وزارت خارجه آمریکا: ایران از اضافه شدن نام‌هایی به تحریم‌های قبلی اطلاع داشت

ماری هرف

مقام‌های آمریکایی می‌گویند اضافه شدن نام‌هایی تازه به فهرست تحریم‌های ایران، مربوط به تحریم‌هایی می‌شود که پیش از این علیه ایران وضع شده بود و تهران این موضوع را می‌داند.

ماری هرف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز جمعه ۲۲ آذر ماه، این موضوع را که اضافه شدن چند فرد حقیقی و حقوقی «خلاف روح تحریم‌های ژنو» است را رد کرده و می‌گوید این موضوع به اطلاع مقام‌های ایرانی رسیده بود.

ساعاتی پیش از این واکنش، عباس عراقچی، سرپرست تیم مذاکره‌کننده ایران در پرونده اتمی، با انتقاد شدید از اضافه شدن نام‌های تازه به فهرست تحریم‌ها، اقدام دولت آمریکا را «خلاف روح توافق‌نامه ژنو» نامیده بود.

ماری هرف می‌گوید طی تمام مذاکرات اتمی با تهران، مقام‌های آمریکا «صریح و بی‌پرده» با مقام‌های ایرانی گفت‌وگو کرده و گفته بودند که نام‌‌گذاری در فهرست تحریم‌ها ادامه خواهد داشت؛ «آنها (مقام‌های ایرانی) این را می‌دانستند».

خبرگزاری فرانسه در عین حال می‌نویسد مقام‌های آمریکایی می‌گویند نام‌های جدید در فهرست تحریم‌ها مربوط به تحریم‌هایی می‌شود که از قبل وجود داشته است و وضع تحریم‌هایی جدید علیه تهران نیست. موضوعی که در توافق‌نامه ژنو به آن اشاره شده است.

در ژنو ایران توافق کرد تا بخشی از فعالیت‌های اتمی خود را به طور موقت و داوطلبانه متوقف کند، در مقابل هفت میلیارد دلار از پول بلوکه شده‌اش را طی شش ماه پس بگیرد و نیز در این زمان تحریم‌های جدیدی نیز علیه تهران وضع نشود.

پس از آنکه واشینگتن نام‌های جدید را به فهرست تحریم‌های قبلی اضافه کرد، عباس عراقچی گفت وزارت خارجه ایران به دنبال این اقدام «در حال ارزیابی شرایط موجود» است.

ساعاتی بعد نیز اعلام شد هیئت کارشناسی ایران که از روز دوشنبه گذشته در وین، پایتخت اتریش، در مورد سازوکار توافق‌نامه ژنو مذاکره می‌کرد پنج‌شنبه شب به این مذاکرات «پایان داده» است.

در حالی که دلیل این اقدام هیئت کارشناسی ایران «مشورت» با تهران عنوان شده، چند خبرگزاری از جمله ایرنا این احتمال را مطرح کرده‌اند که این هیئت در واکنش به تحریم‌های تازه علیه جمهوری اسلامی وین را ترک کرده است.

موضوع بازگشت هیئت ایرانی به تهران برای «مشورت» در سخنان جان کری، وزیر خارجه آمریکا، نیز بازتاب پیدا کرده است.

او روز جمعه در بیت‌المقدس گفت «بازگشت مذاکره‌کنندگان ایران به تهران، طبیعی است؛ مذاکرات فنی بر سر اجرای توافق هسته‌ای ژنو پیشرفت کرده و لازم بود که آنها برای رایزنی با مقامات بلندپایه‌تر به تهران بازمی‌گشتند».

وزیر خارجه آمریکا، در عین حال ابراز «امیدواری» کرده است که این گفت‌و‌گو‌ها بسیار زود از سرگرفته شود.

+44
رأی دهید
-16

irani iran - آمریکا - آمریکا
امریکائیا سخنگویه وزارت خارجه دارن، مام دلمون خوشه سخنگویه وزارت خارجه داریم مثه دسته گٔل،،،،،هههههه
شنبه 23 آذر 1392 - 17:14
compatriot - تورنتو - کانادا
وقتی‌ گفتم ایران قبل از اینکه اجازه ورود به بازرسان به نیروگاه اراک را دهد بایستی همزمان در خواست قطعات ایرباس را میکرد که متضرر نشود برای همین بود!!!
شنبه 23 آذر 1392 - 17:16
بابک - سبزوار - ایران
اصلا معلوم نیست صاحب این امریکای خراب شده کیه .خودشان دولت منتخب خودشان را قبول ندارد توی خیابان ها هم با اسلحه به جان هم می افتند پول یک کشور را مثل گردنه بگیرها چپاول می کنند واسمش را حقوق بشر می گذارند ایا پول مردم یک کشور که مواد نفتی خود را فروخته اند باید توسط یک دولت قلدر بلوکه شود و دولت های دیگری که مدعی حقوق بشرند حقوق یک ملت را چپاول کنند. حالا خودتان قضاوت کنید یک بن لادن پیدا شد و نزدیک بود امریکا را به جهنم تبدیل کند با این همه قلدری
شنبه 23 آذر 1392 - 18:03
دوستدار - استهکلم - سوئد
اشتباه نشود یکی از اهداف جمهوری اسلامی این میباشد تفرقه اندازی کند در دنیا و بخصوص در بین کشورهای 5+1. و برای این جلسه مذاکرات را هم ترک کردن تا تقصیر را به گردن امریکا اندازند. و 5 کشور دیگر هم فکر کنند واقعا امریکا جلوی پیش رفت مذاکرات را میگیرند. از اول هدف جمهوری اسلامی در این مذاکرات که در دوره ریاسات جمهوری روحانی انجام شد همین بود که بطور برنامه ریزی بتوانند به نوعی وانمود کنند که جمهوری اسلامی ایران حاضر به مذاکرات هست ولی این امریکاست که جلوی پیش رفت مذاکرات را میگیرد.
شنبه 23 آذر 1392 - 21:10
derafshe kavyani - بیرمنگام - انگلستان
بابک - سبزوار - پول نفتی‌ که خرج بشار اسد ملعون، و حزب‌ا‌لله لبنان و شورشیان سومالی و شورشیان یمن و سازندگی در عراقی‌ که تا دیروز باهاش جنگ داشتیم که موجب کشته شدن میلیونها جوان ایرانی‌ و آوارگی تعداد زیادی از هموطنانمان شد،تا خرج آپارتمان سازی تو ونزوئلا بشه، در حالی‌ که مردم در فقر و گرسنگی به سر میبرند، همون بهتر که بلوکه بشه تا دست آخوندهای حرام لقمه بهش برسه،
یکشنبه 24 آذر 1392 - 01:09
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.