امیر علی اکبری : مربی بلغار یک قرص زیر زبانم گذاشت/ قربانی مافیای کُشتی شدم

قهرمان سنگین‌وزن کشتی ایران گفت: با محرومیت مادام‌العمر، من قربانی مافیای کشتی شدم.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، امیر علی‌اکبری که 4 روز پیش از سوی فدراسیون جهانی (فیلا) به دلیل مثبت اعلام شدن دوپینگش مادام‌العمر محروم شده است، شب گذشته در برنامه ورزش از نگاه دو و در قسمت خط قرمز این برنامه حاضر شد و صحبت‌های تکان‌دهنده‌ای را مطرح کرد.

وی در ابتدای صحبت‌های خود گفت: به اینجا آمده‌ام و حرف‌هایی بزنم و صحبت‌هایی را مطرح کنم که شاید برای خیلی‌ها تلخ باشد اما به خداوند بزرگ قسم می‌خورم تمامی حرف‌هایم بر مبنای صداقت و درستکاری است و می‌خواهم بگویم این مسئله دوپینگی که به من ربط دادند را هرگز انجام ندادم و حاضرم به خاطرش در هر محکمه و دادگاهی حضور پیدا کنم.

علی‌اکبری در ادامه گفت: من اگر می‌دانستم بدنم ناسالم است قبلا هم به تست دوپینگ بین تمرین نمی‌رفتم و البته این را هم بگویم من روزهای تلخ وشیرینی را در کنار بابک قربانی داشتم و امیدوارم مشکل او هر چه سریع‌تر مرتفع گردد.

وی در خصوص اینکه آیا در سال 90 برای اولین بار از سوی فدراسیون جهانی با محرومیت مواجه شد،کسی در اردوی تیم ملی پیگیری وضعیت  تغذیه بازیکنان را انجام می‌داد یا خیر، گفت: در اردوها دکتر امیرسلطان پیگیر وضعیت تغذیه بازیکنان بود ولی آن شرایط خاص برای من و بابک قربانی افتاد و تاوان آن اشتباه را هم به بدترین شکل ممکن دادم.

وی با تاکید بر اینکه در آن برهه در تمرینات تیم ملی کشتی فرنگی حضور پیدا می‌کرد، گفت: با وجود آنکه دو طلای جوانان جهان را داشتم اما از سوی بقیه طرد شده بودم ولی وظیفه خود می‌دانستم که به بچه‌ها کمک کنم. فرقی نمی‌کند پرچم کشورمان توسط علی‌اکبری بالا برود یا دیگران. ولی با وجود همه بی‌مهری‌هایی که به من شد تصمیم گرفتم دوباره به کشورم برگردم و خدمت کنم.

علی‌اکبری افزود: درست است که توجهی به من نمی‌شد اما انصافا انتظاری هم نداشتم چون توجه‌ها بیشتر به کشتی‌گیران المپیکی کشورمان بود و من به عنوان یک سرباز صفر هر چه می‌گفتند تمکین می‌کردم و فقط در خدمت تیم بودم.

وی در پاسخ به این سؤال که پیشنهاد کشور آذربایجان چه زمانی به او مطرح شد، گفت: این پیشنهاد دقیقا بعد از سال 2010 و اختلافی که من و بابک قربانی با دنیازف به وجود آمده بود، مطرح شد. حتی همان زمانی که محروم شدم آنها به من پیشنهاد داده بودند به آن کشور بروم و قول دادند که محرومیتم را درست می‌کنند. آنها خواستند به کشور آنها بروم تا محرومیتم را درست کنند تا در نهایت در المپیک برای جمهوری آذربایجان کشتی بگیرم. البته ما 3 تا 6 ماه باید محروم می‌شدیم و بی‌دلیل یک سال و نیم افزایش محرومیت را تحمل کردیم. متاسفانه در کشور خودم وعده و وعیدهایی داده شد که محرومیت تو را درست می‌کنیم اما بعدها متوجه شدم حتی یک نامه هم به فیلا ارسال نکردند که این کشتی‌گیران مرتکب اشتباهی شدند تا ما را ببخشند. حتی یک نامه کسر محرومیت هم برای ما نزدند که بتوانیم در خدمت کشتی باشیم و دروغ‌هایی به ما گفته شد با وجود آنکه وظیفه خودم می‌دانستم در کشورم بمانم.

