خانواده ستار بهشتی از پیگیری پرونده او «انصراف دادند»

وکیل مدافع خانواده ستار بهشتی، وبلاگ‌نویسی که در زندان جان سپرد، می‌گوید که با توجه به «بسته شدن پرونده قتل عمد» در دادگاه، اولیای دم آقای بهشتی از پیگیری پرونده فرزندشان «منصرف شده‌اند».
 
گیتی پورفاضل روز شنبه، ۲۳ آذر، در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، افزود که پس از این که دادگاه عمومی قتل ستار بهشتی را «شبه عمد» تشخیص داد، به دادسرا مراجعه کرده و در آنجا به او گفته شده که «پرونده قتل عمدی بسته شده» و برای پیگیری پرونده با اتهام قتل شبه عمد نیاز به «شکایت مجدد اولیای دم» است.
 
به گفته خانم پورفاضل، او این موضوع را با اولیای دم ستار بهشتی در میان گذاشته و «آنها گفتند ما قصد دریافت دیه نداریم که بخواهیم برای آن شکایت کنیم».
 
ستار بهشتی کارگر وبلاگ‌نویس ساکن رباط کریم تهران بود که مطالبی در نقد و مخالفت با جمهوری اسلامی در وبلاگ خود منتشر می‌کرد.
 
بر اساس گزارش‌ها، او روز نهم آبان ۱۳۹۱ توسط پلیس فتا (پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ایران) دستگیر و چهار روز بعد در سیزدهم آبان در زندان درگذشت.
 
پس از مرگ آقای بهشتی، ۴۱ زندانی سیاسی زندان اوین در نامه‌ای شهادت دادند که او در روزهای ۱۰ و ۱۱ آبان در بند ۳۵۰ زندان اوین بوده، در حالی‌ که به شدت شکنجه شده بود و آثار شکنجه‌های مختلف بر تمام بدنش مشخص بوده است.
 
مادر ستار بهشتی پیشتر اعلام کرده بود که مامور پلیس فتا که پسر او را به قتل رسانده از نزدیک دیده، نام او «اکبر تقی‌زاده» بوده و این مامور پلیس «بود که در چشمان من نگاه کرد و گفت: وقتی ستار تو را شکنجه می‌کردیم زیر شکنجه می‌خندید. او گفت: از فرط عصبانیت خنده‌های ستار او را زیر شکنجه کشته است و از من تقاضای بخشش و حلالیت کرد».
 
گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی، ۲۰ تیرماه در واکنش به گزارش نهایی پزشکی قانونی خواستار نبش قبر فرزندش شده بود و گفته بود: «اگر ستار زیر شکنجه کشته نشده، چرا کفنش خونی بود؟ چرا سر و صورت او کبود بود؟»
 
اما پزشکی قانونی ایران گفته که ستار بهشتی بر اثر شکنجه کشته نشده است.
 
مادر ستار بهشتی بارها اعلام کرده است دیه فرزندش را نمی‌خواهد، ولی خواستار روشن شدن دلیل مرگ او است.
 
وکیل مدافع خانواده ستار بهشتی پیش از این نیز اعلام کرده بود که با مراجعه به دادسرای امور جنایی تهران متوجه شده است که قرار مجرمیت متهم با اتهام «قتل شبه عمد» از سوی بازپرس پرونده صادر شده است.
 
کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران روز چهارشنبه، ۱۵ آبان، مصاحبه‌ای از «یک منبع آگاه به پرونده ستار بهشتی» منتشر کرد که در آن گفته می‌شود یک سال پس از مرگ این وبلاگ‌نویس، خانواده او مطلع شده‌اند در «یک گزارش پزشکی قانونی، خونریزی ریه، کبد، کلیه و مخچه در زمان بازداشت» آقای بهشتی مطرح شده است.
 
به گفته این منبع آگاه، این گزارش پزشکی قانونی «که در پرونده وجود دارد، جای تردیدی باقی نمی‌گذارد که مرگ این وبلاگ‌نویس بر اثر خونریزی داخلی و مغزی بوده است».

