فرود موفقیت‌آمیز اولین فضاپیمای چین بر سطح ماه

اولین ماه‌پیمای چین با موفقیت بر سطح این کره فرود آمد. این ماه‌پیما را موشک "چانگی-۳" به فضا منتقل کرده است. کارکنان مرکز تحقیقات فضایی پکن پس از نشستن موفقیت‌آمیز ماه‌پیما بر سطح این کره جشن گرفتند.

اولین ماه‌پیمای جمهوری خلق چین در ساعت دو و ۱۴ دقیقه بعدازظهر روز شنبه (۱۴ دسامبر - ۲۳ آذر) به وقت اروپای مرکزی به سطح کره ماه نشست.

چین با فرود موفقیت‌آمیز این ماه‌پیما پس از آمریکا و اتحاد شوروی سابق، سومین کشوری است که فرودگری را بر سطح کره ماه می‌نشاند. ۳۷ سال پیش ماه‌پیمای "لونای ۲۴" اتحاد شوروی سابق، آخرین فرودگری بود که بر سطح کره ماه نشست.

هنوز هشت دقیقه از فرود موفقیت آمیز ماه‌پیما نگذشته بود که اولین عکس‌ها به زمین ارسال شدند. آژانس فضایی اروپا (Esa) این پروژه فضایی چین را در بخش ارتباطات و مکان‌یابی یاری کرده است.

قرار است ماه‌پیمای شش چرخ یوتوYutu) ) یا خرگوش یشمی که رنگی طلایی دارد، تحقیقات خود را به مدت سه‌ماه بر سطح کره ماه ادامه دهد. سرعت این ماه‌پیما ۲۰۰ متر در ساعت است.

این بغرنج‌ترین طرح فضایی در تاریخ چین به حساب می‌آید. مقامات چین اقرار کرده‌اند که در زمینه فضایی ده‌ها سال از کشورهایی چون آمریکا و روسیه عقب هستند.

از زمان پرواز اولین موشک بی‌سرنشین ماه‌پیمای چین به فضا، تلویزیون دولتی این کشور به طور مرتب در باره این سفر گزارش می‌دهد.

نام خرگوش یشمی و فرودگر چانگی به طور آگاهانه از اسطوره‌های چینی گرفته شده‌اند. در افسانه‌های چین چانگی، ایزدبانوی کره ماه است که با خرگوش یشمی خود در این کره زندگی می‌کند.

دولت چین در نظر دارد از سال ۲۰۱۷ ماه‌پیماهای دیگری به این کره بفرستد و بخشی از سنگ‌های کره ماه را برای تحقیقات به زمین منتقل کند. این کشور ده سال پیش برنامه فضایی خود را آغاز کرد و در سال ۲۰۰۳ کیهان‌پیمایی را با یک سرنشین به فضا فرستاد.

چین در نظر دارد تا سال ۲۰۲۰ یک ایستگاه فضایی بسازد. این ایستگاه فضایی اما بسیار کوچک‌تر از ایستگاه بین‌المللی فضایی (ISS) خواهد بود.

