واکنش آمریکا و روسیه به توقف گفتگوهای کارشناسی ایران و ١+٥

رضا نجفی نماینده ایران در آژانس (چپ) و ترو واریورانتا معاون دبیرکل آژانس چهارشنبه شب گفتگوها را مثبت ارزیابی کردند

گفتگوهای کارشناسی ایران و ۱+۵ که در وین پایتخت اتریش جریان داشت از دیشب متوقف شده اما به گفته اتحادیه اروپا "بزودی" از سر گرفته خواهد شد.

تیم کارشناسی ایران دیشب (پنج شنبه ۲۱ آذر) پس از چهار روز گفتگوهای فشرده با نمایندگان گروه ١+٥، جلسه مذاکرات را ترک کرد و به تهران بازگشت.

در جلسات وین، تیم‌های کارشناسی ایران و ۱+۵ بر سر جزئیات و نکات فنی توافق‌نامه ژنو مذاکره می‌کنند تا به گفته عباس عراقچی، سرپرست مذاکرات هسته‌ای ایران، "مکانیزم اقداماتی که هر دو طرف باید انجام دهند" مشخص شود.

در مذاکرات وین، تعدادی از مدیران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز به عنوان ناظر شرکت داشتند.

در همانحال، شامگاه گذشته وزارت دارایی آمریکا ۱۹ فرد و شرکت ایرانی و خارجی را به فهرست تحریم‌ها علیه ایران اضافه کرد.

بر اساس توافق‌نامه ژنو که ماه پیش بین ایران و شش قدرت جهانی امضا شد ایران تعهد کرد بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را کند یا متوقف کتند و در عوض در شش ماه آینده تحریمی علیه این کشور اعمال نشود.

عباس عراقچی امروز گفت تحریم‌های جدید "خلاف روح" توافقنامه ‍ژنو است و افزود که ایران "در حال ارزیابی شرایط موجود و اتخاذ عکس‌العمل مناسب" است.

هم آقای عراقچی و هم مرضیه افخم سخنگوی وزارت خارجه، رویکرد و عملکرد آمریکا را "غیر سازنده" و "سردرگم" توصیف کردند.

آقای عراقچی همچنین گفت "آمریکا معتقد است تحریم این شرکت‌ها مربوط به تحریم های گذشته بوده" اما در شرایط فعلی "این روند سازنده نیست."

خبرگزاری مهر از قول یک منبع مطلع نوشته است هیات کارشناسی ایران مذاکرات را نیمه تمام گذاشته است چون تحریم های جدید "خلاف مسیر توافقات" بوده است.

در همین حال وزارت خارجه روسیه نیز از اقدام آمریکا انتقاد و آن را "مغایر روح سند ژنو" توصیف کرد.

ماریا زاخارووا امروز گفت اقدام آمریکا "به طور جدی عمل به توافق ژنو را با دشواری مواجه می کند زیرا این توافق شامل وعده کاستن از تحریم هاست."

از سوی دیگر ایسنا از قول یک عضو هیأت مذاکره‌کننده ایران با گروه ۱+۵ خبر داد هیأت کارشناسی ایران برای "مشورت‌ با تهران" مذاکرات را متوقف کرده است.

در همین حال، مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، علت توقف مذاکرات را "پیچیدگی موضوعات فنی" دانسته و گفته است باید کار بیشتری در این زمینه ها انجام گیرد.

به گفته آقای مان، نمایندگان کشورهای حاضر در گفتگوها باید با مقامات دولت های خود مشورت کنند و انتظار می رود گفتگوها به زودی از سر گرفته شود.

جان کری وزیر خارجه آمریکا هم که به اسرائیل سفر کرده امروز همین موضع را اتخاذ کرد و گفت بر اساس آنچه ما شنیده‌ایم مذاکرات در ژنو مثبت بوده اما "گفتگوها به نقطه‌ای رسیده بود که نیاز به مشورت و بررسی بیشتر داشت".

آقای کری گفت این گفتگوها در "چند روز آینده" از سر گرفته خواهد شد و "تا تصویب کامل" برنامه مورد نظر ادامه خواهد یافت.

مقامات ایرانی درباره از سر گرفته شدن گفتگوها رسما اظهار نظر نکرده‌اند اما ایسنا از قول یک عضو دیگر هیأت مذاکره کننده ایران احتمال داده مذاکرات امروز از سر گرفته شود.

قرار است کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران هم در دو هفته آینده تحریم‌های جدید را با حضور مقامات مسئول بررسی کند.

+40
رأی دهید
-2

biparva-jan - تهران - ایران
این زورگویان قرارداد میفهمن یعنی چی؟ هنوز جوهر مهری که روی قراداد ژنو زدن خشک نشده که بر خلاف اون عمل کرده و تحریم های جدیدی بر علیه ایران وضع کردند.
جمعه 22 آذر 1392 - 23:49
Nikta - تبریز - ایران
آقای ظریف قرار داد ان پی تی (حق داشتن انرژی هسته ای ), که از سال ١٩٦٨ میلادی یعنی در زمان محمد رضا شاه ایران به ان دست پیدا کرده بود تا کنون یعنی تا قبل از سفر آقای ظریف به ژنو داشتیم, را از دست داد به راحتی و بسیار ارزان. بند دیگری از قرار داد مربوط به حقوق بشر است که ایران باید دست از حمایت تروریست ها, حزب و الله و دولت بشار اسد بردارد. آقای ظریف هم برای ادامه حمایت از سوریه از خاک ایران مایه گذاشته و وعده واگذاری ابو موسا را به اعراب داده در قبال سوریه. آنهایی که فکر میکردند آقای روحانی مشگل گشاست ببینند که چگونه برای حفظ این حکومت ننگین خاک ایران را به حراج گذشته اند. شعارش را هم که قبلا از آخوند طائب در مجلس شنیده ایم خوزستان را میدهم ولی سوریه را رها نمیکنیم. ولی آقای ظریف و روحانی و بقیه که برای حفظ قدرتشان از خاک ایران مایه گذشته اند بدانند که ما ملت ایران جان خود را میدهم تا از وجب به وجب خاک کشورمان در برابر دشمنانش پاسداری کنیم. ما مرم آذربایجان هنوز نمرده ایم که شما خاک اجدادمان را بذل و بخشش کنید.
شنبه 23 آذر 1392 - 03:21
marg bar doshman - لندن - انگلستان
درود بر جمهوری اسلامی ایران
جمعه 22 آذر 1392 - 22:32
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.