لوینسون «در مورد پول‌شویی مقامات ایران تحقیق می‌کرد»

یکی از معدود تصاویری که از رابرت لوینسون در سال‌های اخیر منتشر شده است. عکس نشان می‌دهد که چهار سال از مفقود شدن او گذشته است.

خبرگزاری رویترز به نقل از وکیل خانواده رابرت لوینسون، آمریکایی مفقودشده در ایران، نوشت که او در حال تحقیق درباره پول‌شویی به دست مقامات جمهوری اسلامی و چگونگی انتقال درآمدهای نفتی ایران به کشور کانادا بوده است.

بر اساس این گزارش که روز شنبه، ۲۳ آذر، منتشر شد، دیوید مک‌گی، وکیل خانواده لوینسون، اظهار داشت که این مامور سابق پلیس فدرال آمریکا درگیر پرونده فساد افراد بانفوذ حکومت ایران بوده است.

به گفته او، تحقیقات آقای لوینسون شامل ردیابی جریان پول‌شویی بوده که با واسطه گروهی از ایرانیان ساکن شهر تورنتو در کانادا انجام می‌شد.

رویترز می‌نویسد که نمی‌تواند اظهارات مک‌گی را تایید کند. در عین حال هنوز مشخص نیست زمانی که رابرت لوینسون در ایران ناپدید شد «برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا کار می‌کرد یا به عنوان کارگاه خصوصی تحقیقات خود را انجام می‌داد».

آقای لوینسون اسفند سال ۱۳۸۵ در جزیره کیش ناپدید شد و از آن زمان تاکنون اطلاعات اندکی درباره او منتشر شده است، به‌ طوری که نمی‌توان اطمینان داد هنوز زنده است یا نه.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به تازگی گزارش داد که سفر او به جزیره کیش در راستای ماموریتی تاییدنشده از جانب سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا انجام شده است، اما این گزارش واکنش مقامات آمریکا را به دنبال داشت، چنان‌ چه جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، آن را «غیرمسئولانه» خواند و هشدار داد که اقدام این خبرگزاری می‌تواند رابرت لویسنون را در معرض خطر بیشتری قرار دهد.

به گفته آقای کارنی، رابرت لوینسون در زمان مفقود شدن خود کارمند دولت آمریکا نبوده است.

با این حال خبرگزاری رویترز هم به نقل از مقامات سابق و فعلی ایالات متحده می‌نویسد که لوینسون آن زمان ارتباطاتی با سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا داشته است.

این مقامات گفته‌اند، او با بخشی از سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ارتباط برقرار کرده بود که اجازه به‌کارگیری مخبران را ندارد و از این رو چنین اقدامی برخلاف قوانین سازمان بوده است.

در همین حال نشریه گاردین گزارش می‌دهد که خانواده لوینسون با انتشار اطلاعیه‌ای دولت آمریکا را مورد انتقاد قرار داده و اقدامات آن برای آزادی آقای لوینسون را ناکافی دانسته است.

این اطلاعیه می‌گوید، نجات زندگی آقای لوینسون تاکنون اولویت لازم را برای دولت آمریکا نداشته است.

واشینگتن بارها خواستار همکاری ایران برای یافتن رابرت لوینسون شده، اما مقامات ایران می‌گویند که از او هیچ اطلاعی ندارند.

+13
رأی دهید
-6

smart292 - ونکوور - کانادا
ما که اینجا داریم میبینیم چه پول‌های عظیمی از ایران می‌آید توسط آقازاده ها، چه پول هایی که اینجا خرج نمیشود ، مخصوصاً این آقازاده‌ها عشق دیسکو و پاب هستند. و چه پولهای کلانی برای دوست دختر بولندشان خرج میکنند و چه شهرک سازی و باز کردن کازینو با سرو کردن مشروبات الکلی ، ساختن برجهای بلند و صدها کار دیگر که در اینجا انجام میدهند ، به امید نابودی آخوند و اسلام زوری و دروغی .
شنبه 23 آذر 1392 - 16:37
arash_eindhoven - آیندهوون - هلند
اسمارت۲۹۲ - ونکوور - کانادا. دوست عزیز ،دقیقا.این سوال را از خود کرده اید که چرا دامنه تحریمات به گوشه‌ دارائی‌های خامنه‌ای و رفسنجانی‌ نمیماسد؟
شنبه 23 آذر 1392 - 19:01
agha-javad - تهران - ایران
اگه آقای لوینسون انسان مهمی‌ برای سران قدرت آمریکا بود، همون روزهای اول آزاد بود. بیچاره یک انسان متفکری احتمالا بوده که خواسته ببینه انقلاب ایران واسه چی‌ بوده که یه عده‌ جانی و دزد قدرتمنتر از همیشه شدند و سرما‌یه این خاک بزرگ ایران در دست چه کسانی‌ می‌چرخه، که متاسفانه شانسش اقبالی نداشت و سر به نیست شد. اما اگه کمی‌ صبر میکرد می‌فهمید که همون کار سران مافیای شوروی بوده که تا دسته آخوندا و هر چی‌ جانی و دزد بوده رو چپونده!!!
شنبه 23 آذر 1392 - 19:44
smart292 - ونکوور - کانادا
جهت اطلاع دوستان در این تحریمها بخشی از پولهای خامنه‌ای در انگلستان بلوکه شده است و در بخشی‌ از کشور‌های عربی‌ هنوز حسابهای عظیمی موجود میباشد خلاصه مملکت به چاپ به چاپ است ، به قول معروف مملکت دومز دی‌ میباشد
یکشنبه 24 آذر 1392 - 07:16
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.