+210
رأی دهید
-14

compatriot - تورنتو - کانادا
مادرم هیچوقت زندگی منصف نبوده و هیچوقت دنیا امن! از صمیم قلبم برات از خداوند منان صبوری می‌طلبم! پسرت در تاریخ ایران با مرگ با ارزشش، همچون نداها، سهراب‌ها، و محسنها ماندگار خواهد ماند. مرگش مرگی با عزت بود که به‌آسانی نصیب هر کس نخواهد شد! خداوند بقیه بچه‌هات را برات نگه دارد.
شنبه 23 آذر 1392 - 16:07
Myth-1 - منچستر - انگلیس
یک مشت کثافت دارن منفی میدن.
شنبه 23 آذر 1392 - 16:37
mina minavand - هانور - آلمان
مطمئن باشید که بزودی نوبت اینهاست.کمی‌ صبر......
شنبه 23 آذر 1392 - 17:27
nassau - مالاگا - اسپانیا
خدا همه رفتگان را بیامرزه و روح همگیشان شاد.
شنبه 23 آذر 1392 - 18:11
asemanabi1 - اتن - یونان
Myth-1 - منچستر - انگلیس . دوست عزیز فکر کنم اون دوستان از انصراف این مادر عزیز ناراحتن که دارن منفی میدن
شنبه 23 آذر 1392 - 18:49
سرسره - اهواز - ایران
برای ان دسته از مردم ایران درد وطن دارند پرونده ستاربهشتی وسایر شهدای مظلوم راه ازادی ایران هرگز بسته نخواهد شد تا زمانی که امران وعاملان این جنایتها به مجازاتشان برسند مرگ بر رژیم سفاک ولایت فقیه
شنبه 23 آذر 1392 - 20:57
shaboruz - پاریس - فرانسه
هر وقت به قیافهٔ این زن زجر کشیدهٔ شجاع و بی پناه نگاه میکنم انگار به قلبم خنجر میزنن !
شنبه 23 آذر 1392 - 23:23
دلگشا - تهران - ایران
انصراف ندادند.مجبورشون کردن انصراف بدن.
یکشنبه 24 آذر 1392 - 01:35
AЯMAN 2000 - آستارا - ایران
ترسم آخر به اون پیرزن هم رحم نکنن. از این رژیم و نوچه هایی از قبیل سپاه و اطلاعاتیو بسیجیو کوفت زهر مار هر عمل ضد انسانی بگیم بر میاد.
یکشنبه 24 آذر 1392 - 00:00
arash_eindhoven - آیندهوون - هلند
دوست عزیز ، هنوز خیلی‌ از کاربران نمی‌دانند که منفی‌ یا مثبت دادن یعنی‌ چه؟ من فکر می‌کنم که آنها به خبر‌های ظالمانه ، غم انگیز،بد و دست چلاق خامنه‌ای منفی‌ میدهند.
یکشنبه 24 آذر 1392 - 08:52
فريادزيره آب - اهواز - ایران
فدای آقا؛ذالفقارعلی؛بیداری اسلامی؛مسیح؛اگزام؛مریدبوشهر؛نظری ندارید?مرد باشیدنظربدید
یکشنبه 24 آذر 1392 - 09:59
کبالت3 - کرج - ایران
یه را کم داره این تیتر..خانواده ستار بهشتی(را) از پیگیری پرونده او «انصراف دادند»..حالا درست شد کبلائی.
یکشنبه 24 آذر 1392 - 19:07
ukguy4u - لندن - بریتانیا
بخدا شرمنده ایم. ستار بخاطر آزادی ایران جونشو از دست داد و ما کاری نمیتونیم برای خانواده اش بکنیم. امیدوارم یک روزی خامنه ای و همه قاتلانش با زجر از این دنیا برن.
دوشنبه 25 آذر 1392 - 00:06
AЯMAN 2000 - آستارا - ایران
فریادزیره آب - اهواز - ایران. مُردن عزیز من مُردن ، رفتن زیر گِل. فقط هر جا یونجه واسشون بریزن پیداشون میشه. هر چند به نظر من اینها همه شون یک نفر اند ، راستی یکیو جا انداختی 13491349 - ساری - ایران. تو این صفحه، کامنت یکی به آخر مانده اراجیف سر هم کرده https://www.iranianuk.com/page.php5?id=20131206202900039
دوشنبه 25 آذر 1392 - 00:18
hana257 - تهران - ایران
جمهوری اسلامی خیلی پلید و جنایتکار هست برای اینکه وبلاگ نویسان رو بترسونن این بلا رو سر ستار آوردند و به عمد کسی رو انتخاب کردند که جز یک مادر پیر خونخواه دیگه ای نداشته باشه.
دوشنبه 25 آذر 1392 - 15:57
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.