنج‌های داخلی تا پیش از این توسط مقامات مسئول تائید نشده بود

سازمان غذا و دارو طی نامه‌ای اسامی برنج‌های آلوده در ایران را اعلام کرد. براین اساس نام تجاری برنج‌های بابانور(کشور هند)، زیتون(کشور پاکستان)، صدری هاشمی(آستانه اشرفیه)، طارم محلی معطر فریدون کنار، سیاه دم هاشمی دودی (رشت)، اویلا و ستایش در زمره برنج‌های آلوده هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس، سوسن صدری،مدیر نظارت بر مواد غذایی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر روز گذشته شنبه ۲۳ آذرماه در نشست خبری با اعلام این موضوع گفت: "براساس برنامه‌ریزی سازمان غذا و دارو تولیدکنندگان برنج داخلی باید پروانه ساخت داشته باشند در غیر این صورت از سال آینده با آنها برخورد خواهد شد."

همچنین به گفته خانم صدری، در خصوص برنج‌های وارداتی نیز عمده فروش‌ها و مراکز عرضه "باید" هنگام خرید، مدارک و مجوزهای قانونی را از واردکنندگان درخواست کنند.

بحث کلیک آلودگی برنج‌های وارداتی تاکنون چندین بار توسط مقامات ایران تائید و مطرح شده بود. اما مسئله آلودگی برنج‌های داخلی تا پیش از این توسط مقامات مسئول تائید نشده بود.

در پی اعلام این خبر غلامرضا خانکشی پور،دبیر کانون هماهنگی دانش و صنعت برنج کشور در گفت و گو با خبرگزاری تسنیم با بیان اینکه اعلام ارقام برنج ایرانی به عنوان برنج آلوده تشویش اذهان عمومی است، اعلام کرد: "از دادستانی کل انقلاب می‌خواهم شخصاً پیگر این مسئله باشند."

محمد جواد سروش معاون فنی سازمان حفظ نباتات کشور در ۱۷ آذرماه گفت که آلودگی که در مورد برنج‌های ایرانی مطرح است، "مربوط به آبیاری با آب فاضلاب بوده که در برخی مواقع منجر به وجود فلزات سنگین می‌شود.وجود باقیمانده سموم در برنج‌های ایرانی ادعای کاملاً نادرستی است."

جمیل علیزاده شایق دبیر انجمن برنج ایران در گفتگو با خبرگزاری کشاورزی ایران نیز در ۱۷ آذرماه عنوان کرده بود که به دلیل شرایط زمین، سیستم کود دهی و پرورش گیاه امکان آلودگی برنج‌های تولید شده در دراخل ایران "وجود ندارد."

او همچنین تاکید کرده بود که "تا به امروز هیچ گزارشی از مسمومیت توسط برنج‌های آلوده تولید داخل گزارش نشده است، بنابراین مسئولان مربوطه باید دقت بیشتری در انتشار اخبار داشته باشند، زیرا انتشار چنین اخبار نادرستی به وضعیت معیشت شکننده کشاورزان لطمه‌های سنگینی وارد می‌کند."

+45
رأی دهید
-2

آزاده هبوط - ملبورن - استرالیا
خاک بر سر این دولت
دوشنبه 25 آذر 1392 - 09:49
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.