به گزارش خبرگزاری فارس، امیر علی‌اکبری تصریح کرد: هیچ اشکالی ندارد که این صحبت‌ها را می‌کنم و پای آن هستم. من در محروم‌ترین نقطه تهران به دنیا آمده و بزرگ شدم و افتخار می‌کنم که این صحبت را انجام دادم. خوشحالم که از آنجا به اینجا رسیدم. خوشحالم که پیشنهادی را رد کردم که ممکن بود زندگی‌ام را زیر و رو کند. هر صحبتی انجام می‌دهم با سند و مدرک مکتوب است و هیچ ترسی از گفتن آنها ندارم. هنگامی که به کشور آذربایجان رفتم نزدیک به 500 هزار دلار به من می‌دادند تا برایشان کشتی بگیرم. حتی آنها به من قول دادند اگر مدال المپیک را بگیرم 2 میلیون دلار به من خواهند داد. شاید باور نکنید اما برای آذربایجانی‌ها فرقی نمی‌کند امیر علی‌اکبری کشتی بگیرد یا شخصی دیگر. هر کس برای آنها مدال بگیرد وضعیتش همین گونه خواهد بود. حتی پیشنهاد دادند ماهیانه مبلغ 12 هزار دلار به من حقوق می‌دهند. همه این مبالغ برای یک سال بود. البته آنها اصلا لیگ ندارند و بر اساس نیازهایشان نیرو جذب می‌کنند.

وی در ادامه صحبت‌های خود تاکید کرد: خیلی دیگر از ملی پوشان ما که به آنها پیشنهاد داده شد دوست نداشتند به این کشور سفر کنند و می‌خواستند در کشور خودشان کشتی بگیرند. آنها هم می‌گفتند برای پول کشتی نمی‌گیرند ولی شرایط در آن زمان به حدی سخت شده بود که مجبور شدم چنین تصمیمی را بگیرم.

علی‌اکبری در خصوص اینکه آیا به لحاظ روحی و روانی بعد از آن تصمیم دچار عذاب وجدان شده یا خیر،‌گفت: شما شکی در این موضوع نداشته باشید. حتی زمانی که پیشنهاد به من ارائه شد مصاحبه کردم و گفتم می‌خواهم بروم. جالب است بدانید آقایان به من گفتند برو. دوستان با من رفتاری کردند که من بروم و من رفتم و چند ماهی هم در آنجا ماندم اما چون در کشورم کشتی گرفته بودم به احترام مردم ایران حیف دانستم که به کشورم پشت کنم. به پول پشت کردم حتی مطالبات سال 2010 من باقی مانده اما درب اتاق هیچ مسئولی را به خاطر طلبم نزدم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا این موضوع به خاطر دوپینگ او در مرحله اول بود یا خیر،‌گفت: من 6 ماه بعد از آن مسابقه محروم شدم و مدال طلایم به قوت خود باقی است. آنقدر در خصوص طلبم پیگیری کرده‌ام که خسته شده‌ام. اگر من به میلیاردها پول پشت کردم به این خاطر بوده که به کسانی فکر می‌کردم که ارزشش را دارند.

علی‌اکبری با اشاره به نفوذ کشور آذربایجان در فدراسیون جهانی کشتی و مراوداتی که آنجا صورت می‌‌گیرد،‌گفت: کشور آذربایجان در زمان مارتینتی خیلی نفوذ داشت و حالا هم که لالوویچ آمده در حال نفوذ کردن هستند. آنها اینقدر نفوذ داشتند که هیچ نامه‌ای برگشت داده نمی‌شد چون رئیس فدراسیون کشتی آذربایجان معاون مارتینتی بود. آنقدر برای آنها مدال طلا در هر رشته‌ای مهم است که حد و اندازه ندارد. آنها کاری با ورزشکارانشان انجام می‌دهند که از لحاظ نیاز مالی اشباع شوند.

