مخالفت کامرون با جدا کردن دانشجویان دختر و پسر در جلسات سخنرانان مهمان در بریتانیا

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا نیز وارد این بحث شده که آیا دانشگاه‌های این کشور می‌توانند تقاضای اساتید و سخنرانان مسلمان مهمان برای جدا کردن دختران و پسران در جلسه درس و سخنرانی آنها را بپذیرند یا نه.

اخیرا، نهاد "دانشگاه های بریتانیا"(یو یو کی) نهادی که نمایندگی بیشتر دانشگاه های بریتانیا را بر عهده دارد، در اظهار نظری جنجالی، جداسازی داوطلبانه را اقدامی درست خواند.

اکنون آقای کامرون به تعدادی از سیاستمداران بریتانیایی ملحق شده که گفته‌اند جدا کردن صندلی دانشجویان تحت هر شرایطی نادرست است.

این بحث اعتراض هایی در میان دانشجویان و نمایندگان پارلمان نیز برانگیخته است.

سخنگوی نخست‌وزیر بریتانیا گفت: "به اعتقاد وی، سخنرانان و اساتید مهمان نباید اجازه یابند برای مخاطبان زن و مردی که جدا از هم نشسته‌اند، سخنرانی کنند."

مخالفان این طرح می‌گویند جدا سازی جنسیتی در دانشگاه‌ها به افراط‌گرایی مذهبی دامن می‌زند.

به گفته سخنگوی آقای کامرون، "نهادهای آموزشی بریتانیا، از سنت بسیار مهم آزادی بیان برخوردار هستند."

وی گفت: "خیلی مهم است که در دانشگاه‌ها، آزادی بیان را رعایت کنیم. این موضوع به دانشگاه ها مربوط است. اماکن مذهبی و عبادی در این مورد متفاوتند."

نهاد "دانشگاه‌های بریتانیا" اکنون گفته است که در خط‌ مشی خود در این زمینه بازنگری می‌کند.

این نهاد روز گذشته گفت ممکن است لازم شود دادگاه در این مورد نظر بدهد.

نهاد "دانشگاه‌های بریتانیا" با ارسال نامه ای به "کمیسیون برابری و حقوق بشر" خواهان آن شده که یا دادگاه عالی موضوع را روشن کند یا "در مورد قوانین و ملاحظات مربوط به آن به طور صریح و علنی توضیح دهد."

این نهاد قبلا گفته بود اگر سخنرانان مهمان تقاضای جداسازی دانشجویان را داشته باشند، دانشگاه ها باید هم تعهدات خود برای آزادی بیان را در نظر بگیرند و هم قوانین مربوط به برابری و تبعیض را رعایت کنند.

به گفته نهاد دانشگاه‌های بریتانیا، "در صورتی که در اثر جدا نشستن، محرومیتی برای زنان و مردان ایجاد نشود و همچنین اگر در جلسه سخنرانی، محلی نیز برای افرادی که می‌خواهند به صورت مختلط بنشینند، در نظر گرفته شود، دانشگاه می‌تواند تحت شرایط خاص با درخواست سخنران مهمان برای جدا نشستن مخاطبان موافقت کند."

+50
رأی دهید
-5

davood63 - تهران - ایران
وقتی‌ ورزش کاران آمریکایی‌ از فرودگاه لندن خارج شدند فکر کردند اشتباهی‌ وارد پاکستان شدند تعجب از این همه پاکستانی‌، حالا هم زور پاکستانی‌ ‌ها در مورد عقاید اسلامی شون داره می‌چربه میخواهند انگلیس رو پاکستان دوم بکنند .فکر می‌کنم تا چند سال دیگه انگلیس کاملاً اسلامی بشه
شنبه 23 آذر 1392 - 10:57
بت شکن - مونترال - کانادا
انگلیسی‌ها چطور نسخه همه قوانین مزخرف مذهبی‌ را برای دیگر ملت‌ها میپیچند اما به خود استمارگرشان که می‌رسد آزادی بیان و جنسیت مهم میشود؟؟ امیدوارم روزی برسد که همین مذهبیون افراطی مقیم لندن بلایی که سر نیویورک امد سر لندن هم بیاورند که هرچه میکشیم اول از مردم وطن فروش خودمان بعد هم انگلیس‌های آتش افروزاست!!
شنبه 23 آذر 1392 - 11:55
AЯMAN 2000 - آستارا - ایران
دمش گرم آقای روشنفکر ؛ به امید نابودی سران مملکت که همیشه فکرشون منحرفه و همیشه و در همه حال هر چیزی رو به پایین تنه ربط میدن!.
شنبه 23 آذر 1392 - 12:50
آرش١١٠ - لندن - انگلیس
@davood درست میگى! تو انگلیس پاکئ هاو هندیا بیشتر از انگلیسیان! انگلیس یه پا پاکستانه واسه خدش!
یکشنبه 24 آذر 1392 - 03:41
آرش١١٠ - لندن - انگلیس
@ بدشکن! یارو داره کشوره خدشو میگه! شما زیاد به دل نگیر :)
یکشنبه 24 آذر 1392 - 03:44
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.