کاخ سفید: لوینسون در زمان مفقود شدنش در ایران کارمند دولت نبود

تصویری از رابرت لوینسون که سال ۲۰۱۱ برای خانواده‌اش ارسال شده است

کاخ سفید ایالات متحده در واکنش به گزارش روز پنجشنبه آسوشیتد‌پرس که در آن آمده بود رابرت لوینسون در زمان مفقود شدنش در ایران برای سازمان سیا کار می‌کرده٬ تاکید کرده است که آقای لوینسون آن زمان کارمند دولت آمریکا نبوده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه٬ جی کارنی٬ سخنگوی کاخ سفید روز جمعه٬ ۲۲ آذرماه ضمن تاکید بر این که آقای لوینسون سال ۱۳۸۵- سالی که در جزیره کیش ناپدید شد- کارمند دولت آمریکا نبوده٬ از دادن توضیح بیشتر خودداری کرده است. این خبرگزاری تاکید دارد که نحوه جمله‌بندی آقای کارنی به گونه‌ای بود که به طور کامل همکاری آقای لوینسون با این سازمان را نفی نمی‌کرد.

آقای کارنی گفته است: «من توضیح بیشتر درباره این که او مشغول به چه کاری در ایران بود٬ نمی‌دهم.»

آسوشیتدپرس نیز روز جمعه تاکید کرد که اظهارات آقای کارنی مستقیما همکاری آقای لوینسون با سازمان سیا را رد نمی‌کند و آقای کارنی در مورد این موضوع که آیا آقای لوینسون در زمان مفقود شدنش٬ قراردادی با سیا داشته٬ توضیحی نداده است.

آسوشیتدپرس در گزارش روز پنجشنبه خود آورد که رابرت لوینسون، شهروند آمریکایی‌ای که نزدیک به هفت سال پیش در ایران ناپدید شد، در ماموریتی که رسما تائید نشده بود، برای آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، اطلاعات جمع می‌کرد.

این خبرگزاری آورده است که به دنبال ناپدید آقای لوینسون در سال ۱۳۸۵٬ سه مامور سیا به دلیل استفاده از آقای لوینسون در یک ماموریت جاسوسی تایید نشده٬ شغل خود را از دست داده‌اند و در عین حال سازمان سیا برای بازداشتن خانواده لوینسون از شکایت از این سازمان٬ ۲.۵ میلیون دلار به این خانواده پرداخت کرده است.

روزنامه واشینگتن‌پست نیز می‌گوید بر اساس شواهد می‌شود حدس زد که آقای لوینسون تحت نظارت گروهی از تحلیل‌گران سیا به ایران سفر کرده است.

با این‌حال کاخ سفید روز جمعه ضمن تاکید بر نبودن نام آقای لوینسون در فهرست حقوقی دولت آمریکا در زمان مفقود شدنش٬ انتشار این گزارش از سوی آسوشیتدپرس را «بسیار غیرمسئولانه» خوانده و گفته است که این اقدام می‌تواند رابرت لوینسون را در معرض خطر بیشتری قرار دهد.

این در حالی است که روزنامه نیویورک تایمز نیز ۲۲ آذرماه تاکید کرده است که آقای لوینسون در زمان مفقود شدنش در ایران با سازمان سیا قرارداد داشته است و می‌افزاید که از اواخر سال ۲۰۰۷ (چندماه پس از مفقود شدن آقای لوینسون) از ارتباط آقای لوینسون با سازمان سیا آگاه بوده است.

رابرت لوینسون ۱۸ اسفندماه سال ۱۳۸۵ در جزیره کیش ناپدید شد. این در حالی است که دولت آمریکا تاکید دارد که آقای لوینسون که آن زمان کارمند بازنشسته اف‌بی‌آی بود٬ در قالب سفر تجاری به ایران رفته بود.

واشینگتن می‌گوید که در مورد محل دقیق نگهداری رابرت لوینسون چیزی نمی‌داند اما سال ۲۰۱۱ اطلاعاتی به دست آورده که نشان می‌دهد او در جنوب غرب آسیا است.

آمریکا در این چند سال بارها خواستار همکاری ایران برای یافتن رابرت لوینسون شده است و ایران نیز با تأکید بر این‌ که اطلاعاتی در مورد محل نگهداری آقای لوینسون ندارد، از آمریکا خواسته است تا اطلاعات موثقی در این زمینه در اختیار جمهوری اسلامی قرار دهد تا بر آن مبنا فعالیت‌هایی انجام دهد.

+10
رأی دهید
-8

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.