امیر علی‌اکبری که در برنامه ورزش از نگاه دو سکوت خود را بعد از 72 ساعت شکسته بود در خصوص محمد بنا گفت: محمد بنا به کسانی امتیاز می‌دهد که کشتی آنها را قبول داشته باشد. او کشتی را مثل کف دستش می‌شناسد و همه چیز را خوب می‌بیند. محمد بنا با وجود آنکه نفر موفقی بودم و مدال‌های گوناگونی می‌گرفتم اما هیچ امتیازی برای من قائل نمی‌شد شاید در تمرینات هوای من را داشت ولی در مسابقات انتخابی تفاوتی بین من و دیگران قائل نمی‌شد. من نمی‌دانم مشکل سامان طهماسبی با محمد بنا چه بود ولی در مورد خودم صحبت می‌کنم.

وی در خصوص مشکلات کشتی‌گیران در ایران گفت: من از نظر پرداختی‌ها صحبت می‌کنم. ایران از این لحاظ آخرین کشور در دنیا محسوب می‌شود. اگر کشور آمریکا به قهرمانش 250 هزار دلار می‌دهد از کنار او یک میلیون دلار به خاطر تبلیغات درآمدزایی می‌کند و اسپانسرها حامی آن ورزشکاران خواهد بود.

علی‌اکبری در پاسخ به این سؤال که چه طور شد تصمیم گرفت به ایران برگردد، گفت: هیچ چراغ سبزی برای بازگشت ندیدم ولی در آن 4-5 ماهی که در کشور آذربایجان حضور داشتم خیلی فکر کردم و به این نتیجه رسیدم که من کسی نیستم که به خاطر پول کشتی بگیرم. من حتی 30 درصد از مبلغ قراردادم را از آنها گرفتم و همین حالا که با شما صحبت می‌کنم به آنها بدهکار هستم. اینها را می‌گویم بدانید اهل شعار نیستم. همان پول را نزد آنها گذاشتم و به اینجا برگشتم و تا همین امروز یک ریال هم از کشور خودم دریافت نکردم. متاسفانه در آن چند ماهی که در آنجا حضور داشتم از آن 30 درصد دریافتی‌ام مقداری را خرج کردم تا امورات زندگی‌ام را بگذرانم. به همین دلیل است که می‌گویند به آنها بدهکار هستم. حتی از وزیر ورزش آقای عباسی خواستم که کمکم کند ولی او نامه‌ای صادر کرد که پولی به من بدهند اما اتفاقی نیفتاد. آنها من را تحت فشار گذاشتند که پولشان را برگردانم. مطالبات خود را می‌خواهند و فعلا که این مسائل پیش آمده حرفی و حدیثی مطرح نشده اما باید پولشان را بدهم.

وی ادامه داد: من آنجا تغییر تابعیت دادم برای کشتی‌ گرفتن و نامه‌ای را هم که از وزیر گذشته (عباسی) گرفتم در بایگانی خاک می‌خورد چون وزیر عوض شده است. به همین خاطر از سوی کشور آذربایجان تحت فشار هستم.

