مجلس سنای بلژیک قانون 'قتل از روی ترحم' برای کودکان را تایید کرد

مجلس سنای بلژیک قانون "قتل از روی ترحم" برای کودکان با بیماری‌های لاعلاج را تایید کرده است.

این قانون پیش از این در بلژیک وجود داشت اما مجلس سنا با ۵۰ رای مثبت در برابر ۱۷ رای منفی تصویب کرده است که "قتل از روی ترحم" به کودکان نیز تعمیم داده شود.

طبق این لایحه کودکانی که از درد شدید رنج می‌برند و هیچ درمانی برای آنها وجود ندارد می‌توانند درخواست کنند که پزشکان به زندگی آنها خاتمه دهند.

حال این لایحه باید در مجلس عوام نیز به رای گذاشته شود و گفته می‌شود که در این مجلس نیز به احتمال زیاد تصویب خواهد شد.

بلژیک در ۲۰۰۲، قانون قتل از روی ترحم را برای افراد بالای ۱۸ سال مبتلا به بیماری‌های لاعلاج، تصویب کرده بود.

در صورت تصویب لایحه جدید، بلژیک اولین کشوری است که اقدام به برداشتن محدودیت سنی برای کمک به مرگ بیماران لاعلاج کرده است.

اما لایحه دارای چند شرط است:

    بیماران باید آگاهانه در این مورد تصمیم بگیرند و معنی قتل از روی ترحم را درک کنند
    تقاضای آنها باید مورد تایید والدین و گروه پزشکی قرار گیرد
    بیماری باید لاعلاج باشد و هیچ درمانی برای کاهش درد و ناراحتی بیماری وجود نداشته باشد.

پزشکان اطفال در بلژیک در ۱۶ نوامبر طی نامه‌ای از قانونگذاران این کشور درخواست کردند تا قانون قتل از روی ترحم را به کودکان نیز تعمیم دهند.

آنها در بخشی از این نامه نوشته‌اند: "تجربه نشان می‌دهد که در مواردی که بیماری بسیار جدی است و خطر مرگ نزدیک است، افراد زیر سن به سرعت به بلوغ فکری می رسند و بهتر می توانند خواسته هایشان را بیان کنند."

سناتور ژان ژاک دو‌گوش، از طرفدران لایحه گفت: "برای زجر کشیدن هیچ سنی مناسب نیست. با علم بر این نکته، ما باید چارچوبی قانونی تشکیل دهیم تا پزشکانی که با این تقاضا روبرو می‌شوند، بتوانند درست تصمیم‌گیری کنند. همچنین کودکانی که رنج می‌برند، آزادی آن را داشته باشند تا خودشان در مورد سرنوشتشان تصمیم بگیرند."

اما مخالفان این لایحه می گویند کودکان قادر به اتخاذ چنین تصمیمی نیستند.

الس وان هوف از حزب دموکرات مسیحی می گوید: "کودکان از سوی والدین و پزشکان تحت تاثیر قرار می گیرند پس به نظر ما آنها قادر به تصمیم گیری در مورد مسئله بزرگی مثل مرگ نیستند."

+52
رأی دهید
-13

Boogie Nights - لندن - انگلیس
بسیار قانون متمدنانه و درستی هست.در مواردی که فردی بیماری کاملا لاالاجی داره که باعث درد و رنج شدید میشه و راهی برای جلوگیری از رنج و درد کشیدن فرد نیست باید این حق رو داشته باشه.هم بزرگسال و هم کودک.میدونم فقط توی سوئیس این حق قانونی وجود داره و کلینیکی مختص اینکار وجود داره که دربارش یک برنامه مستند هم در یوتیوب موجوده.متاسفانه گروههای عقب مونده مذهبی و برخی افراد غیر روشنفکر مخالفت میکنن و حتی در حق مردن افراد هم خودشون رو صاحب نظر میدونن.
جمعه 22 آذر 1392 - 23:53
farzad power - لوس انجلس - امریکا
کاملا با این قانون موافق هستم. کسانی‌ که مخالف هستند نمی‌فهمند که درد داشتن و زجر کشیدن یعنی‌ چی‌.
شنبه 23 آذر 1392 - 02:16
sazemokhalef - تهران - ایران
چه غم انگیز. خدا همهٔ بیمارها رو شفا بده انشاالله.
شنبه 23 آذر 1392 - 04:06
Barzani - کریستیانساند - نروژ
Boogie جون(لاعلاج) اون بالا هستش که چرا نوشتى (لاالاجى) تو که علاج داشتى چرا لاعلاج شدى Boogie جون.
شنبه 23 آذر 1392 - 07:18
saeed scotland - گلاسگو - اسکاتلند
حالا اگر یک نفر بیماری لاعلاج داشته باشه که خودش زجر نمیکشه اما ملتی را زجر میده مانند آقای جنتی و احمدی نژاد. تکلیف چیست
شنبه 23 آذر 1392 - 10:03
عقل وهوش - اصفهان - ایران
boogie nigths-شما از کجا میدانی جان کندن خودش درد نداره فقط دوست دارید انسان مبتلا جلو چشمتان نباشه که آرامش شما به هم نخوره درسته . گاهی دست نوازش وابراز همدردی برای بیمار از صد تا مسکن هم ممکن سودمند تر باشه این قوانین روشنفکرانه شما در قدیم برای حیوانات لاعلاج اعمال میشد وشایسته انسان نیست مگر کافران که خود برای خود بپسندند ولی برای مومنین در حدیث داریم که درد بیمار موجب آمرزش گناه او در همین دنیا وپیش از مرگ میشود یا پایه های ثواب اورا در آخرت افزایش میدهد
شنبه 23 آذر 1392 - 08:38
compatriot - تورنتو - کانادا
حتا فکرش انسان را آزار میدهد. من مخالفم. شاید در حال حاضر درمانی براش وجود نداشته باشه و با پیشرفت علم راهی‌ براش بوجود بیاد! گاهی موجزه هم کار ساز بوده و هست! من معتقدم انسان نباید جان هیچ موجود زنده‌ای را بگیرد ولو حفظ و نگهدار از چنین موجودی عذاب الیم است. باید محلهائی با هزینه دولت ایجاد شود و مربیانی در این زمینه تربیت شوند. حق یاورشون باد!
شنبه 23 آذر 1392 - 16:27
aram.01 - کردستان - ایران
قانون چرتیه از کجا میدونن فردا خودبخود درست نمیشه؟ دوما این قتل محسوب میشه.
یکشنبه 24 آذر 1392 - 19:11
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.