+27
رأی دهید
-13

IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
حکومت جهل و جنایت اسلامی هم داره فامیل‌های احمدی‌ نژاد روی میفرسته فضا می‌شه چهارومیش‌ها ها‌ها ها‌ها ها‌ها ها‌ها ها‌ها ها
یکشنبه 24 آذر 1392 - 01:33
Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
خیلی دوست دارم ببینم پرچم آمریکا هنوز اونجاست یا نه، یک سری دلائل تو إیمیل بود که میگفت فرود روی ماه در سال ١٩٦٩ دروغ بزرگ بوده!!. این دهها سال عقب بودن نیست، فعلا ٤٤ ساله که تونستن یه روبوت پیاده کنن، إنسان رو معلوم نیست کی که برابر بشن با ١٩٦٩ آمریکا
یکشنبه 24 آذر 1392 - 02:41
compatriot - تورنتو - کانادا
زهی خیال باطل. ایران بزودی با فرستادن مموتی به ماه زودتر از چین موجود زنده روی کره ماه فرد خواهد آورد! شاید اشرف الحمار هم باهاش بفرستن، دنیا را چه دیدی؟!
یکشنبه 24 آذر 1392 - 02:51
mahshahr - ونکوور - کانادا
فقط مونده بود پای اجناس بنجل چیینی به ماه برسه
یکشنبه 24 آذر 1392 - 04:49
جنگنده - تهران - ایران
چینیها بدجور نفس آمریکاییها را گرفتند و به زودی ابرقدرت شماره یک دنیا خواهند شد و آمریکا را از گود بیرون خواهند کرد
یکشنبه 24 آذر 1392 - 05:33
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
۴۰ - ۵۰ سال بعد از روس‌ها و آمریکایی‌‌ها یه ماهپیما فرستادن به قمر زمین که فقط ۲۵۰.۰۰۰ کیلومتر فاصله داره تو این زمان هنر نیست. اگر هم تو این مدت کشور‌های صاحب صنایع همچین کاری رو نکردن بخاطر ناتوانی نبوده بلکه لزومی نداشته....قمر زمین به کل کشف شده است.. این کار فقط جنبه پرستیژ داره که مثلا ما هم میتونیم البته با ۵۰ سال فاصله
یکشنبه 24 آذر 1392 - 09:53
Davidoff - خارکوف - اوکراین
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان - قمر زمین هم اکنون کمتر از ده درصد اون بررسی شده. ماه دارای پتانسیل های بسیار زیادی هست. لایه های زیرین ماه هنوز بررسی نشده. طبق بررسی های انجام شده ماه می تونه دارای منابع بسیار جالبی برای بشر باشه. هم اکنون برای آژانس فضایی اروپا کار می کنم و می دونم که آژانس فضایی اروپا پروژه های بسیار زیادی برای دسترسی به ماه و حتی ساخت ایستگاه در ماه داره. البته این این پروژه ای نیست که تنهایی بشه انجام داد و اروپا با کمک روسیه و آمریکا و چین چنین پروژه ای را می خواهد استارت بزند. مشکل فرود بر روی ماه در وحله اول هزینه سرسام آور اون و بعد مشکلات تکنولوژیکی هست! لازم به ذکر هست که اولین وسیله ساخت بشر بر روی ماه توسط روس ها در سال 1959 قرار گرفت و تابلوی آهنی پرچم شوروی بر روی ماه فیکس شد و سپس در رقابتی سخت و پایاپای آمریکا توانست فضانوردان خود رو بر روی ماه بنشاند. شاید کمتر کسی بداند که در هنگام راهپیمایی فضانوردان آمریکایی بر روی ماه روبات ماه نورد شوروی بر روی ماه آنها را زیر نظر داشت.
یکشنبه 24 آذر 1392 - 15:54
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
DAVIDOFF نه عزیزم اینجوری هم نیست که شما میگی‌.. سطح ماه و لایه‌های سطح ماه کاملا کشف شده. لایه رویی سطح ماه تا عمق ۷۰ کیلومتر از انارتوزیت تشکیل شده زیر پوشش چندین متری رگولیت. بعد از آن لایه سنگ‌های بازالت و کومالت میاد و الی آخر. تا ۵۰۰ کیلومتر عمق کره ماه ترکیبات سنگی‌ و شیمیای آن کشف شده. نصب ایستگاه فضایی و پایگاه روی کره ماه بحثی‌ دیگر است که ربطی‌ به این ماهپیما ندارد.
دوشنبه 25 آذر 1392 - 11:15
Davidoff - خارکوف - اوکراین
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان - دوست گرامی! لایه های زمین هنوز به طور صد در صد بررسی نشده چطور لایه های ماه همگی بررسی شده اند!؟ تمام پروژه های ماه نوردی فقط سنگهایی از سطح ماه و تا عمق دو متری به زمین آورده اند و تمامی بررسی های لایه های عمیق تر از طریق اسکن انجام شده و نه نمونه برداری. طبق حدس دانشمندان ماه می تونه دارای منابع بسیار مفیدی برای انسان باشه. برای همین هنوز هم پروژه های تحقیقاتی در حال انجام هست! حتما فکر می کنید که آخرین تحقیقاتی که تا دهه هفتاد میلادی بر روی ماه شده اونقدر دقیق و کامل بوده اند که دیگر نیازی به اینکار نیست!؟ نخیر دوست گرامی! لطفا اهداف پروژه های آینده فرود بر روی ماه رو در سایتهای سازمانهای فضایی مرتبط بخونید تا متوجه امر بشوید. گفته های من هم در حالت کلی بود و نه درباره این ماهپیمای چینی.
‌چهارشنبه 27 آذر 1392 - 11:51
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.