 

 

امیر علی‌اکبری ادامه داد: 45 روز قبل از مسابقات جهانی از ما تست دوپینگ گرفتند که تست من منفی بود و 20 روز بعد از مسابقات یونیورسیاد باز هم تست دادم و مجددا پیراهن تیم ملی ایران را به دست آوردم و همه رقبایم را هم شکست دادم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا در مسابقات جهانی احساس می‌کرد که بدنش نیاز به مکمل دارد یا خیر، گفت: تمام بازیکنان تیم ملی شاهد هستند که وقتی از مسابقات یونیورسیاد برگشتم 116 کیلو بودم و در انتخابی و وزن‌کشی 114 کیلو وزن کشیدم. آنقدر از داستان دوپینگ دوره اول زجر کشیده بودم که می‌ترسیدم از پروتئین استفاده کنم که از وزن 120 کیلو برسم. باور کنید جرات استفاده از هیچ مکملی را نداشتم و مربیان هم تشخیص دادند در همان 114 کیلو وزن‌کشی کردم. من در هر تمرین 10-12 هزار کالری می‌سوزاندم در حالی که در یک وعده تغذیه‌ام 8 هزار کالری آن جبران می‌شد. واقعا زجر کشیدم و تمرین کردم. اما از کوچکترین مکملی که فکرش را بکنید استفاده نکردم که حرف و حدیثی پیش نیاید.

وی ادامه داد: شاید باور نکنید حتی بین تمرینات آب از کلمن نخوردم و از آب‌های معدنی پلمب استفاده می‌کردم. همش پیش خودم می‌گفتم نکند دوباره چیزی استفاده کنم که علی‌اکبری محروم شود. بازیکنان تیم ملی شاهد هستند که به صورت شخصی هزینه می‌کردند که بدنم کم نیاورد و برای خودم گوشت و عسل و غیره می‌خریدم تا خدای ناکرده ضعیف نشوم و در اردوی تیم ملی کم نیاورم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا در مسابقات اتفاقی پیش نیامد، گفت: من در این مدت چند ماه مسابقات به شدت همه چیز را کنترل می‌کردم و حالا هم می‌گویم با زدن این حرف‌ها کسی را متهم نمی‌کنم. هنگامی که به فینال در مجارستان رسیدم به خاطر دردی که در رباط پایم احساس کردم برای ماساژ به اتاق ماساژور تیم ملی مجارستان رفتم. آن ماساژور چند سالی در تیم ملی ما کار می‌کرد. هنگامی که ماساژ می‌گرفتم آنها چیزی زیر زبان من گذاشتند با عنوان «دیکنوفناک» البته من آن مربی را می‌شناختم و اعتماد زیادی به او داشتم شاید باور نکنید بلافاصله شک کردم این چه چیزی بود که من خوردم. در عرض 2 دقیقه برگشتم که پاکت آن را ببینم ولی چیزی در آنجا نبود.

وی تأکید کرد: وقتی آن مربی نگرانی من را دید با شوخی به من گفت نگران نباش تست تو در نمی‌آید! من خیلی استرس داشتم چون فقط 10 دقیقه تا فینال باقی مانده بود و نمی‌توانستم در آن زمان حساس پیگیر باشم البته دیکنوفناک تقریبا حالت گچی دارد و علت شک من این است که چیزی که خوردم مقداری ترش بود. من به خاطر اعتمادی که به آن مربی داشتم و حرفی که با حالت شوخی به من زد باعث شد تا در آن شرایط فراموش کنم. من هیچ وقت آن طعمی که در آن اتاق مزه کردم تجربه نکرده بودم.

علی‌اکبری تأکید کرد: باور کنید تنها چیزی که در این 4 ماه بدون اطلاع خوردم همین بود و همه چیز را کنترل می‌کردم. من قبول دارم که نباید ندیده چیزی می‌خوردم.

وی در پاسخ به این سؤال که مگر تیم ملی پزشک نداشت که تو به اتاق تیم ملی مجارستان رفتی، گفت: ماساژور تیم ما حرفه‌ای نبود و نمی‌توانست دردی که من از ناحیه رباط احساس می‌کردم را کم کند البته باز هم می‌گویم نیت من متهم کردن آن مربی نیست.

به گزارش فارس، بهداد سلیمی، امید نوروزی و فردین معصومی نفراتی بودند که در حمایت از امیر علی‌اکبری روی خط برنامه ورزش از نگاه 2 آمدند و علاوه بر دادن دلداری به علی‌اکبری به او لقب پهلوان دادند. همچنین حمید سوریان و خیلی دیگر از ورزشکاران به دلیل کمبود وقت نتوانستند به صورت مستقیم در برنامه صحبت کنند.

علی‌اکبری بعد از صحبت‌های این ورزشکاران در خصوص اینکه آیا تحقیقی در مورد پاکت آن ماده‌ای که استفاده کرده انجام داد یا خیر، گفت: چون باید بدنم را گرم می‌کردم وقتی نداشتم تا اینکه 72 ساعت پیش اعلام کردند که تست دوپینگم مثبت درآمده است. معمولا این ماده‌ها در عرض 15 دقیقه جذب بدن می‌شوند و فکر می‌کنم سه ساعت طول کشید تا تست دوپینگ بدهیم.

وی درخصوص اینکه آیا فکر می‌کند این موضوع به بحث بدهی‌اش به کشور آذربایجان ربط دارد یا خیر،‌ گفت: امیر علی‌اکبری به کشوری پشت کرده که مسئولین این کشور با وادا بازی می‌کنند.چون من آنجا بودم و این مسائل را از نزدیک می‌دیدم. باور نمی‌کنید نفراتی بوده‌اند که تست دادند و دوپینگ‌شان مثبت بود و درحالی که 20 روز به مسابقات باقی مانده همه چیز پاک شد و در مسابقات شرکت کردند. آنقدر برش دارند و پول خرج می‌کنند که هیچ کاری برایشان غیرممکن نیست. جالب است ما در فیلا اصلا نفوذی نداریم از حق ما دفاع کند.

علی اکبری ادامه داد:‌در این چند روز آنقدر حملات غیرمنصفانه به من شد که هر دو تلفنم را خاموش کردم و وقتی شایعه را شنیدم از طرف فدراسیون پیگیری کردم که آنها می‌گفتند هنوز چیزی قطعی نیست و در حال پیگیری هستند. قانونی وجود دارد که می‌توانستیم از اینجا نماینده‌ای را بفرستیم تا نمونه B آزمایش را بررسی کنند و حتی پلمب آزمایش تحت نظارت نماینده آن کشور برگزار شود اما متاسفانه از ایران کسی اعزام نشد و یک نفر از افراد همان کشور که نمونه‌گیری در آنجا انجام می‌شود شخصی بالای سر کار بود و متاسفانه امیر علی‌اکبری دچار حادثه‌ای شد که باید تا ابد از کشتی خداحافظی کند. بعد از 15 سال خون دل خوردن صبح و شب نخوابیدن و با درد استراحت کردن باید کشتی را کنار بگذارم.

به گزارش فارس امیر علی‌اکبری در این لحظه با چشمانی اشک‌بار با مردم صحبت می‌کرد. وی که از شرایط به وجود آمده خیلی ناراحت بود به حالت گریان گفت: ماده‌ای که به من اعلام کردند در بدنم وجود دارد حداقل 6 ماه در بدن می‌ماند. جالب است حالا دو ماه از مسابقات گذشته و اگر بعد از این هم از من تست بگیرند باید تست دوپینگم مثبت باشد. من این آمادگی را دارم هر جا که بخواهند تست دوپینگ دوباره بدهند اما می‌دانم کشتی برای امیر علی‌اکبری تمام شد چون این مافیا با هر کسی که مدال سنگین‌وزن را از آنها بگیرد همین برخوردها را می‌کند. فقط یک خواهش دارم کشتی من تمام شد اما پاکی من را ثابت کنند. حاضرم در این برنامه تلویزیونی از من تست بگیرند و جوابش را به مردم بگویند. قضاوت‌هایی را که در این سه روز نسبت به من شده طوری است که حال من با حال یک آدم اعدامی هیچ تفاوتی ندارد. من به خاطر مردم کشورم از میلیاردها پول گذشتم ولی حالا اینگونه در مورد من قضاوت می‌کنند.

علی‌اکبری در ادامه صحبت‌های احساسی خود گفت: مربیان بالای سر من بودند و آن مسکنی که آنها به عنوان دیکلوفناک به من دادند اثری نکرد و دردی از من کم نکرد. این برنامه طوری صورت گرفت که مطمئن باشید حکم من شکسته نمی‌شود. یادتان می‌آید در مسابقات گوانگجو در مسابقه ماقبل فینال نزدیک به 30 هزار دلار پخش کردند که ملی پوش کشورمان مدال نگیرد حتی محمدی می‌گفت من دیدم که مسئولان در حال شمردن پول هستند آنها دوست ندارند مدال طلای سنگین وزن به ایران برسد و کشورهایی مثل روسیه، ترکیه و آذربایجان اجازه نمی‌دهند که این حکم بشکند و کشتی برای امیر علی‌اکبری تمام شده است. من اینجا آمدم از آبرو و حیثیم دفاع کنم و در حالی که از زندگی در اروپا گذشتم آرزویم این بود که مردم خوشحال شوند حالا هم می‌گویم اگر 16 سال زندگی ورزشی من دود شد و به هوا رفت به عشق این مردم بوده و فقط یک آه در سینه دارم.

وی در پایان گفت: آرزو می‌کنم حالا که این اتفاق برایم افتاده روزی جانم را برای مردم بدهم تا آنها بفهمند که من در این چند سال چه هدفی داشتم و چرا از پول گذشتم.

به گزارش خبرگزاری فارس، امیر علی‌اکبری با حکم فدراسیون جهانی فیلا به صورت مادام‌العمر از فعالیت در کشتی محروم شد تا یکی از ستارگان سنگین‌وزن کشتی برای همیشه کشتی را کنار بگذارد.

در ادامه برنامه ورزش از نگاه دو شب گذشته دو کارشناس و استاد دانشگاه و همچنین حمیدرضا علی‌عسکر بازیکن پرسپولیس در خصوص حملات سایبری یه صفحات شخصی لیونل مسی صحبت و به بحث و تبادل نظر پرداختند که در نهایت باز هم این حرکت محکوم شد.

+40
رأی دهید
-10

فاطی قاطی - موگادیشو - سومالی
دروغ میگی مثل سگ.پول اذریها رو گرفته حیف و میل کرده الان میخواد فدراسیون کشتی ایران براش جبران کنه.عجب روی داره این نکبت.
شنبه 23 آذر 1392 - 11:19
erric2444 - داواوو - فیلیپین
غلط کردی زر مفت نزن
شنبه 23 آذر 1392 - 16:52
klopatra7 - دوسلدورف - آلمان
خوشم میاد مسئولیت هیچ کاری را قبول نمی کنند. هر وقت میبازند دیگران مقصر بودند هر وقت هم که مچشون گرفته میشه باز دیگران. حالم از این هم مظلوم نمایی به هم میخوره
شنبه 23 آذر 1392 - 17:14
masterweb - تهران - ایران
کاملا چرت و پرت ، 100% دوپینگ کرده شما یه مقایسه با هیکل حریفش تو مسابقه فینال بکنید از عضلات زیر بغل میفهمید خودتون که تابلوئه ، کسی که 50 کیلو بوده الان تو 120 کیلو مسابقه میده با عسل و گوشت اینطوری شده ؟
شنبه 23 آذر 1392 - 17:52
اسکندر ذوالقرنین - اردبیل - ایران
قهرمان دوپینگی فکر کردی مردم بلانسبت گوش دراز هستند؟ با سابقه دوپینگ و محرومیت و رقابت از دیت مربی بلغاری دارو خوردی؟ خجالت نمیکشی نکش ام اونی که فکر کردی ما نیستیم خودتی!!! دیگه تو هیچ صحنه ای پیدات نشه تا بقیه عبرت بگیرن مرگ بر دوپینگ
شنبه 23 آذر 1392 - 19:55
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.